Vrch Sivec: Príjemná túra s krásnymi výhľadmi za odmenu

Vrch Sivec (781 m n. m.) nepatrí k tým najvyšším vrchom, no napriek tomu ponúka naozaj krásne výhľady. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš všetko potrebné, ak sa rozhodneš na toto miesto ísť aj ty.

Vrch Sivec

V poslednom období vedú moje kroky v rámci štúrovania predovšetkým do prírody a na odľahlejšie miesta. Snažím sa ísť na miesta, kde človek nestretne až tak veľa ľudí. Nielen kvôli aktuálnej situácii spojenej s pandémiou koronavírusu (leto 2020), ale hlavne pre to, že si dané miesto môžem a viem bez davov ľudí užiť oveľa viac. Tentokrát bol mojím cieľom vrch Sivec, ktorý patrí podľa mňa k tým najkrajším vyhliadkovým vrchom na východnom Slovensku. Bol vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu,  predmetom ochrany sú jeho vápencové skaly s krasovými javmi, najmä niekoľkými menšími jaskyňami, a tiež miestne vzácne rastlinstvo a živočíšstvo.


TIP: Prečítaj si článok Vápenná: Túra na jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát


Ako sa tam dostať?

Na vrch Sivec je možné dostať sa po viacerých trasách a značených turistických chodníkoch, ktorých východiskami sú Ružín-most (zelená, neskôr žltá značka) či vlaková stanica Ružín (modrá, neskôr žltá značka). Ja som začal na železničnej zastávke a aj keď som na začiatku trochu poblúdil, nakoniec som našiel trasu, ktorá ma priviedla až do cieľa. Presný popis trasy nájdeš TU. Samotný výstup nebol nejako extra náročný (až na pár úsekov), takže si myslím, že to zvládne aj menej skúsený turista. Základom sú samozrejme vhodné turistické topánky a oblečenie. Sivec je ideálny tip na nenáročnú, no za to veľmi príjemnú túru.

A aj keď si možno cestou trošku ponadávaš, tak výhľady, ktoré sa ti naskytnú hore, ti to všetko vynahradia. Nech to znie akokoľvek klišé, nemal som vôbec chuť odísť a len tak som si tie výhľady vychutnával. Za jasného počasia je možné vidieť dokonca aj panorámu Vysokých Tatier.

Vrch Sivec

Vrch Sivec

Vrch Sivec

Vrch Sivec

Vrch Sivec vo virtuálnom svete

V rámci mojej spolupráce so spoločnosťou SK-NIC sme sa aj tentokrát spoločne pozreli na to, ako je toto miesto zastúpené vo virtuálnom svete. Na turistickom portáli Košického kraja KETURIST.SK sme našli najrelevantnejšie informácie – o okolí, mapu, dokonca aktuálnu predpoveď počasia. Informácie, ako sa k danému miestu dostať, návrh niekoľkých trás a značenia. Čo je zaujímavé, dané miesto má viacero amatérskych aj poloprofi videí na sociálnych sieťach. Jedno z takýchto videí nás zaujalo a preto vám ho ponúkame, pozrieť si ho môžete TU. Vrch Sivec je spomenutý v jednej z viacerých stránok obce Veľká Lodina. Tá však nemá vlastnú doménu a preto odborníci z SK-NIC kontaktovali vedenie obce a poskytli im základné poradenstvo. Doména obce je virtuálne sídlo obce a vytvára jej identitu na internete, netreba na to zabúdať.

Ďalšie informácie o Sivci nájdeš aj na Vypadni.sk alebo na Hiking.sk.


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.