Dunajské ostrovy: Zaujímavosti a atrakcie, ktoré sa určite oplatí navštíviť  

Dunajské ostrovy sú významnou prírodnou rezerváciou, ktorá sa nachádza na území vnútrozemskej delty Dunaja, na juhu západného Slovenska, na rozhraní troch samosprávnych krajov – Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. Táto lokalita ponúka veľa jedinečných miest a tipov na výlety či cyklotúry. Nedávno som zdolal jednu z cyklotrás a v tomto článku ti ukážem, čo všetko som stihol vidieť.

Dunajské ostrovy

Lokalita Dunajských ostrovov je zaujímavá hneď z viacerých dôvodov. Jej súčasťou sú 3 rieky. Dunaj a Malý Dunaj lemujú najväčší vnútrozemský ostrov v Európe – Žitný ostrov. Súbežne s nimi sa vinie tretia rieka Mošonský Dunaj. Ide o cezhraničnú lokalitu Slovenska a Maďarska. Dunajské ostrovy ponúkajú desiatky atrakcií od mlynov, vodných elektrární, rozhľadní, rekreačných zón, lodeníc, sútokov riek, majákov, mokradí až po unikáty z oblasti fauny a flóry. Rovnako ponúkajú aj rozmanité možnosti trávenia voľného času ako je cykloturistika, riečne splavy, pešia turistika, jazda na koňoch, rybolov, návšteva termálnych prameňov či zaujímavých miest pozdĺž riečnych tokov.


TOTO SA MI PÁČI: Vedel/a si, že v tejto lokalite je pomerne rozšírený aj ekoturizmus? Na pravidelnej báze tam prichádzajú skupiny ľudí z rôznych firiem či organizácií, ktoré popri objavovaní krás tejto lokality zbierajú odpadky, ktorých je tam bohužiaľ stále pomerne veľa.


Dunajské ostrovy
Sútok Malý Dunaj-Čierna voda, Zdroj: Danube Islands

 

Tipy na cyklotúry

Lokalita Dunajských ostrovov ponúka hneď viacero zaujímavých cyklotrás. Cykloturistika v tejto lokalite je typická minimálnym prevýšením, je vhodná pre rekreačných, ale aj náročných cyklistov. Terén je rozmanitý a môžeš si vybrať z asfaltových a prírodných povrchov.


TIP: Pozri si dostupné cyklookruhy v lokalite alebo si môžeš priamo sám naplánovať cyklovýlet.


Napriek tomu, že väčšinu času zvyknem štúrovať po Slovensku klasicky, tak tentokrát som si zvolil jednu z cyklotrás, pretože som v poslednom čase pomerne často niekde na bicykli a zistil som, že aj takáto možnosť spoznávania našej krajiny sa mi veľmi páči. Čo všetko som stihol vidieť? Čítaj ďalej a dozvieš sa. Verím, že sa v tomto článku dozvieš nové informácie a nájdeš aj nejeden zaujímavý tip na výlety v lokalite Dunajských ostrovov. 

Dunajské ostrovy

Vodné mlyny

Na cyklotúru som vyrazil spod Mosta SNP v Bratislave, po trase cez Vrakuňu, po približne 6 kilometroch som sa ocitol na cyklochodníku, ktorý vedie popri Malom Dunaji a začala sa črtať prírodná krajina Dunajských ostrovov. Jednou z mojich prvých zastávok v rámci cyklotúry bola obec Zálesie. Tá je v poslednom období pomerne obľúbená a vyhľadávaná hlavne kvôli drevenému korzu, ktoré bolo vybudované v rámci revitalizácie nábrežia Malého Dunaja. Vedel/a si, že toto miesto získalo v prestížnej architektonickej súťaži cenu CEZAAR 2020 v kategórii exteriér?  

Zálesie - korzo

Zálesie - major
Priamo na majáku sa nachádzajú aj tabuľky s informáciami o zvieratách, ktoré možno zazrieť v okolí.

Avšak už menej ľudí vie, ani ja sám som to nevedel, že stačí prejsť približne 300 metrov proti prúdu rieky a dostaneš sa do lodenice, kde sa nachádza aj zopár miniatúrnych mlynov. Jedným z nich je Gešajovský mlyn, ten je replikou tradičných vodných mlynov, ktorých bolo v minulosti na Malom Dunaji dohromady 11. Niektoré boli plávajúce, iné zas pevne spojené s brehom. Tento mlyn dostal pomenovanie po Ignácovi Gessayovi. Ten bol významným slovenským novinárom v USA, ktorý sa pričinil o vznik Československa v období po 1. svetovej vojne. 

