Geopark Malé Karpaty: Spoznaj túto časť krajiny tak trochu inak

Geopark Malé Karpaty patrí medzi najmladšie geoparky na Slovensku a ukrýva nejedno zaujímavé a jedinečné miesto. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš viac o geoturistike v tejto časti našej krajiny.

Geopark Malé Karpaty

Malé Karpaty mám (myslím) už celkom dosť pobehané, Vysoká, Vápenná či Jelenia hora patria k mojim obľúbeným vrchom, ale čo sa týka geoturistiky mám ešte veľké medzery. O to viac sa teším, že som nedávno absolvoval deň s geológom Tomášom Fuksim, ktorý mi priblížil veľa zaujímavostí z tejto oblasti a ukázal viacero unikátnych miest. “Cieľom Geoparku je prezentácia a interpretácia významných prírodných a kultúrnych fenoménov Malých Karpát. Objavovanie a hľadanie príbehov v pohorí, ktoré zdanlivo všetci dobre poznáme. Okrem toho je geopark aj nástrojom rozvoja regiónu, environmentálneho vzdelávania a podpory (udržateľného) cestovného ruchu.”, predstavil hlavný cieľ geoparku.

Geopark Malé Karpaty

Čo všetko môžeš v rámci geoturistiky zažiť?

Mrkni sa na web Geoparku Malé Karpaty, kde sa dozvieš ešte viac podrobnejších informácií a rovnako si cez mail môžeš dohodnúť sprevádzané prehliadky pozoruhodných miest.

V ponuke sú:

  • skupinové a individuálne expedície s geológom
  • škola ryžovania zlata pre začiatočníkov
  • návšteva mineralogických a geologických lokalít v Malých Karpatoch
  • odborné a popularizačné prednášky z geológie, hydrológie a ochrany prírody 
  • návšteva podzemných priestorov

TIP: Sleduj Geopark Malé Karpaty aj na Facebooku, aby ti nič neušlo. 


Štôlňa Budúcnosť

Priznám sa, že som až doteraz netušil, že baníctvo bolo v minulosti pomerne dosť rozšírené aj v tejto časti našej krajiny. O bohatej histórii baníctva svedčí viac ako tisíc banských diel, v ktorých sa ťažilo zlato, antimonit, pyrit a iné suroviny.

Štôlňa Budúcnosť v Pezinku je jedinou oficiálne sprístupnenou štôlňou v Malých Karpatoch. Vstúpiť do nej sa dá až po dohode a absolvovaní patričného školenia. Na začiatku som dostal výstroj, baterku do ruky a mohli sme sa vydať na náučný okruh. Počas obhliadky som sa dozvedel veľa zaujímavých informácií a videl ako to tam kedysi fungovalo. Dokonca sa tam ešte nachádza zopár pôvodných strojov. “Zážitok z výletu do sveta permoníkov a prehliadka útrob našej Zeme, pri ktorej sa návštevníci dozvedia o histórii našej Zeme, baníctve a ťažbe nerastných surovín v Pezinku a okolí. Dozvedia sa aj o sile života, ktorý aspoň v mikrobiálnej forme, prosperuje aj v miestach, ktoré sú pre nás extrémne.”, priblížil geológ sprevádzanú prehliadku v štôlni.

Štôlňa Budúcnosť

Štôlňa Budúcnosť

Štôlňa Budúcnosť

Štôlňa Budúcnosť

Štôlňa Budúcnosť

geopark Malé karpaty
Kúsok od štôlne je umiestnených viacero infotabúľ, na ktorých sa dozvieš viac zo sveta geológie.
geopark Malé karpaty
Asi 5 minút chôdze od štôlne sa zas nachádza ďalšia Štôlňa Ferdinand, tá je však neprístupná a dá sa do nej nazrieť len cez mreže.

Expozícia v priestoroch Pezinského kultúrneho centra

Keď už budeš v Pezinku, určite nevynechaj Pezinské kultúrne centrum (miestny Dom kultúry), v ktorom sa nachádza aj expozícia “Horniny, minerály a fosílie Malých Karpát”. Expozícia predstavuje ucelenú zbierku nálezov z celého pohoria, od Devína po Nové mesto nad Váhom. Zbierka je výsledkom objavovania tohto územia viacerými ľuďmi počas niekoľkých desiatok rokov. Nepochybujem o tom, že zaujme nielen veľkých, ale i malých turistov. Je voľne prístupná, v časoch, keď je Dom kultúry otvorený.

geopark Malé karpaty - expozicia


TIP: Po dohode je možné poskytnúť aj lektorský výklad pre skupiny, prípadne pripraviť program Hravá geológia spojený s prehliadkou expozície a projektu Cesta pravekým morom. V obkladových kameňoch interiéru sa často nachádzajú skamenelé zvyšky zvláštnych organizmov – rudistov. Ako vyzeralo more, v ktorom žili, sa môžeš dozvedieť prostredníctvom QR kódov umiestnených v interiéri.


Keď sa najbližšie vyberieš do Malých Karpát, uži si krásnu prírodu a jedinečné miesta a nezabudni sa mi pochváliť nejakou fotkou. Môžeš mi ju poslať do správy alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura.


Článok vznikol v spolupráci s Bratislava Region Tourism, na ich Instagrame a Facebooku, nájdeš ďalšie zaujímavé tipy na výlety. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.