Chateau Grand Castle v Liptovskom Hrádku ma jednoducho dostal

Chateau Grand Castle v Liptovskom Hrádku ma dostal už len tým, že ide o kaštieľ a zrúcaninu hradu, ktoré sa nachádzajú na jednom mieste. A ak sleduješ moje štúrovanie po Slovensku už dlhšie, tak vieš, že si ulietavam aj na kaštieľoch a zrúcaninách hradov.

Chateau Grand Castle

Aktuálnou majiteľkou je pani Ing. Dagmar Machová, ktorej sa podarilo celý tento areál zrekonštruovať a obnoviť. Je to naozaj mega, lebo to ešte pár rokov dozadu vyzeralo naozaj biedne a schátrane. V priestoroch kaštieľa zo začiatku 17. storočia nájdeš dnes krásne a jedinečné miestnosti a apartmány na ubytovanie. Spolu s hradom patrí kaštieľ k najväčším dominantám Liptovského Hrádku.

Chateau Grand Castle
Nápis na stene kaštieľa, ktorým sa riadila panovníčka Magdaléna Zai vo voľnom preklade: „Ak budeš usilovný ako včela, za svoju usilovnosť dočkáš sa medu.“

Možnosti ubytovania

Chateau Grand Castle ponúka ubytovanie v 15 komnatách (kategórie Premium a Superior). Okrem toho ponúka aj 4 priestranné luxusné apartmány.Ak ťa bavia takéto miesta, ktoré dýchajú históriou, tak aj toto miesto sa ti bude určite páčiť. Všetky miestnosti sú zariadené dobovo, a tak si vieš na pár dní vyskúšať, ako sa kedysi na takýchto miestach žilo. Nájdeš tam však aj apartmán, ktorý je zariadený moderne, aby si každý hosť našiel to správne miesto pre seba.

Chateau Grand Castle
Tu som bol ubytovaný ja.
Chateau Grand Castle
Nájdi ma na fotke. 😀

Dozvedel som sa aj to, že Šándorfyho apartmán sa objavil vo filme Za nepriateľskou líniou.

Foto: Chateau Grand Castle

Reštaurácia Magdalena Zai

Reštaurácia, ktorá je súčasťou hotela vyzerá naozaj parádne a super je aj to, že je dostupná aj pre pocestných, a teda ľudí, ktorí tam nie sú priamo ubytovaní. V lete si môžeš dať obed či kávu aj na terase, ktorá stojí za to.

Chateau Grand Castle
Pochutnať si môžeš aj na takejto večeri.

Prehliadka

Počas letných mesiacov sa pravidelne konajú prehliadky niektorých častí areálu. A tak máš počas tejto prehliadky možnosť vidieť nádvorie, niektoré časti kaštieľa a hradu a to všetko s výkladom a audiovizuálnou prezentáciou o histórii a rekonštrukcii týchto priestorov do súčasnej podoby.

Prehliadky počas sezóny (júl – august)

  • denne: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hod.
  • vstupné: dospelí – 4 €, deti do 5 rokov zdarma a ceny pre zvyšné kategórie návštevníkov si môžeš pozrieť tu
  • dĺžka prehliadky: 30 – 40 minút

Prehliadky mimo sezónu (september – jún)

  • individuálna objednávka nad 10 osôb

Kamenná sála

Táto miestnosť spája kaštieľ a hrad a myslím, že ide o jedno z najčarovnejších miest, ktoré som zatiaľ videl. A keď to už píšem ja ako ten najväčší antiromantik, tak niečo na tom bude. 😛 Zvyknú sa tam konať rôzne oslavy či svadby.

Foto: Chateau Grand Castle
Foto: Chateau Grand Castle

Zrúcanina hradu

Hrad má v súčasnosti už vyše 700 rokov. V rámci tohto hradu je známych viacero významných panovníkov, ktorí boli jeho majiteľmi. Či už to bol Žigmund Luxemburský alebo Matej Korvín. Známa je aj Magdaléna Zai z Uhrovca tým, že zo všetkých majiteľov žila na tomto mieste najdlhšie, až 27 rokov. A tiež vraj mala rada svadby, lebo vydatá bola až 5krát. 😀  Viac infošiek z dejín hradu si môžeš prečítať tu.

Chateau Grand Castle
Postupne hrad prechádza rekonštrukciou a dá sa už dostať aj do niektorých jeho častí.

Zaujímavosťou tohto hradu je aj to, že nebol postavený na kopci ako to bolo zvykom, a preto bol obklopený vodným opevnením. A práve jazierko, ktoré sa nachádza neďaleko, je pozostatkom tohto opevnenia.

Na jazera nájdeš Kaplnku so sochou sv. Jána Nepomuckého.

Oproti sa nachádza aj táto skala, ktorá je jedným z najväčších symbolov mesta Liptovský Hrádok. Dá sa na ňu v poho vyjsť a ten výhľad sa ti bude určite páčiť. 🙂

Viac infošiek o tomto hoteli a čo všetko ešte ponúka si môžeš pozrieťtu


Tip: Pozri si aj moje články:

Hrady na Slovensku: Ktorý hrad je podľa teba ten najkrajší?

Bojnický zámok: 12 zaujímavých faktov o zámku a jeden, ktorý ja nemusím


Do komentu mi môžeš napísať, či ťa bavia takéto miesta plné histórie. A ak áno, tak kým by si chcel/a v minulosti na takomto mieste byť? Som zvedavý. 🙂 Ja sa bojím, že mne by sa ušla pozícia dvorného šaša. 😀

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

 

Komentáre

  1. Post
    Author
  2. Anonym

    Magdalena Zai nebola panovníčka a mala 5 manželov. Opravte si to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.