Zaujímavosti o Španej Doline, ktoré robia túto obec unikátnou

Špania Dolina je baníckou obcou, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od Banskej Bystrice. Čo všetko sa v nej oplatí vidieť a čím všetkým je zaujímavá?

Zaujímavosti o Španej Doline


Napriek tomu, že so snehom nie som veľký kamoš, tak podľa mňa v takej Španej Doline, alebo aj Španke (milujem, že ju tak domáci volajú) mi sneh vôbec nevadí a pokojne by tam mohol byť aj celý rok. Pretože aj vďaka nemu je v tejto obci doslova čarovná a jedinečná atmoška.

Prečítaj sa článok, v ktorom nájdeš zaujímavosti o Španej Doline, ktoré som sa o nej dozvedel pri mojom štúrovaní. A je ich naozaj dosť.

Kostol Premenenia Pána

Asi tou najväčšou dominantou obce je Kostol Premenenia Pána, ku ktorému vedie parádne drevené kryté schodisko so 162 drevenými schodmi. A ako lepšie začať štúrovanie ako zdolaním týchto schodov? 🙂 Zaujímavosťou kostola je aj to, že je výsledkom viacerých prestavieb a tak predstavuje ukážku rôznych stavebných slohov.

Špania dolina
ranogotický Kostol Premenenia Pána z roku 1254
Zaujímavosti o Španej Doline
Výhľad z haldy Maximilián

Kaplnka Božieho hrobu

Pozoruhodná je aj Kaplnka Božieho hrobu zo 17. storočia, ktorá je zmenšenou kópiou Božieho hrobu v Jeruzaleme a ako jediná na Slovensku sa zachovala do dnešných dní. Kvôli snehu sa mi však nepodarilo dostať až úplne k nej. 

Zaujímavosti o Španej Doline - kaplnka
Nachádza sa na námestí obce.

Banský náučný chodník

Chodník je značený zeleným kruhom v bielom poli, začína na námestí obce pri Klopačke, kde aj končí. Tento okruh má v súčasnosti 7 zastávok a na každej z nich sa nachádza informačná tabuľa. 

Zdolanie tohto náučného chodníka by malo trvať 2 – 4 hodiny. Mne to trvalo o čosi viac aj kvôli snehu a fotkám, ktoré som si robil takmer na každom centimetri. Ide o stredne náročný horský terén a postupne sa dostaneš aj k niektorým šachtám a štôlňam, ktoré sa nachádzajú v okolitých lesoch a sú pre Španku typické.

Zaujímavosti o Španej Doline
Ani ty nevieš odolať nápisom v snehu? 🙂

Pri zdolávaní náučného chodníka som sa dostal aj k historickému Špaňodolinskému banskému vodovoduIde o najstarší a najdlhší banský vodovod na Slovensku. V minulosti mal dĺžku viac ako 40 kilometrov a privádzal vodu do baní v Španej Doline a okolí až spod Prašivej v Nízkych Tatrách. Aj vďaka tomuto vodovodu patrí Španka medzi tie najväčšie unikáty v tejto časti Slovenska.

Zaujímavosti o Španej Doline - vodovod
Tam niekde, pod tou kopou snehu, je aj vodovod. 😀

Šachty a štôlne 

Keďže je Španka baníckou obcou, nachádza sa v nej aj viacero šácht a štôlní, ktoré boli v minulosti funkčné. Vedel/a si napríklad to, že meď zo Španky mal na svojich lodiach dokonca aj Krištof Kolumbus alebo aj to, že slávny maliar Sandro Boticelli zas používal špaňodolinskú zelenú farbu?

Cisárska šachta

Táto šachta je okrem iného zaujímavá aj tým, že si ju v minulosti boli obrzieť aj synovia cisárovnej Márie Terézie. A teraz už aj ja. To si dovoľ. 🙂

Zaujímavosti o Španej Doline - Cisárska šachta

Šachta Ludovika

Toto miesto sa nachádza od centra obce približne 30 minút normálnej chôdze. Cesta mi však ubehla celkom rýchlo, keďže som si vychutnával krásnu prírodu a aj počko.

Okrem samotnej šachty nájdeš na tomto mieste aj ihrisko s bránkami či posedenie. Ideálne miesto na nejaký piknik či príjemne strávený deň v prírode.

Penzión Klopačka

Ubytovaný som bol v Penzióne Klopačka, ktorý sa nachádza priamo na námestí obce. Jeho súčasťou je aj reštaurácia, v ktorej sa vieš najesť, a v zime trošku zohriať, aj v prípade, že tam nie si ubytovaný/á.

Zaujímavosti o Španej Doline - Penzión Klopačka

Penzión Klopačka sídli v historickej budove baníckej klopačky. V jej drevenej veži bolo v minulosti umiestnené zvukové signalizačné zariadenie „klopadlo“, ktoré slúžilo na zvolávanie baníkov do práce.

Pri penzióne sa nachádza jedna z ďalších šácht, šachta Ferdinand, a rovnako tak aj Banícky orloj. Ten síce v zime nefunguje, ale inak zobrazuje prácu baníkov. A aj vďaka tomuto orloju je Španka výnimočná.


TIP: Priamo v penzióne sa nachádza aj Múzeum paličkovej čipky. A v obci nájdeš aj Múzeum medi, to sa zas nachádza v budove Obecného úradu.Článok vznikol v spolupráci s OOCR Central SlovakiaAk hľadáš inšpiráciu na výlety v tejto časti Slovenska, tak mrkni ich web, kde nájdeš veľa zaujímavých infošiek a tipov.

Komentáre

  1. Organ Spaniadolina

    Jednou z najväčších vzácností Španej Doliny je jeden z posledných autentických barokových organov na Slovensku. Organ postavil banskobystrický organár majster Martin Podkonický roku 1751. Už 268 rokov je inštalovaný v kostole Premenenia Pána. V uplynulom roku 2019 bol po úspešnom reštaurovaní slávnostne inaugurovaný. https://organspaniadolina.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.