Čo vidieť v Martine? Bol som aj na miestach, kde sa písali naše dejiny

Čo vidieť v Martine? Miest, ktoré sa oplatí vidieť v tomto meste je hneď viacero. Ak sa zaujímaš o našu národnú históriu, tak v tomto meste ťa aj obyčajná prechádzka za pár minút dokáže „preniesť“ do minulosti a ocitneš sa na miestach, kde sa písali naše národné dejiny. 

Čo vidieť v Martine?

Mesto Martin je mestom, kde je to na každom kroku plné národnej histórie, takže mi už teraz odpusť, ak sa pri čítaní tohto článku budeš cítiť ako niekde na hodine dejepisu, ale v tomto prípade sa to inak ani nedá. Bol to celkom zvláštne zaujímavý a jedinečný pocit byť na miestach, kde sa tvorili naše národné dejiny a kde žili tie najväčšie mená z našej histórie a literatúry. Ja som si toto štúrovanie do minulosti dosť užil.

Na Martine som trošku nepochopil ich MHD, kde chýbajú na cestovných poriadkoch zastávky, a v autobuse ich tiež nehlásia, takže som si našiel nových kamošov – šoférov, keďže som sa ich zakaždým pýtal, kedy mám vystúpiť. No miesta, ktoré ťa „prenesú“ do minulosti nájdeš v centre, a sú dostupné pešo, takže autobusy ani nemusíš riešiť.

Memorandové námestie

Mojou prvou zastávkou bolo Memorandové námestie a ocitol som sa tak zrazu v roku 1861. Na tomto námestí sa totiž práve v tomto roku konalo slovenské národné zhromaždenie, ktoré v zastúpení všetkých Slovákov prijalo Memorandum národa slovenského.  

Čo vidieť v Martine?
Súčasťou námestia je aj táto tabuľa, ktorá udalosť pripomína.

Budova bývalej Tatrabanky

Len niekoľko metrov od spomínaného námestia sa nachádza táto budova, v ktorej prijala Národná rada 30. októbra 1918 Deklaráciu slovenského národa.

Pamätné tabule v meste

To, že pamätných tabulí je v Martine naozaj veľa som si všimol už na začiatku samotného štúrovania. Hneď po tom ako som si uvedomil, že som za desať minút prešiel asi tri metre, keďže som si všetky tieto tabule čítal. 😀

Čo vidieť v Martine?

Matica slovenská

Matica slovenská je celonárodná slovenská kultúrna ustanovizeň, ktorá sídli práve v Martine. Známe sú až tri budovy, ktoré sú s ňou spájané. Vedel/a si o tom?

Prvá budova Matice slovenskej, v ktorej sa v súčasnosti nachádza stála expozícia Slovenského národného literárneho múzea.

Pamätné tabule sú inak v Martine asi na každom dome.

V druhej budove Matice slovenskej je jej súčasné sídlo a v priľahlom parku sa nachádzajú busty tých najvýznamnejších slovenských dejateľov, nechýba tam ani môj kamoš Ľudovít Štúr.

Pamätné tabule sú inak v Martine asi na každom dome.

Tretia budova Matice slovenskej sa nachádza od centra mesta približne 15 minút chôdze a v súčasnosti patrí Slovenskej národnej knižnici. Môžeš tam nájsť výtlačok každej vypublikovanej knihy na Slovensku.

Pamätné tabule sú inak v Martine asi na každom dome.

Múzeá v Martine

Múzeum Martina Benku

Martin Benka patrí medzi mojich obľúbených slovenských maliarov, a tak som sa na toto múzeum dosť tešil. Múzeum sa totiž nachádza v dome, kde aj on sám žil a pracoval. A tak si môžeš pozrieť jeho diela a prejsť sa jeho ateliérom či obývačkou.

Čo vidieť v Martine?

Čo vidieť v Martine? - Múzeum Martina Benku
ateliér

Múzeum Andreja Kmeťa

Toto vlastivedné múzeum sídli v prvej budove Slovenského národného múzea, minulý rok prešlo pomerne veľkou rekonštrukciou, čo je podľa mňa dosť vidieť. Nachádza sa tam viacero expozícií venovaných živej a neživej prírode a nájdeš tam aj viacero interaktívnych prvkov. Rovnako sa v múzeu nachádza aj miestnosť venovaná práve Andrejovi Kmeťovi.

Čo vidieť v Martine?

Čo vidieť v Martine?

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčšie múzeum v prírode na Slovensku, nachádza sa tam až 150 objektov z Oravy, Kysúc, Liptova a Turca. Zas a raz sa prejavila moja mini závislosť na takýchto miestach, ktoré dýchajú históriou a fotil som si asi všetko, čo som tam videl. Chvíľku som si pripadal ako správny čínsky turista. 😀

Čo vidieť v Martine? - Múzeum slovenskej dediny

Čo vidieť v Martine? - Múzeum slovenskej dediny
V strednom domčeku sa natáčala aj Perinbaba.

Do múzea sa vieš dostať bez sprievodcu a ísť si tak svoje tempo a potom sa každú celú hodinu uskutočňujú aj prehliadky s lektorom, s ktorým sa dostaneš na miesta, kde nie je voľný prístup. Len taká mala rada, nezľakni sa, keď sa v múzeu ocitneš sám či sama a bude už zatvorená hlavná brána. Neďaleko je ešte jedna, cez ktorú sa vieš dostať von, ja som to najprv nevedel a asi 5 sekúnd som si myslel, že ma tam vymkli a nebolo mi všetko jedno.

Čo vidieť v Martine? - Múzeum slovenskej dediny


TIP: K múzeu vieš prísť v poho autom – pešo je to potom len nejakých 5 minút, alebo autobusom MHD – vystúpiť treba na konečnej zastávke smer Ľadoveň a potom je to ešte asi 20 minút pešo k múzeu. 


V Martine nájdeš aj tieto múzeá:

  • Slovenské národné múzeum v Martine
  • Etnografické múzeum
  • Múzeum kultúry Čechov na Slovensku
  • Múzeum kultúry Rómov na Slovensku

Národný cintorín

Národný cintorín sa vraj pri návšteve Martina nesmie vynechať, a tak som sa bol pozrieť aj na tomto mieste. Nezdržal som sa tam však nejako extra dlho, predsa len mi prišlo trošku divné, prechádzať sa po cintoríne. Nájdeš tam hroby a umelecky cenné náhrobné objekty vyše 300 významných osobností slovenského kultúrneho, vedeckého a národného života.

Čo vidieť v Martine? - cintorín

Pamätník olympionikov na Národnom cintoríne

Kocúr

V priestoroch Mudroňovsko – Halašovskej vily, ktorá sa nachádza oproti prvej budove Matice slovenskej, vychádzal prvý humoristicko-satirický časopis „Kocúr“ na Slovensku. Na stenách visia ešte aj dnes niektoré z jeho výtlačkov a táto reštaurácia je pomenovaná práve po tomto časopise.

Čo vidieť v Martine?

Čo vidieť v Martine?


TIP: Keď budeš v Martine, tak určite nevynechaj ani vietnamské bistro Nhabe.sk a tiež tak trochu hipsterské kaviarne Basta Fidli či Čáry Máry. Nájdeš ich priamo v centre.


 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.