Čo vidieť na Spiši: Týchto 13 pamiatok jednoducho musíš vidieť aj ty

Čo vidieť na Spiši? Spiš je jedným z tých slovenských regiónov, ktorý ponúka naozaj veľa zaujímavých miest a pamiatok. Vybral som 13, ktoré sa páčia mne a mal/a by si ich vidieť aj ty.

Čo vidieť na Spiši

Spiš toho ponúka naozaj veľmi veľa a ja som stihol byť zatiaľ aj s mojím kamošom Štúrom na týchto miestach na Spiši. Vybral som tie miesta a pamiatky, ktoré sa mi páčili najviac. Máš to aj ty tak ako ja?

Spišský hrad a jeho kaplnka

Spisšký hrad patrí medzi tie naj miesta na Slovensku a myslím, že tam bol už asi každý. Vedel/a si, že aj keď má hrad rozlohu viac ako 4 hektáre, tak sa radí do skupiny tých najväčších, ale nie je najväčším hradom strednej Európy? Dnes je hrad už národnou kultúrnou pamiatkou a zapísaný je tiež do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Čo vidieť na Spiši

Čo vidieť na Spiši
Mne sa na hrade páčila aj táto kaplnka.

Spišské Podhradie a námestie

Toto malé mestečko sa nachádza pod Spišským hradom a myslím, že popri návšteve hradu je aj prechádzka po tomto námestí tým pravým a jedinečným zážitkom. A áno, aj tu sú moje meštianske domy, tak je možné, že to píšem aj pre to 😀

Čo vidieť na Spiši

Čo vidieť na Spiši
Mariánsky stĺp z roku 1726

Spišská Kapitula

Pôvodne išlo o samostatnú obec, no od roku 1948 je mestskou časťou Spišského Podhradia a v súčasnosti aj sídlom Spišského biskupstva. Okrem toho, že pri (š)túrovaní po Kapitule sa mi zdalo, že je nabitá niečím takým mega duchovným a prišlo mi to miestami až trošku strašidelné, tak som tam objavil viacero pekných budov. Katredrála sv. Martina je pre mňa jednou z tých najkrajších, ktoré som zatiaľ na Slovensku videl.

Čo vidieť na Spiši
Katedrála sv. Martina (1245-1273)
Čo vidieť na Spiši
Hodinová veža z 18. storočia

Kostol Ducha Svätého v Žehre

Ide o neskororománsku sakrálnu stavbu z druhej polovice 13. storočia. V interiéri kostola sa zachovali jedinečné stredoveké nástenné maľby, ktoré vznikali postupne od druhej polovice 13. do konca 15. storočia. Ja som tam bol práve v čase ich rekonštrukcie, tak sa mi ich nepodarilo vidieť. Verím, že sa mi tam ešte čoskoro podarí vrátiť. A aj tento rímskokatolícky kostol je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Čo vidieť na Spiši

Kaštieľ a letohrádok v Markušovciach

O dedinke Markušovce som toho veľa nevedel, o to viac som sa tešil z toho, že som tam objavil tieto dve pamiatky, na ktoré môže byť dedina len hrdá. Nachádzajú sa vo veľkej záhrade a vyzerá to tam naozaj (nečakane) pekne.

Čo vidieť na Spiši
Kaštieľ bol postavený v roku 1643.
Čo vidieť na Spiši
Letohrádok Dardanely bol postevený v poslednej tretine 18. storočia.

Drevený most v Kluknave

Most bol postavený v roku 1832 a spája dedinu Kluknava s jej časťou Štefanská Huta. Tento most je zaujímavý svojím ojedinelým technickým riešením a je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku a v súčasnosti je národnou kultúrnou pamiatkou.

Čo vidieť na Spiši

Čo vidieť na Spiši

Smižany

O Smižanoch vie asi každý, že ide o najväčšiu dedinu na Slovensku, a dokonca jej patrí aj titul Najkrajšej obce na Slovensku za rok 2016. Napriek tomu, že Smižany sú dedinou, tak to tam vôbec tak dedinsky nevyzerá. Vieš, čo myslím? Žiadna slama a len pekné budovy.

Čo vidieť na Spiši
Našiel som si aj kamošku v múzeu, čo tam majú.
Čo vidieť na Spiši
Vstup do Slovenského raja zo Smižian.

Krompachy 

Krompachy sú známe hlavne tým, že ide o priemyselné mesto a nachádza sa tam viacero fabrík či priemyselných podnikov. Aj keď väčšina z nich je dnes už zatvorená… Veľa ľudí napadne aj lyžiarske stredisko Plejsy, ktoré je v zime dosť vyhľadávané, no mne sa v Krompachoch páčila aj táto budova bývalého múzea.

Čo vidieť na Spiši

Spišské Vlachy

Toto mestečko ma naozaj prekvapilo. Celý život to bolo totiž len mestečko, ktoré som videl z auta alebo z autobusu. Jednoznačne sa oplatí vystúpiť a urobiť si prechádzku po jeho námestí. Ide o vretenovité hlavné námestie s meštianskymi domami, najstaršie pochádzajú až z 15. storočia a mne sa toto námestie naozaj mega páči. Dozvedel som sa aj to, že  je od 1992 vyhlásené za Pamiatkovú zónu centra mesta.

Čo vidieť na Spiši

Čo vidieť na Spiši
Mariánsky stĺp, ktorý je barokový so sochou Immaculaty z roku 1728.

Zahura

Ide o turistické stredisko, ktoré je súčasťou mestečka Spišské Vlachy. Je tam veľmi pekne, oplatí sa urobiť si zastávku aj tam a len tak sa tam poprechádzať. A vedel/a si, že tam objavíš aj nápis Zahurawood? 🙂

Čo vidieť na Spiši

Veža kostola v Spišskej Novej Vsi 

Spišská Nová Ves je tým mestom, ktoré ukrýva toho oveľa viac ako by človek čakal. V meste nájdeš aj najdlhšie šošovkovité námestie v Európe, kde môžeš vidieť veľa pekných budov a pamiatok. Okrem iného aj rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý má najvyššiu vežu na Slovensku.

Čo vidieť na Spiši

Levoča a jej námestie

Mesto patrí k tým slovenským mestám, ktoré sú charakteristické čarovnou historickou atmoškou. Námestie Levoče je jedno z najväčších námestí v Európe so stredovekým tvarom obdĺžnika, nachádza sa tam vraj až 60 meštianskych domov, a tiež veľa pamiatok a budov. Toto historické centrum mesta obkolesujú hradby, ich dĺžka je až 2,5 kilometra a dotvárajú celkovú atmošku. A Levoča patrí k mojím najobľúbenejším mestám na Slovensku. 🙂

Čo vidieť na Spiši

Čo vidieť na Spiši
Budova radnice a Klietka hanby
Čo vidieť na Spiši
Selfie s mojím kamošom Štúrom v Levoči.

TIP: Pozri si aj tieto moje články:

Výlet do Levoče: Moja prvá prespávačka a hneď splnený sen

Kluknava na Spiši: Ako som sa hral na turistu v rodnej dedine

Výlet na Spišský hrad: Ako mi tento výlet trval dlhých 28 rokov

Výlet do Spišských Vlách: Ako som sa zamiloval do námestia tohto mesta


A do komentárov mi môžeš napísať, čo by si určite zaradil/a ešte ty na zoznam toho, čo treba na Spiši vidieť 🙂

Ak sa ti článok páčil, tak nezabudni dať prosím „páči sa“ a zazdieľať ho. Dikičko 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.