Horný Zemplín: Región, v ktorom aj “obyčajná” dedinka ukrýva poklady

Región Horný Zemplín patrí k mojim obľúbeným častiam Slovenska. Prečítaj si článok, a dozvieš sa, ktoré miesta som v ňom navštívil tentokrát.

Štúrovaniu po Slovensku sa aktívne venujem už dlhšie, no až minulý rok sa mi podarilo stráviť niekoľko dní na Hornom Zemplíne. Už vtedy som však vedel, že sa sem musím niekedy vrátiť a preskúmať ďalšie miesta ukrývajúce sa v tomto regióne. Preferuješ aj ty udržateľnejšiu formu cestovania? Ak hľadáš tipy na výlety či dovolenku, kde nebudú stovky ľudí a túžiš si užiť jednotlivé miesta a nasať ich atmosféru čo najviac, tak čítaj ďalej! 

Dom ľudových tradícií a náučný chodník v Zámutove

Mojou prvou zastávkou v regióne bol Dom ľudových tradícií. Len čo som prekročil prah domčeka, v ktorom sa nachádza múzeum, preniesol som sa desiatky rokov do našej minulosti. V jednotlivých miestnostiach si môžeš pozrieť dobový nábytok, rôzne tkaniny, obrazy či miestne kroje. O múzeum sa stará veľmi milý manželský pár Višňovských, ktorý ti o ľudových tradíciách prezradí naozaj veľa zaujímavostí.


TIP: Viac informácií o tomto (ne)tradičnom múzeu nájdeš na ich Facebooku, rovnako tam nájdeš aj kontakt, na ktorom si môžeš rezervovať prehliadku.


Dom ľudových tradícií a náučný chodník v Zámutove
Kroju som neodolal a ten zámutovský som si rovno vyskúšal.

Dom ľudových tradícií a náučný chodník v Zámutove

Dom ľudových tradícií a náučný chodník v Zámutove

Za obcou sa zas nachádza náučný chodník Zámutovská kolejka. K vstupnej bráne sa môžeš dostať autobusom (zastávka “Zámutov, polesie”), kde je priestor aj na zaparkovanie auta. Chodník je dlhý takmer 8 kilometrov a je ideálnym tipom na výlet pre malých i veľkých turistov. Po ceste nájdeš 16 informačných tabúľ, ktoré ti priblížia niečo z prírody a taktiež históriu lesníctva. Zaujímavosťou tohto chodníka je, že ho môžeš absolvovať po celej dĺžke, alebo si ho rozdeliť na kratšie okruhy a rovnako je na tebe, z ktorej strany začneš, či od vstupnej brány alebo Bilikovej chaty. 

Zámutovská kolejka - Horný Zemplín

Hrad Čičva v obci Sedliská 

Tento hrad bol v minulosti strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac ako 60 obcí. V súčasnosti sa hrad postupne obnovuje a je tiež miestom obľúbeného podujatia “Čičvianske hradné slávnosti”, ktoré sa budú konať koncom augusta (2023). Na hrad sa môžeš dostať autobusom (zastávka “Sedliská/Podčičva”) a odtiaľ je to len nejakých 20 minút pešo po zelenej značke. Autom sa dá dostať až na parkovisko, ktoré je priamo pod hradom. Cestou na hrad si môžeš na niekoľkých infotabuliach prečítať zaujímavosti zo sveta včiel a na hrade si zas môžeš vychutnať výhľady na dedinu a širšie okolie.

Hrad Čičva v obci Sedliská 

Hrad Čičva v obci Sedliská 

Drevený chrám v obci Potoky 

Horný Zemplín je známy aj tým, že sa tu nachádza viacero drevených chrámov a kostolov. Ja som tentokrát navštívil Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy v obci Potoky. Bol postavený v roku 1773 a jeho zaujímavosťou je, okrem toho, že je postavený celý z dreva, že má iba dve okná vo svätyni a dve v chrámovej lodi. Charakteristický je tiež nezvyčajne vysokou hlavnou vežou. Pri kostole nájdeš kontakt na pána, ktorý ti chrám sprístupní a budeš si môcť pozrieť aj jeho interiér.

Drevený chrám v obci Potoky 

Drevený chrám v obci Potoky - ikonostas
Ikonostas v drevenom chráme pochádza z polovice 18. storočia.

Múzeum a vodopády v obci Vladiča 

To, že milujem navštevovať aj menšie dedinky a obce, je z mojich štúrovaní už asi celkom zjavné. Preto som si bol pozrieť aj obec Vladiča, ktorá ma zaujala aj vďaka veľmi príjemnému a milému pánovi starostovi. Vidieť v obci môžeš múzeum či urobiť si menšiu prechádzku k vodopádom, ktoré sú od neho vzdialené približne pol hodinku chôdze. Nečakaj nič náročné, práve naopak, je to ideálny tip aj na výlet aj s menšími deťmi. 

