VýletBusy v BA kraji: Odvez sa ZADARMO smerom na Záhorie a do Malých Karpát

KOCR Bratislava Region Tourism si na 25.-27.3.2022 pripravila niekoľko VýletBusov, ktoré ťa ZADARMO odvezú smerom na Záhorie a do Malých Karpát. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš trasy týchto autobusov a rovnako niekoľko jedinečných tipov na výlety po ich trasách.

Víkend v znamení VýletBusov 

Cestovanie hromadnou dopravou prináša so sebou hneď viacero výhod. Nielenže takýmto spôsobom prispievaš k udržateľnosti a šetreniu našej planéty, ale môžeš si bez problémov dať aj pivko či oddýchnuť si v autobuse cestou domov namiesto šoférovania… Už tento víkend môžeš využiť niektorý z autobusov, ktorý ťa odvezie ZADARMO z Bratislavy na nejedno zaujímavé miesto. VýletBusy budú vyrážať z autobusovej stanice NIVY, z nástupišťa č. 11, a smerovať budú na Záhorie a do Malých Karpát. Viac podrobnejších informácií nájdeš aj v tomto článku. 

NIVY Bratislava

Prvý deň

REZERVUJ SI MIESTO TU

V piatok 25.3. vyrazia #VínoBusy o 17:30 a 18:30 do Modry. Späť pôjdu o 23.00 a o polnoci. Mesto ponúka viacero príjemných podnikov, kde môžeš stráviť pekný večer. Modru mám veľmi rád, a nepíšem to len pre to, že tam žil niekoľko rokov Štúr.

Druhý deň

REZERVUJ SI MIESTO TU

V sobotu 26.3. zas vyrazia #BajkBusy o 8:30 a 12:30 a zastávkami budú Stupava, Biofarma Príroda, Lozorno, Kuchyňa, Rohožník, Sološnica, Plavecké Podhradie a konečnou zastávkou Plavecký Mikuláš. Späť pôjdu z Pl. Mikuláša o 14:30 a 18:00 a vyzvidnú ťa na niektorej zo zastávok. 

Tretí deň

REZERVUJ SI MIESTO TU

V nedeľu 27.3. sa zas môžeš vydať do Kráľovstva husaciny v Slovenskom Grobe. #HusBus vyrazí zo stanice Nivy o 11:00, odchod zo Slov. Grobu o 14:00 a druhý o 15:00 s odchodom z Modry o 18:00. 

Tipy na výlety

Malé Karpaty sú od Bratislavy len kúsok a ponúkajú naozaj veľa krásnych cyklotrás a túr pre zdatnejších, ale i menej zdatnejších turistov. Stačí vystúpiť na niektorej zo zastávok a hor sa na výlet. Dal som dohromady niekoľko tipov, verím, že sa inšpiruješ a vyberieš sa tento víkend niektorým z VýletBusov za novými zážitkami.

Lozorno a Biofarma Príroda

Obec Lozorno je známa predovšetkým vodnou nádržou. Tá je ideálna na príjemnú prechádzku a oddych. Dočítal som sa, že sa v nej dá na vlastné riziko aj kúpať, rovnako napríklad aj člnkovať (čln si však musíš priniesť). Lozorno je tiež vhodným nástupným bodom na nenáročnú cykloturistiku. Neďaleko sa nachádza i Golfový areál a obľúbený salaš Stupava – Biofarma Príroda, kde je možnosť vychutnať si originálnu slovenskú gastronómiu alebo si prezrieť miestnu mini ZOO. Pri Lozorne sa nachádza aj gazdovská dedinka Abeland, ktorú vybudovala a prevádzkuje rodina Abelovcov. Vidieť na tomto mieste môžeš ekologickú architektúru, zvieratká či zoznámiť sa s tradičnými remeslami. Ideálny tip na rodinný výlet s deťmi, ktoré si to tam určite užijú!

Abeland

Abeland

Abeland

Kuchyňa

Súčasťou vodnej nádrže v obci Kuchyňa je Náučný chodník Bobria hrádza. Ten vedie popri samotnej vodnej nádrži a je tvorený viacerými infotabuľami, kde sa dozvieš veľa zaujímavostí o zvieratách, ktoré tam žijú. Z obce sa môžeš dostať aj na vrch Vysoká, z ktorého budeš vidieť panorámu Malých Karpát a časť Záhorskej nížiny. Rovnako je obec vhodným východiskovým bodom pre cykloturistické výlety do Malých Karpát (Zochova chata –Modra). 

Rohožník

V tejto obci môžeš ísť napríklad k rašelinovým jazerám, ktorých je tam hneď viacero. Bývalý ťažobný areál je v súčasnosti rekultivovaný a do značnej miery zaplnený vodou. V podstate ide o akýsi mix jazera, lúky a lesného spoločenstva. Toto miesto je považované za významnú paleontologickú lokalitu, pretože sa tam našlo viacero pozostatkov a fosílií morských a suchozemských živočíchov. Ideálny tip na prechádzku v peknom prostredí, kde nestretneš veľa ľudí.

Sološnica

Obec Sološnica je východiskovým bodom na vrch Vápenná, tiež známy ako Roštún. Napriek tomu, že oficiálny čas výstupu sú dve hodiny, tak si myslím, že to každý zvládne za kratší čas. 4 kilometre nie sú predsa len veľa, a ide o pomerne príjemný výstup. Vápenná, alebo aj Roštún, je bezpochyby jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát, ktorý ponúka neuveriteľne krásne výhľady.


TIP: Dostať sa na vrch Vápenná môžeš aj z obce Plavecké Podhradie po žltej značke.


Plavecké Podhradie

Táto obec je východiskovým bodom na Plavecký hrad. Ten je najznámejším a najnavštevovanejším turistickým hradom spomedzi malokarpatských hradov.V súčasnosti je hrad už zrúcaninou, je voľne prístupný a ponúka krásne výhľady na okolie. Z centra obce sa stačí riadiť celý čas modrou značkou.

Plavecký Mikuláš

Táto obec je východiskovým bodom napríklad na Jeleniu horu či Čertovu skalu. Jelenia hora je ideálnym tipom na túru pre všetky vekové kategórie, keďže nejde o príliš náročnú turistiku. Od smerovníka pri kostole sa treba držať žltej turistickej značky. Približne 2 kilometre sa ide najprv po asfaltovej a po tom po poľnej ceste do lesa. Pri rázcestí “Pod Jeleňou horou” sa značka mení na zelenú, treba odbočiť doľava a ide sa do kopca. Jelenia hora patrí síce k menším vrchom Malých Karpát, no i napriek tomu ponúka naozaj krásne výhľady. 

Jelenia hora

Jelenia hora

Jelenia hora


TIP: Ak by sa ti zdala túra na Jeleniu horu málo, pokračovať môžeš na vrch Javorinka (562 m n.m.), kde nájdeš lavičku s výhľadom na severnejšiu časť Malých Karpát. Ďalšou možnosťou je vrch Kršlenica (505 m n.m.).


Počasie by malo byť cez víkend priaznivé, tak neváhaj a naplánuj si výlet, na ktorý sa odvezieš ZADARMO niektorým z VýletBusov. Každé z týchto miest sa oplatí vidieť, keď tam budeš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura. A nezabudni tiež, že počas letných mesiacov budú tieto autobusy premávať pravidelne!


Článok vznikol v spolupráci s Bratislava Region Tourism, na ich Instagrame a Facebooku, nájdeš ďalšie zaujímavé tipy na výlety. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.