Železničné unikáty na Slovensku nám môžu závidieť aj v zahraničí

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo jedinečných a unikátnych miest a pamiatok. Tentokrát som si pripravil článok o niektorých unikátnych železničných pamiatkach.

Železničné unikáty


Viadukt v Hanušovciach

Medzi zaujímavé technické pamiatky, ktoré na Slovensku máme, patrí aj viadukt v Hanušovciach nad Topľou. Tento viadukt je totiž najdlhším železničným mostom postaveným v oblúku v strednej Európe.

Železničné unikáty - Hanušovce

Stanica v Staškove

Obec Staškov sa nachádza v okrese Čadca a je známa predovšetkým vďaka tomu, že sa v nej nachádza rodný dom Jozefa Kronera. Dom sa nachádza v blízkosti koľajníc a železničnej zastávky, keďže v minulosti slúžil ako strážny dom pre železničnú trať.


TIP: Na webových stránkach obce je infoška, že je lepšie, keď sa človek dopredu ohlási, pretože rodný dom herca nemá stále otváracie hodiny.


Železničné unikáty - rodný dom Jozefa Kronera

Oproti rodnému domu sa zas nachádza budova železničnej stanice, v ktorej je zriadené v súčasnosti Železničiarske múzeum. Vidieť tam môžeš viacero zaujímavých artefaktov v spojitosti so železnicami a dokonca aj pôvodné okno, z ktorého predávala lístky na vlaky matka Jozefa Kronera.

V múzeu

Most z vagóna vo Vígľaši

Vígľaš je zaujímavý aj unikátnym mostom z vagóna, ktorý nájdeš v časti Vígľaš-Pstruša a nachádza sa nad riekou Slatina. Z tejto časti obce to k nemu pešo trvá len pár minút. Ide o veľmi zaujímavé a jedinečné miesto, veď mať most z vagóna je skvelý nápad, čo povieš? Táto historická pamiatka je zaujímavá aj tým, že je vytvorená bez jediného zvaru na konštrukcii a je spájaná len pomocou nitov. 

Železničné unikáty - most vagóna

Ružínsky viadukt

Ružínsky viadukt je železničný most na trati zo Žiliny do Košíc. Na tejto trati leží viadukt medzi stanicou Malá Lodina a zastávkou Ružín, ktorá sa nachádza hneď za mostom. Ružínsky viadukt patrí medzi významné architektonické stavby na Slovensku, pretože s výškou štyridsať metrov nad vodnou hladinou ide o najvyšší železničný most na Slovensku.

Železničné unikáty - Ružínsky viadukt

Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt patrí medzi najznámejšie a najfotografovanejšie mosty na Slovensku. Je dlhý 113,6 metrov a vysoký až 18 metrov. Ide o historicky prvú členenú oblúkovú konštrukciu zo železobetónu v Československu a nachádza sa asi 1 kilometer od Telgártu. Je súčasťou Telgártskej slučky a veľa ľuďom pripomína most z Harryho Pottera. Ja sa musím priznať, že mne to tam až tak potterovské neprišlo, ale každopádne je to naozaj pekné miesto.

Do komentárov mi môžeš napísať, ktorá pamiatka je pre teba tým najväčším slovenským unikátom. Som zvedavý. 🙂


Článok vznikol v spolupráci so ZSSK.


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.