Čo vidieť na Hornom Zemplíne? Mám pre teba tipy na jedinečné výlety

Horný Zemplín patrí k mojim najobľúbenejším regiónom na Slovensku, a tak som sa tam vybral štúrovať už tretí rok po sebe.  

Čo vidieť na Hornom Zemplíne?

Na Hornom Zemplíne som bol štúrovať už dvakrát, no aj napriek tomu som nestihol vidieť všetko, to sa asi ani nedá… A tak som sa do regiónu vrátil už tretí rok po sebe a opäť som mal plný zoznam miest, ktoré chcem vidieť a navštíviť. Čo vidieť na Hornom Zemplíne? Tentokrát to boli hlavne miesta, ktoré možno nie sú až tak známe, no zároveň sú veľmi jedinečné a ideálne na výlety pre všetky vekové kategórie či menej zdatných turistov. Preferuješ aj ty udržateľnejšiu formu cestovania? Ak hľadáš tipy na výlety či dovolenku, kde nebude príliš veľa ľudí, túžiš si užiť jednotlivé miesta a poriadne nasať ich atmosféru, tak čítaj ďalej! 


TIP: Prečítaj si článok Horný Zemplín: Región, v ktorom aj “obyčajná” dedinka ukrýva poklady


Valalska chiža v obci Sedliská

Dedinské múzeum, ktoré dostalo pomenovanie Valalska chiža, sa nachádza v centre obce. Je modrej farby, takže ho určite neprehliadneš. Tvoria ju štyri miestnosti, v ktorých nájdeš predmety z povál a pivníc od obyvateľov obce so zámerom uchovania tradičnej ľudovej kultúry. Táto chiža vznikala svojpomocne, na jej obnove sa podieľali najmä miestni. Múzeum nemá oficiálne otváracie hodiny, je potrebné si vstup zabezpečiť na obecnom úrade. A keď už tam budeš, tak nevynechaj ani neďaleký Hrad Čičva a Hrobku rodiny Barkóczy.  

Valalska chiža v obci Sedliská

Valalska chiža v obci Sedliská

Valalska chiža v obci Sedliská

Hrad Brekov

Tento hrad patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vracia život. Vstup na hrad je voľný a môžeš si z neho užiť krásny kruhový výhľad na okolitú prírodu. Na hrad sa dostaneš po žltej turistickej značke, ktorá vedie od železničnej stanice v obci Brekov až priamo na hrad. Dĺžka trasy je 1,6 kilometra a výstup ti zaberie približne pol hodinku alebo môžeš zaparkovať na provizórnom parkovisku priamo pod hradom a odtiaľ je to už len nejakých 15 minút pešo.

Hrad Brekov

Hrad Brekov

Hrad Brekov - múzeum
Kúsok od hradu sa nachádza múzeum, v ktorom sa nachádzajú predmety nájdené na hrade. Otvorené je počas letnej sezóny.

Socha kniežaťa Laborca v Habure

Socha je umiestnená nad obcou, vidieť ju možeš už z diaľky. Vysoká je vyše päť metrov a stojí na takmer dvojmetrovom podstavci z prírodného kameňa. Zaujímavosťou je, že v podstavci sa nachádza schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí, ktorá symbolizuje jednotu Rusínov. Autorom pamätníka je akademický sochár Ján Ťapák.

Socha kniežaťa Laborca v Habure
Socha je postavená na pamiatku kniežaťa Laborca.

Čertov kameň 

Tento kameň zaujme svojím netypickým vzhľadom už na prvý pohľad. Dostaneš sa k nemu priamo z obce Krásny Brod, hneď na jej začiatku pri Dome smútku, kde nájdeš aj vyhradené parkovacie miesta. Aj tentokrát ide o nenáročnú, no veľmi príjemnú prechádzku.

Čertov kameň 

Čertov kameň 

Čertov kameň 

Čavarguj po Hornom Zemplíne aj ty!

Na Hornom Zemplíne si na najbližšie týždne pripravili veľmi peknú kampaň “Čavarguj”, vďaka ktorej môžeš vidieť krásne a jedinečné miesta a rovnako môžeš získať aj pekné ceny. Podmienky sú celkom jednoduché. Urob si selfie pri pointe, zájdi na vybrané miesto, kde sa fotografiami preukážeš a získaj multifunkčnú šatku za 5 lokalít, turistickú fľašu za 9 lokalít a ekovak za 12 lokalít. Počet odmien je limitovaný. Zapojiť sa môžeš aj do záverečného žrebovania o ďalšie zaujímavé ceny. Kampaň trvá do 1. augusta 2024.

Čavarguj po Hornom Zemplíne


TIP: Zoznam vybraných lokalít nájdeš na tomto odkaze. Ide o miesta, ktoré sú vhodné pre všetky vekové kategórie či rodinky s deťmi.


Ja som stihol navštíviť a vidieť niekoľko miest z kampane a môžem len odporučiť. 

Vyhliadková veža Zlatník
Vyhliadková veža Zlatník
Vojnový cintorín Veľkrop
Vojnový cintorín Veľkrop
Vyhliadková veža Kyčera
Vyhliadková veža Kyčera

TIP: Prečítaj si článok 11 TIPOV na výlety v regióne Horný Zemplín, ktoré sa ti budú určite páčiť


Do komentára mi môžeš napísať, či si už na niektorom z týchto miest bol/a. Som zvedavý. Ak ešte nie, tak verím, že som ťa týmto článkom inšpiroval a čoskoro sa na Horný Zemplín vyberieš aj ty.🙂


Článok vznikol v spolupráci s OOCR Horný Zemplín. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.