Gešajovský mlyn - Zálesie
Gešajovský mlyn

Gešajovský mlyn - Zálesie

mlyny - Zálesie
Ďalšie repliky mlynov

Malé vodné elektrárne

Na Malom Dunaji je možné na viacerých miestach vidieť aj malé vodné elektrárne. Mne sa podarilo počas cyklotúry navštíviť tú v obci Nová Dedinka. Hať s malou vodnou elektrárňou slúži na reguláciu toku rieky a využíva energiu vody na pohon dvoch Kaplánových turbín. Zabezpečuje závlahu pre úrodné polia Žitného ostrova udržiavaním stabilnej hladiny a dotovaním vody do rieky Čierna Voda. Známa je napríklad aj malá vodná elektráreň Malé Pálenisko. Tá bola zas vybudovaná rekonštrukciou nápustného objektu do Malého Dunaja. Je dôležitým prvkom na rieke, keďže zabezpečuje z Dunaja požadovaný prítok do koryta rieky a zároveň reguluje výšku hladiny. 

vodná elektráreň Nová Dedinka

vodná elektráreň Nová Dedinka

Neďaleko tejto malej vodnej elektrárne sa nachádza “Táborisko Nová Dedinka”. Ide o obľúbené  vodácke miesto na ľavom brehu Malého Dunaja. Poskytuje možnosť nalodenia, oddychu, táborenia či občerstvenia. V táborisku sú aj toalety, pitná voda a parkovisko. Táborisko tiež poskytuje požičovňu kanoe a rôzneho vodáckeho vybavenia. Na tomto mieste som si urobil dlhšiu prestávku a vychutnal si krásne okolie a prírodu.

táborisko
Akurát, keď som tam bol, tak bolo táborisko plné ľudí a stanov.

Fauna a flóra

Dunajským ostrovom dominuje voda a práve tá vytvára jedinečný rastlinný a živočíšny život. Vedel/a si, že popri zaujímavých miestach a pamiatkach, tam môžeš pri troche šťastia stretnúť aj “Dunajského papagája” (Rybárik riečny) či šakala zlatého? V okolí riečnych tokov zas môžeš pozorovať plávajúceho chrobáka Potápnika obrúbeného, sladkovodnú Škľabku veľkú či farebné dunajské lekná.

Dunajské ostrovy - rybárik riečny
Zdroj: isifa,anc

 

Dunajské ostrovy - šakal zlatý
Zdroj: Istockphoto

V tejto lokalite sa nachádza aj viacero náučných chodníkov, ktoré ti priblížia, aké zvieratá či rastliny tam môžeš vidieť. Zaujímavý je napríklad Náučný prírodopisný chodník Čierna voda”. Ten sa začína pri lávke cez Čiernu vodu v centre obce Bernolákovo. Na trase je jedenásť zastávok, vedie po rovine, je dlhá 4,5 kilometra a dá sa zvládnuť pešo za hodinku. Chodník je vhodný aj pre cyklistov, čo je podľa mňa super. 

Od Korza v Zálesí zas začína náučný chodník, ktorý smeruje do Malinova, k vyhliadke v tvare vtáčieho hniezda. Z výšky 7 metrov je možné pozorovať zaplavený mokraďový lužný les, bobrie hrádze, hortenzie popínavé, žlté kosatce i život vodných vtákov v rákosí. Viac si o tejto vyhliadke môžeš prečítať v tomto článku. Ak sa toto miesto rozhodneš navštíviť, dávaj si prosím pozor, rozhľadňa vraj nie je aktuálne v najlepšom stave.

Vtáčie Hniezdo - Malinovo
Fotografia je z roku 2020.

 

Bobrí hrad - Malinovo
Kúsok od vyhliadky sa nachádza aj tento netradičný Bobrí hrad.

TIP: Nemenej zaujímavým miestom v tejto lokalite je určite aj Šúrsky kanál, ktorý je prvým prítokom Malého Dunaja. Privádza vodu z kopcov Malých Karpát, bol vybudovaný v rokoch 1941-43 v rámci nútených prác, aby odvádzal vodu zo Šúrskeho pralesa – prírodnej rezervácie. Je charakteristický tmavým sfarbením, nakoľko sú v Šúre stále pozostatky pravekých močiarov. 


Mohyla M.R. Štefánika

Moja cyklotúra ma zaviedla aj k Mohyle M.R. Štefánika. Tú by si určite nemal/a vynechať v prípade, že sa rozhodneš absolvovať niektorú z cyklotúr v tejto časti Slovenska. Ide o symbolický pamätník na mieste, kde tragicky zahynul Milan Rastislav Štefánik s talianskou posádkou v dôsledku zrútenia lietadla, v ktorom všetci spoločne leteli z talianskeho Terstu na Slovensko. 

Mohyla M.R. Štefánika

Dohromady som v rámci mojej cyklotúry prešiel 65 kilometrov, po trase som si urobil popri týchto miestach ešte prestávky na obed a kávu, v Ivánke pri Dunaji je k dispozícii viacero možností, takže som neostal ani hladný, ani smädný. 🙂 Na cyklotúre som strávil približne 7 hodín (celkový čas). Asi 90% trasy som šiel po cyklochodníkoch, trasa je vhodná aj pre menej zdatných cyklistov či rodiny s deťmi. Odporúčam ako celodenný výlet ľahko dostupný z Bratislavy.


TIP: Otestuj sa v kvíze o Dunajských ostrovoch.


Ku každému z miest, o ktorom som písal, je možné dostať sa aj autom či pešo. Je len na tebe, ktorú formu výletu si zvolíš. Na záver by som ešte rád dodal, že v článku som samozrejme nespomenul úplne všetky miesta a zaujímavosti. Snažil som sa vypichnúť hlavne tie, ktoré som videl počas mojej cyklotúry. Viac tipov na výlety v tejto časti Slovenska nájdeš priamo na webe Danube Islands.


Článok vznikol v spolupráci s 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.