ZIMNÁ VÝZVA 3: Neseď doma a navštív nepoznané lokality v PO kraji

Zima je konečne tu a s ňou prichádza aj ďalší ročník zimnej výzvy v Prešovskom kraji. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš všetky potrebné informácie o výzve, v ktorej nechýba hneď viacero noviniek.

Každé z ročných období má svoje čaro, a aj keď u mňa vyhráva leto, tak aj zima stojí za to! Počas mojich štúrovaní po Slovensku sa snažím navštevovať hlavne menej známe miesta, a preto som rád, že je tu opäť zimná výzva, vďaka ktorej sa mi podarilo vidieť opäť niečo nové a nepoznané. 

Zimná výzva 3

V aktuálnej zimnej výzve ťa čaká 15 turistických lokalít od Tatier až po Poloniny, ktoré sú rozdelené do troch kategórií podľa náročnosti. Výber lokalít je aj tento rok veľmi zaujímavý a pestrý, sú medzi nimi krásne lokality, o ktorých si možno doteraz ani nepočul/a. Priznám sa, že aj ja som medzi nimi našiel pre mňa celkom nové a nepoznané miesta. Jednou z najväčších noviniek je tá, že do výzvy sú tentokrát všetky lyžiarske strediská v Prešovskom kraji a vybrané podujatia. Ich návštevou si môžeš nahradiť 3 z 15 lokalít.

Zdroj: severovychod.sk

Ako sa do výzvy zapojiť?

V prvom rade je potrebné, aby si sa zaregistroval/a, na základe čoho ti poštou pošlú špecifický odznak, s ktorým sa následne budeš fotiť na každom z miest v rámci tejto výzvy. Odznak nahrádza túto sezónu funkciu nálepky. Len pre istotu, nezabudni sa fotiť tak, aby bolo jasné, na ktorom mieste si. Následne fotku/y pošleš do správy na FB Severovýchod Slovenska alebo emailom na zimnavyzva@gmail.com. Aj tentokrát môžeš získať skvelé výhry: teplé rukavice pre smartfóny, podložku na sedenie a multifunkčnú turistickú sadu. Hlavnou cenou sú turistické topánky. 


TIP: Neváhaj a zaregistruj sa do výzvy ešte dnes. Bližšie informácie sa dozvieš aj na tomto odkaze.


Hrad Bodoň

Prvým miestom, ktoré som v rámci výzvy navštívil ja, bol Hrad Bodoň. K zrúcaninám hradu vedú viaceré značené turistické trasy zo Zlatej Bane a Abranoviec, ale dá sa tam dostať aj po lesných cestách zo Sigordu. Ja som vyrazil po žltej značke zo Zlatej Bane, konkrétne z miesta Temný les, kde sa nachádza provizórne neplatené parkovisko. Odtiaľ mi to trvalo niečo vyše hodinku. Trasa meria približne 3 kilometre, nie je nejak extra náročná, avšak po snehu je to o čosi náročnejšie ako počas letných mesiacov.

Hrad Bodoň
Pozostatky hradu sú postavené na skalnatom podklade v oblasti Sigordu. Pôvod hradu podľa prvej písomnej zmienky siaha do 13. storočia.
hrad bodoň
Po vpáde Tatárov do oblasti koncom 13. storočia bol značne poškodený a už ho neobnovili. Hrad zrejme existoval ibá pár desaťročí.

Hrad Bodoň

hrad bodoň

hrad bodoň 


TIP: Drevený megafón patrí k unikátom nielen v rámci tejto časti našej krajiny, ale určite aj celého Slovenska. Nachádza sa za obcou Zlatá Baňa a dostať sa k nemu zvládne naozaj každý. Rovnako je východiskovým bodom na spomínaný Hrad Bodoň či na vrch Šimonka. 


Vrch Roháčka 

Neďaleko troch východoslovenských obcí – Margecany, Kluknava a Klenov, sa rozprestiera vrch Roháčka, ktorý je ďalšou z lokalít zimnej výzvy a druhým miestom, na ktoré som sa vybral. Prístup na Roháčku je zo všetkých troch spomínaných obcí po turisticky značených chodníkoch. Najbližšie je to z Margecian alebo Klenova, odkiaľ je trasa dlhá približne 4 kilometre.

Na rozdiel od vrcholu Roháčky, ktorý neponúka extra výhľady, tak z Rozsypanej skaly (severozápadné svahy vrchu, ktoré spolu vytvárajú dominantný skalný masív) sa ti za priaznivého počasia naskytnú krásne výhľady do širokého okolia.

Vrchol Rozsypanej skaly zdobí aj drevená socha a kríž.

vrch Roháčka

vrch Roháčka

vrch Roháčka


TIP: Aj tohtoročná edícia Zimnej výzvy sa nesie v duchu Národného týždňa manželstva. Účastníci, ktorí sa zaregistrujú tiež na www.ntmpo.sk a pošlú aspoň jednu fotografiu so svojou polovičkou z niektorej lokality Zimnej výzvy počas trvania kampane, majú šancu vyhrať ďalšie skvelé ceny. 


Zimná výzva trvá od 17.12.2022 do 19.3.2023. Zapoj sa, spoznaj krásne miesta v tejto časti Slovenska, užiješ si krásne zimné túry a výlety a zároveň si môžeš zasúťažiť o parádne ceny. Držím ti prsty!


Článok vznikol v spolupráci s KOCR Severovýchod Slovenska. Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.