Múzeum v obci Vladiča 

Múzeum v obci Vladiča 

Múzeum v obci Vladiča 

Vodopády v obci Vladiča 

Vodopády v obci Vladiča 

Ak by si mal/a chuť zdržať sa v obci dlhšie, tak môžeš využiť turistickú ubytovňu, kde vieš za symbolický peniaz prespať. Keď budeš mať chuť na raňajky, najprv si budeš musieť narúbať drevo. Za ubytovňou sa nachádza aj menšie jazierko, kde sa vieš schladiť počas letných horúčav. Za mňa veľmi pekný tip na netradičné ubytko, ktoré však stojí za to! Ak by si však chcel trošku viac komfortu, ubytovať sa môžeš v Penzióne Driečna, kde majú aj wellness, a kde sa vieš najesť aj v ich reštaurácii. 

Na Domaši  

Vodná nádrž Domaša predstavuje najväčšiu vodnú plochu na Hornom Zemplíne a patrí k vyhľadávaným miestam predovšetkým počas letných mesiacov. Je rozdelená na niekoľko rekreačných stredísk, kde sa môžeš ubytovať či dobre najesť. Popri kúpaní môžeš skúsiť aj niektorý z vodných športov či užiť si plavbu loďou Bohemia s pútavým výkladom.

Bohemia - Vodná nádrž Domaša

Vodná nádrž Domaša

Vodná nádrž Domaša - Kostol sv. Štefana
Kostol sv. Štefana je jedinou stavbou, z pôvodnej obce Kelča, ktorú sa podarilo zachrániť pri výstavbe vodnej nádrže Domaša.

TIP: Ubytovaný som bol v krásnom Garden Hotel Domaša, ktorý ponúka izby s nádhernými výhľadmi na okolie, chutné jedlá a v neposlednom rade profesionálne služby a veľmi milý a ústretový personál.


V Stropkove

Pri mojom štúrovaní v regióne som stihol navštíviť aj mesto Stropkov. Jednou z jeho najväčších dominánt je gotický trojloďový Kostol Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej z prelomu 13. a 14. storočia. Ide o najstaršiu budovu v meste a ja som si bol pozrieť vežu tohto kostola. Kým sa človek dostane hore, dozvie sa veľa zaujímavostí z histórie mesta a môže si pozrieť aj zvony, ktoré sa vo veži nachádzajú. Kým sa dostaneš úplne hore, tak musíš zdolať presne 116 schodov.

Stropkov - Kostol Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej

Kostol Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej - výhľad

Kostol Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej - výhľad

Vedel/a si, že sa v Stropkove nachádza aj kaštieľ? Kaštieľ je posledná zachovaná svetská časť niekdajšieho mestského hradu a jeho najcennejšou časťou so zachovanými renesančnými znakmi, je tzv. rytierska sieň. Je situovaný hneď vedľa kostola a okrem toho, že je kultúrnym a historickým symbolom regiónu, ponúka aj viaceré výstavy a expozície, niektoré sú stále, iné sa zas pravidelne obmieňajú. Pri návšteve si môžeš vychutnať prehliadku s profesionálnou sprievodkyňou, ktorá ti poskytne zaujímavé informácie o histórii a artefaktoch v kaštieli.  

Stropkov - kaštieľ
V súčasnosti v kaštieli sídli pobočka Prešovského krajského múzea v Prešove.

Stropkov - kaštieľ

Stropkov - kaštieľ

Stropkov - kaštieľ

V centre mesta sa nachádza aj Park zvierat, miesto ktoré zaujme predovšetkým menších turistov a turistky a je ideálny tip na rodinný výlet. Park ponúka jedinečnú príležitosť stretnúť a obdivovať rôzne druhy zvierat z viacerých kontinentov. Môžeš vidieť exotické vtáky, zaujímavé cicavce a dokonca aj ohrozené druhy zvierat. Okrem toho, že môžeš zažiť fascinujúcu interakciu so zvieratami a nakŕmiť ich, tak park tiež poskytuje vzdelávaciu zložku. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o životnom prostredí, ochrane druhov a dôležitosti zachovania prírody.  

Otváracie hodiny

Deň: Od Do
Pondelok – nedeľa 10:00 hodiny 17:00 hodiny
Upozornenie: Počas letných prázdnin je otvorené až do 18:00 hodiny!

Park zvierat - stropkov

Park zvierat - stropkov

Park zvierat - stropkov

Benkovce kríž
Na obcou Benkovce sa nachádza kríž, ku ktorému vedie krížová cesta.
Výhľad z veže Zlatník na vrch Oblík
Havavj - Horný Zemplín
Obísť obec Havaj som jednoducho nemohol.

Článok vznikol v spolupráci s OOCR Horný Zemplín. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.