Zaujímavosti o Bratislave? Tých je hneď viacero a ja som si tentokrát vymyslel výlet a bol som sa pozrieť na miestach, na ktorých žil a pracoval niekedy sám Ľudovít Štúr.
Zaujímavosti o Bratislave, ktoré ťa zaujmú
To, že Bratislava toho ponúka naozaj veľa je asi každému jasné. Ja som si tentokrát vymyslel tak trošku niečo iné, keďže posledné mesiace je môj život intenzívne spojený práve so Štúrom. A tak som si za(š)túroval po Bratislave a bol na miestach, kde niekedy žil, študoval či pracoval sám Ľudovít Štúr. A áno, je to možno trošku divné, ale ja som sa na tých miestach cítil tak zvláštne dobre a v pohode 🙂 A možno som aj nejaký jeho potomok, lebo aj jeho bavilo písanie tak ako mňa 😀
Jozefská ulica
Dozvedel som sa, že Štúr tu spolu s jeho kamošom Kalinčiakom celý jeden školský rok bývali, ale vraj sa nevie presne, na ktorom mieste stál dom, v ktorom žili.

Panenská ulica
Táto ulica je so Štúrom prepojená hneď z viacerých dôvodov. Žil tu vo viacerých domoch a nachádzalo sa tu neďaleko aj lýceum, kde študoval.
Schmidtov dom
Alebo aj dom číslo 19, ktorý bol výchovným ústavom so spoločným bývaním. V tomto dome žil Štúr v prvom bratislavskom období, teda kým neodišiel na štúdiá v Halle. Tiež tú bývali aj viacerí jeho kamoši štúrovci ako Janko Kráľ, Andrej Sládkovič, Samo Chalupka či Ján Francisci-Rimavský.

Obytný dom číslo 1
Na jeho mieste stál kedysi Fernolayovský dom, kde Štúr býval po návrate zo štúdií v Halle v dvojizbovom byte a po zákaze pôsobenia na lýceu Štúr v tomto dome aj učil.
Neskôr tu v dome a byte bola aj redakcia Slovenských národných novín, ktoré vychádzali v rokoch 1845-1848.
Nový dom, ktorý je postavený na mieste pôvodného Fernolayovského domu, je od roku 2005 označený pamätnou tabuľou. Text na nej pripomína, že v dome bola nielen redakcia, ale aj administrácia našich prvých politických novín.
Evanjelické lýceum
Je súborom troch objektov a to budovy Nového evanjelického lýcea na Konventnej ulici 13, Pamätnej tabule umiestnenej na jeho rohu s Lýcejnou ulicou a budovy Starého evanjelického lýcea na Konventnej ulici 15. Vyhlásené boli tieto objekty za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1961.
Budová Nového evanjelického lýcea
Je to budova postavená v klasicistickom slohu v rokoch 1854-1855 a v súčasnosti sa tam nachádza Literárno-vedný ústav Slovenskej akadémie vied.

Pamätná tabuľa
Nachádza sa na nej zoznam 67 významných študentov lýcea, medzi ktorých patril aj môj kamoš Štúr, ale napríklad aj Milan Rastislav Štefánik. Táto tabuľa sa tam nachádza od roku 1932.

Budova Starého evanjelického lýcea
Je to budova, ktorá je postavená v klasicistickom slohu z 18. storočia. V súčasnosti sa v nej nachádza Lyceálna knižnica, ktorá patrí pod Ústrednú knižnicu Slovenskej akadémie vied.

Hrad Devín
Hrad Devín je so štúrovcami prepojený hlavne pre to, lebo práve tam sa 24. apríla 1836 uskutočnil výlet štúrovcov. Kde si spoločne urobili žúrku, dali si slovanské prezývky a riešili veci okolo národného uvedomovania sa…
A do komentárov mi môžeš napísať či si sa bol/a aj ty niekedy pozrieť na miesto, kde žil či býval tvoj obľúbenec zo slovenských dejín. Som zvedavý 🙂 A ja sa už teraz neviem dočkať môjho výletu do Uhrovca.
TIP: Pozri si aj moje články:
Výlet na hrad Devín: Po stopách legendárnych štúrovcov
5 citátou muojho kamoša Ludevíta Štúra, ktorje sa mi páčja
Kostoly v Bratislave: Ktorý kostol je v hlavnom meste ten najkrajší?
Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať prosím „páči sa mi“ a zazdieľať ho. Dikičko 🙂