Zaujímavé miesta vo Zvolene, ktoré jednoducho nesmieš obísť

Zaujímavé miesta vo Zvolene robia toto mesto jedinečným a ja som rád, že som bol štúrovať už aj tam a navštívil tak opäť ďalšie mesto, ktoré je spájané aj s mojím kamošom Štúrom. 

Zaujímavé miesta vo Zvolene

Na Zvolene sa mi páči aj to, že stačí zájsť len pár minút od centra mesta a už sa ocitneš v parkoch, kde je veľa stromov a prírody. Čo je podľa mňa super. V tomto článku ti ukážem zaujímavé miesta vo Zvolene, ktoré som pri svojom štúrovaní aj s blogerkou Alex z blogu CrazySexyFunTraveler nevynechal ani ja.

Rímsko-katolícky kostol sv. Alžbety

Tento kostol je zaujímavý aj tým, že ide o najstaršiu sakrálnu pamiatku vo Zvolene, pochádza z polovice 13. storočia. Samozrejme bol kostol postupne prestavaný, a tak nadobudol dnešnú podobu. O tomto kostole som sa dozvedel aj to, že v blízkej budúcnosti sa chystá sprístupnenie jeho veže turistom a návštevníkom, ktorí si tak budú môcť vychutnať pohľad na cetrum mesta z výšky.

Zaujímavé miesta vo Zvolene - kostol
Toto som fotil z kaviarne, ktorá je na streche jedného z domov v centre mesta.

Evanjelický kostol sv.Trojice

V centre mesta nájdeš aj tento evanjelický kostol.

Zaujímavé miesta vo Zvolene - evanjelický kostol
Kostolná veža tohto kostola je vysoká až 38 metrov.

Divadlo Jozefa Gregora – Tajovského

V minulosti slúžila táto budova aj ako hotel, no opäť je z nej divadlo. Čo sa mne na tomto divadle páči je aj to, že má vybudovaný bezbariérový prístup a špeciálnu lóžou pre imobilných divákov.

Zaujímavé miesta vo Zvolene - divadlo

Štúr vo Zvolene

Aj mesto Zvolen je prepojené s mojím kamošom Štúrom. Ten totiž toto mesto zastupoval ako poslanec na uhorskom sneme v rokoch 1847-1848. A tak som tento park, ktorý je po ňom aj pomenovaný, nemohol vynechať a odísť bez selfie do mojej zbierky. 😀

Zaujímavé miesta vo Zvolene

Zvolenský zámok

Tento zámok patrí asi k tým najväčším symbolom mesta. Ide o gotickú stavbu s renesančným vonkajším opevnením. V súčasnosti jeho priestory využíva Slovenská národná galéria. Na nádvorie zámku sa vieš dostať bez toho, aby si platil/a vstupné, a vieš si ho tak obzrieť z každej strany. Ak ťa zaujíma, aké expozície sa v ňom nachádzajú, tak si o tom môžeš prečítať tu.

Zaujímavé miesta vo Zvolene - zámok

Zaujímavé miesta vo Zvolene

Zaujímavé miesta vo Zvolene

Pancierový vlak

Neďaleko zámku nájdeš aj pancierový vlak, ktorý tam je odparkovaný. Takéto vlaky sa zvyčajne využívali na ochranu úsekov železničných tratí pred nepriateľmi či proti pozemným a leteckým útokom protivníka. Tento vlak však nie je pôvodný, vystavené vagóny vznikli ako rekvizity pre film o SNP. Originál je umiestnený v priestore železničných opravovní Zvolen.

Borová hora

Arborétum Borová hora je zariadením, ktoré patrí pod Technickú univerzitu vo Zvolene a slúži na výučbu jej študentov. Je však sprístupnené aj návštevníkom a vidieť tak môžeš jednu z najväčších zbierok ruží u nás či zbierku kaktusov z celého sveta. Neďaleko tohto miesta sa nachádza aj jazierko, ktoré je tak trošku strašidelné. Ide totiž o druhé najrádioaktívnejšie jazero na Slovensku. A jeho zaujímavosťou je aj to, že v zime nezamŕza.

Zaujímavé miesta vo Zvolene - borová hora

Pustý hrad

Zrúcanina Pustého hradu sa nachádza približne 2 kilometre juhozápadne od Zvolena. Tento hrad sa skladá z dvoch hradných komplexov: Dolného a Horného hradu. Na viacerých miestach som sa dočítal aj to, že svojou rozlohou patrí k tým najväčším hradom na Slovensku. 

Zaujímavé miesta vo Zvolene - Pustý hrad
Vstupná brána hradu

Aj zrúcaniny hradov patria k miestam, ktoré ma pri mojom štúrovaní veľmi bavia. Pustý hrad je miestom, kde sa ti okrem výhľadu bude páčiť aj celý jeho areál.

Zaujímavé miesta vo Zvolene - Pustý hrad


Tip: Pozri si aj moje články:

Slovenské unikáty: Aj týchto 8 nájdeš v okolí Zvolena a Banskej Bystrice

Čo robiť v Banskej Bystrici: 20 postrehov, ktoré ti pomôžu užiť si toto mesto


Do komentu mi môžeš napísať, ak ešte poznáš nejaké zaujímavé miesta vo Zvolene. Ja sa tam ešte určite niekedy prídem pozrieť. Alex napísala z tohto štúrovania článok o Pustom hrade. A ak sa chceš dozvedieť, čo sa ešte oplatí vidieť v tejto časti Slovenska, tak určite klikni na Central Slovakia, kde nájdeš veľa zaujímavých infošiek a tipov.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Komentáre

  1. Post
    Author
  2. Peter

    A krasny je aj kastiel odporucam ist pozriet neolutujete . Pod pustym hradom cast Hrad-balkan s krasnou letnou terasou na streche . Vstup na kastiel je zdarma .. odporucam
    Ide tam aj mhd konkretne 14 priamo z namestia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.