Zaujímavosti o Bratislave: Bol som na miestach, kde žil môj kamoš Štúr

Zaujímavosti o Bratislave? Tých je hneď viacero a ja som si tentokrát vymyslel výlet a bol som sa pozrieť na miestach, na ktorých žil a pracoval niekedy sám Ľudovít Štúr.

Zaujímavosti o Bratislave, ktoré ťa zaujmú

To, že Bratislava toho ponúka naozaj veľa je asi každému jasné. Ja som si tentokrát vymyslel tak trošku niečo iné, keďže posledné mesiace je môj život intenzívne spojený práve so Štúrom. A tak som si za(š)túroval po Bratislave a bol na miestach, kde niekedy žil, študoval či pracoval sám Ľudovít Štúr. A áno, je to možno trošku divné, ale ja som sa na tých miestach cítil tak zvláštne dobre a v pohode 🙂 A možno som aj nejaký jeho potomok, lebo aj jeho bavilo písanie tak ako mňa 😀

Jozefská ulica

Dozvedel som sa, že Štúr tu spolu s jeho kamošom Kalinčiakom celý jeden školský rok bývali, ale vraj sa nevie presne, na ktorom mieste stál dom, v ktorom žili.

Zaujímavosti o Bratislave

Zaujímavosti o Bratislave
Pamätná tabuľa

Panenská ulica

Táto ulica je so Štúrom prepojená hneď z viacerých dôvodov. Žil tu vo viacerých domoch a nachádzalo sa tu neďaleko aj lýceum, kde študoval.

Schmidtov dom

Alebo aj dom číslo 19, ktorý bol výchovným ústavom so spoločným bývaním. V tomto dome žil Štúr v prvom bratislavskom období, teda kým neodišiel na štúdiá v Halle. Tiež tú bývali aj viacerí jeho kamoši štúrovci ako Janko Kráľ, Andrej Sládkovič, Samo Chalupka či Ján Francisci-Rimavský.

Zaujímavosti o Bratislave
Len si nie som istý či ide o pôvodný dom, alebo tento je už nový.

Obytný dom číslo 1

Na jeho mieste stál kedysi Fernolayovský dom, kde Štúr býval po návrate zo štúdií v Halle v dvojizbovom byte a po zákaze pôsobenia na lýceu Štúr v tomto dome aj učil.

Neskôr tu v dome a byte bola aj redakcia Slovenských národných novín, ktoré vychádzali v rokoch 1845-1848.

Nový dom, ktorý je postavený na mieste pôvodného Fernolayovského domu, je od roku 2005 označený pamätnou tabuľou. Text na nej pripomína, že v dome bola nielen redakcia, ale aj administrácia našich prvých politických novín.

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr

Evanjelické lýceum

Je súborom troch objektov a to budovy Nového evanjelického lýcea na Konventnej ulici 13, Pamätnej tabule umiestnenej na jeho rohu s Lýcejnou ulicou a budovy Starého evanjelického lýcea na Konventnej ulici 15. Vyhlásené boli tieto objekty za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1961.

Budová Nového evanjelického lýcea

Je to budova postavená v klasicistickom slohu v rokoch 1854-1855 a v súčasnosti sa tam nachádza Literárno-vedný ústav Slovenskej akadémie vied.

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr

 

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr
Aj tu študovaaaal.

Pamätná tabuľa

Nachádza sa na nej zoznam 67 významných študentov lýcea, medzi ktorých patril aj môj kamoš Štúr, ale napríklad aj Milan Rastislav Štefánik. Táto tabuľa sa tam nachádza od roku 1932.

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr
Nájdeš jeho meno?

Budova Starého evanjelického lýcea

Je to budova, ktorá je postavená v klasicistickom slohu z 18. storočia. V súčasnosti sa v nej nachádza Lyceálna knižnica, ktorá patrí pod Ústrednú knižnicu Slovenskej akadémie vied.

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr

Zaujímavosti o Bratislave - Štúr
A takto som sa tešil, že som bol na miestach, kde bol niekedy aj môj kamoš Štúr.

Hrad Devín

Hrad Devín je so štúrovcami prepojený hlavne pre to, lebo práve tam sa  24. apríla 1836 uskutočnil výlet štúrovcov. Kde si spoločne urobili žúrku, dali si slovanské prezývky a riešili veci okolo národného uvedomovania sa…

Štúr v Bratislave

A do komentárov mi môžeš napísať či si sa bol/a aj ty niekedy pozrieť na miesto, kde žil či býval tvoj obľúbenec zo slovenských dejín. Som zvedavý 🙂 A ja sa už teraz neviem dočkať môjho výletu do Uhrovca.


TIP: Pozri si aj moje články:

Výlet na hrad Devín: Po stopách legendárnych štúrovcov

5 citátou muojho kamoša Ludevíta Štúra, ktorje sa mi páčja

Kostoly v Bratislave: Ktorý kostol je v hlavnom meste ten najkrajší?


Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať prosím „páči sa mi“ a zazdieľať ho. Dikičko 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.