Výlet do Piešťan: Ako som bol na mojom prvom filmovom festivale

Výlet do Piešťan som spojil aj s filmovým festivalom Cinematik, ktorý tam každoročne usporadúvajú. A tak som rád, že som stihol vidieť toto pekné mesto a k tomu aj pár super filmov. 

Výlet do Piešťan

Piešťany patria k tým známejším mestám na Slovensku a ja som rád, že som si za(š)túroval aj v tomto meste a objavil toho oveľa viac ako len kúpele, o ktorých vie asi každý. Tak sa pozri so mnou, čo všetko ti toto mesto ponúka pri jeho návšteve.

Info o Piešťanoch

  • 1. písomná zmienka o Piešťanoch pochádza už z roku 1113
  • jedno z najznámejších slovenských kúpeľných miest
  • počet obyvateľov: vyše 28 tisíc

Výlet do Piešťan

Cesta do centra mesta

Zo železničnej stanice si to namier stále rovno a po asi pol hodinke už budeš v centre mesta, ktoré sa mne páčilo aj pre to, že nie je nejaké veľké, ale mal som tam taký ten domácky pocit. Taká pohodička, asi to bolo aj pre to, že bol pekný a sviatočný deň, tak aj ľudia naokolo si ho mega užívali.

Ľudovít Winter stál pri tvorbe kúpeľov.

V Piešťanoch som si všimol aj to, že tam je každý druhý dom nejaký penzión či hotel. Takže určite nemusíš mať strach, že by si si nenašla či nenašiel nejaký nocľah v prípade, že sa chystáš na dlhší výlet do Piešťan. Odporúčam pozrieť napríklad: Hotel Park.

Výlet do Piešťan
Budova Grandhotela, tu žil a pracoval Ľudovít Winter.

Kostol Evanjelickej cirkvi

Výlet do Piešťan
Jednoloďový kostol zo začiatku 20. storočia.

Výlet do Piešťan

Kolonádový most

Tento most bol postavený v rokoch 1931-1933 podľa projektu architekta Emila Belluša. Vstupné priečelia oboch strán mosta zdobia latinské nápisy Saluberimae Pistinienses Thermae (Uzdravujúce piešťanské kúpele) a Surge et ambula (Vstaň a choď), samozrejme som si tie nápisy prekladal, až taký cool nie som, že by som vedel, čo to latinsky znamená 😀  Dozvedel som sa aj to, že tento most je najdlhším krytým mostom na Slovensku, dlhý je až 156 metrov.

Výlet do Piešťan

Výlet do Piešťan
Táto socha barlolámača je najznámejším symbolom kúpeľov a mesta.
Výlet do Piešťan
Vidíš ako mu pomáham s tým lámaním?! 😀

Krajinský most 

Tento most bol postavený v rokoch 1930-1931 a ide o cestný most so železnou konštrukciou. Zaujímavosťou Piešťan je aj to, že cez toto mesto preteká najdlhšia slovenská rieka Váh.

Výlet do Piešťan

Výlet do Piešťan

Most zaľúbených

V centre mesta som natrafil aj na tento most. Len by ma zaujímalo prečo je taký malý oproti tým dvom predchádzajúcim, o ktorých som písal. Že by to bolo tým, že dnes je už vo svete lásky naozaj tak málo, že väčší ani netreba? 😀

Výlet do Piešťan

Kaplnka Božského Srdca Ježišovho

Ide o kaplnku, ktorá je známa aj ako kúpeľná kaplnka a nachádza sa hneď pri sklenenom Kolonádnom moste. Takže ju neprehliadneš.

Výlet do Piešťan
Kaplnka je z roku 1897.

Kúpeľný ostrov

V Piešťanoch nájdeš najväčšie slovenské kúpele a prechádzku po tomto Kúpeľnom ostrove určite nevynechaj. Uvidíš tam veľa zelene a pekných budov. Len ja som si uvedomil, že kúpele nie sú asi pre mňa tým pravým miestom na (š)túrovanie, lebo ja tam mám totiž pocit, že všade naokolo sú len chorí ľudia 😀

Výlet do Piešťan
Mapa areálu
Výlet do Piešťan
Nájdi ľudí v župane 😀
Výlet do Piešťan
Aj cisárovná Sisi tu bola. A už aj ja 😀
Výlet do Piešťan
Toto vyzerá ako nejaký maják, ale neviem, čo to vlastne je, len sa mi to páčilo 😀
Výlet do Piešťan
V kúpeľoch nájdeš aj takú mini zoologickú záhradu s rozličnými vtákmi.

Balneologické múzeum

Toto múzeum bolo založené v roku 1928. Ide o múzeum špecializované na dejiny balneológie a je jediným svojho druhu na Slovensku. Dozvedel som sa, že balneológia je vedným odborom o liečivých minerálnych a termálnych vodách a kúpeľníctve.

V kúpeľoch nájdeš aj takú mini zoologickú záhradu s rozličnými vtákmi. 

Filmový festival Cinematik

O tom, že pôjdem na tento festival som sníval už počas výšky, ale stále som musel buď trčať v škole alebo v práci. No tento rok sa mi to konečne podarilo aj vďaka môjmu blogu, pretože som dostal na tento festival akreditáciu. A tak si škrtám ďalší splnený sen 🙂

Výlet do Piešťan - Filmový festival Cinematik

Tento rok sa uskutočnil už 12. ročník a ide o jeden z najväčších filomových festiovalov u nás. To, že sú Piešťany tým správnym m(i)estom svedčí aj to, že k dispozícii mal festival až 8 kultúrnych centier a miest: Dom umenia, Kino Fontána, Kino Klub, Bažant Kinematograf, Kino Kúpele, Klub ŽiWell, Elektrárňa Piešťany,  Bar pred Domom umenia.

Výlet do Piešťan - Filmový festival Cinematik
Dom umenia
Výlet do Piešťan - Filmový festival Cinematik
Kino Fontana

Počas festivalu bolo dohromady premietnutých vyše 100 filmov, čo je brutálne číslo, a aj keď som ja stihol vidieť len pár z nich, stáli naozaj za to 🙂 Už teraz sa teším na budúci ročník. Pozri si všetko o tomto festivale tu.


TIP: Pozri si aj moje články:

Výlet do Bardejova: Prechádzka po kúpeľoch je fajn, ale neohúrila

Výlet do Trnavy: Mesto, z ktorého sa mi nechcelo odísť

Výlet do Levoče: Moja prvá prespávačka a hneď splnený sen


Výlet do Piešťan ma bavil aj pre to, že som toho stihol vidieť naozaj veľa 🙂 A do komentárov mi pokojne môžeš napísať, ktorý film ťa dostal naposledy. Rád si nechám poradiť, nech mám, čo pozerať 🙂

Ak sa ti článok páčil, nezabudni dať prosím „páči sa mi“ a zazdieľať ho. Dikičko 🙂

Komentáre

  1. Martin

    Pre upresnenie, ten „maják“ je vodárenská (vodná) veža. Takýchto stavieb je možné nájsť viacero na Slovensku. Dnes sa už nevyužívajú na pôvodný účel.
    Avšak ide o zaujímavé objekty, ktoré je úpravou možné využívať priestor využiť napr. na ateliér ako v Bratislave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.