HOTEL ZUR BURG KAPRUN: Zaži kúsok Slovenska aj za jeho hranicami

Rozmýšľaš nad dovolenkou či výletom do Rakúska? Mám pre teba tip na miesto plné turistického vyžitia. Prečítaj si článok, v ktorom som dal dokopy niekoľko tipov na turistiku v Kaprune a jeho okolí.

Hotel zur Burg Kaprun

Tipy zo zahraničia síce normálne nedávam, keďže sa venujem primárne cestovaniu a spoznávaniu Slovenska, ale tentokrát urobím rád výnimku. Čítaj ďalej a dozvieš sa prečo… Kamaráti majú totiž v Rakúsku hotel, kam ma nedávno pozvali, nech si ho pozriem a pobehám aj okolie, vraj nech mám trošku zmenu. A musím povedať, že v rámci turistiky tam je naozaj veľa možností, každý si tam príde na svoje. 

Hotel zur Burg Kaprun

Hotel sa nachádza v obci Kaprun, neďaleko hradu, v spolkovej krajine Salzbursko v okrese Zell am See. Ponúka krásny panoramatický výhľad na horu Kitzsteinhorn, ktorý si môžeš vychutnať z balkónov, tie sú súčasťou niektorých z izieb. Všetky izby v hoteli majú TV s plochou obrazovkou, bezplatné Wi-Fi pripojenie a čo je za mňa veľmi dôležité podotknúť (predovšetkým pre imobilných hostí), tak je to, že všetky poschodia sú dostupné výťahom. 

Súčasťou hotela je aj luxusné wellness centrum s bazénom, kde som strávil pomerne veľa času, lebo som zistil, že to je pre mňa ideálna odmena po celom dni na túre. Okrem bazéna či výrivky ponúka wellness aj tri moderné sauny. Všetky kúpeľné zariadenia, župany a papuče sú k dispozícii zdarma.

Hotel zur Burg Kaprun

Hotel zur Burg Kaprun

V hoteli pracuje veľmi milý a ústretový česko-slovenský personál, tak ak by si tam mal/a chuť niekedy prísť, tak sa nemusíš báť jazykovej bariéry a rovnako sa tam snažia priniesť kus Slovenska a našej kultúry napríklad aj cez mega chutné jedlá. Len malé upozornenie, čaká ťa 4-chodová večera, ktorá stojí naozaj za to! 🙂 Dávno som si nepochutnal na dobrom jedle viac ako tu. Aj keď sa mi ani nepodarilo zjesť všetko, lebo toho bolo celkom dosť…

Hotel zur Burg Kaprun - jedlo

Hotel zur Burg Kaprun - požičanie bicyklov
V hoteli požičiavajú aj bicykle, a rovnako je hotel aj #DogFriendly, čo je za mňa super.

TIP: Viac sa o hoteli dozvieš priamo na tomto linku. 


Samotná obec a jej okolie ponúka hneď viacero tipov na krásnu turistiku. Pri ubytovaní v hoteli som dostal ako jeden z benefitov tzv. Sommerkarte. Tá prináša hneď viacero výhod, či už rôzne zľavy, vstupy zadarmo na niektoré z miest či voľné jazdy autobusmi. Kam sa teda vybrať, keď budeš v Kaprune?

Vysokohorské priehrady 

Mojím prvým cieľom boli neďaleké priehrady. V hornej časti údolia Kapruner Tal sú na jeho južnom konci vybudované dve vysokohorské priehrady – prvá, nižšie položená Wasserfallboden leží v nadmorskej výške 1 672 metrov a druhá priehrada – Mooserboden sa nachádza v  nadmorskej výške 2 036 metrov. 

Wasserfallboden
Wasserfallboden

K priehradám sa môžeš dostať turistickými chodníkmi priamo z Kaprunu alebo si zvoliť o čosi rýchlejší a pohodlnejší spôsob. Autom sa vieš dostať až ku chate Kesselfall Alpenhaus, kde sa nachádza parkovisko. Ďalej sa však už vlastným autom nedostaneš. Pre tento účel boli zriadené autobusové linky a nákladná lanovka, ktoré návštevníkov odvezú až priamo k obom priehradám. Na trase je zriadená prestupná zastávka, ku ktorej sa dopravíš lanovkou, ktorá ťa vyvezie hore k ďalšej prestupnej zastávke pri priehrade Wasserfallboden, od ktorej pokračuje ďalej autobusová linka až na konečnú zastávku k vodnému dielu Mooserboden. 

Úplne hore sa môžeš prejsť po priehradných múroch vodného diela s možnosťou návštevy múzea Erlebniswelt Strom und Eis, v ktorom sa dozvieš viac informácií o histórii výstavby priehrad a ich prevádzke. K dispozícii tam je tiež reštaurácia, obchodík so suvenírmi a sociálne zariadenia.

Najväčšia šikmá otvorená lanovka v Európe
Mooserboden
Za mňa bolo toto miesto asi jedno z najkrajších miest, ktoré som doteraz videl.
Mooserboden
V Rakúsku som bol aj s mamčou.

Mooserboden


TIP: Symbol regiónu Kitzsteinhorn nie je magnetom len pre lyžiarov. V lete ponúka jedinečný výhľad z panoramatickej plošiny Top of Salzburg v nadmorskej výške 3029 metrov, kam sa môžeš vyviezť lanovkou.


Sigmund Thun-Klamm a Klamsee

Ako som spomínal vyššie, v hoteli som dostal Sommerkarte, vďaka ktorej som mal vstup na toto miesto úplne zdarma. Tentokrát som sa vydal cez divokú tiesňavu Sigmund Thun-Klamm až k tyrkysovému jazeru Klammsee. Tiesňavou preteká riečka Kapruner Ache, ktorej zurčiaci tok medzi 32 metrov vysokými skalnými masívmi môžeš sledovať z drevených chodníkov. Nakoniec ťa 350-metrová trasa dovedie k umelo vytvorenému jazeru Klammsee, ktoré ťa uchváti svojou priezračnou vodou s tyrkysovým sfarbením.  

Sigmund Thun-Klamm

Sigmund Thun-Klamm

Sigmund Thun-Klamm

Klamsee

Klamsee


TIP: Asi 50 kilometrov od Kaprunu si môžeš pozrieť vodopády, ktoré vďaka svojej výške (140 metrov) patria k najpôsobivejším v Európe. Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfälle) sú najvyššie vodopády v Rakúsku a stali sa svetovou atrakciou.  


Popri turistike môžeš zájsť napríklad aj na bobovú dráhu či zahrať si minigolf, možností je tu naozaj veľa. Stačí si vybrať! Na recepcii hotela ti veľmi radi poradia a dajú aj ďalšie tipy, čo sa oplatí vidieť a navštíviť v okolí. A aby som nezabudol, ak miluješ lyžovanie, tak toto miesto ponúka viacero možností aj počas zimných mesiacov. Nech sa sem vyberieš v ktoromkoľvek ročnom období, tak určite nebudeš ľutovať.  

Ďakujem veľmi pekne za pozvanie a krásny pobyt Hotel zur Burg, bolo mi u vás veľmi dobre a ešte sa k vám určite niekedy vrátim. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.