Štúroval som na miestach, kde kedysi aj môj kamoš Ľudovít Štúr

Ľudovít Štúr je pre mňa jednou z najväčších slovenských osobností. Ani neviem ako to celé začalo s tým, že sa môj život nejako prepojil s jeho menom, ale teším sa, že aspoň sčasti jeho odkaz ožíva aj prostredníctvom môjho blogu.

Ľudovít Štúr

Štúr stihol počas života naozaj veľa a často ma aj jeho pracovné nasedenie motivuje k tomu, aby som makal na sebe aj ja.

Bol som na miestach, kde aj on sám

Pri mojom štúrovaní sa teším, keď sa dostanem aj na miesta, na ktorých bol kedysi aj on sám. Je to taký zvláštne super pocit. Tiež sa veľmi teším z každého, kto si pri jeho mene nevybaví hneď len bradu a spisovnú slovenčinu, ale že mu napadne aj môj blog. 

V Modre

Moje úplne prvé štúrovanie bolo práve v meste Modra, kde Štúr strávil posledné roky svojho života. Na viacerých miestach tam nájdeš nejaký jeho odkaz a urobiť si selfie v jeho pamätnej izbe som si jednoducho nemohol nechať ujsť.

Ľudovít Štúr - Nie je túra bez Štúra
Len škoda, že tu vyzerám celkom dosť vyplašene. 😀

V Levoči

Okrem toho, že Levoča je jedno z tých najkrajších miest a nájdeš tam veľa krásnych a jedinečných pamiatok, tak tam chvíľku pobudol aj Štúr. Bolo to v čase, keď študenti odišli na protest práve do Levoče, lebo Štúr bol zbavený jeho pedagogického miesta v Bratislave.

Ľudovít Štúr

V Bratislave

V Bratislave Štúr celkom dlho žil, študoval a pracoval a tak som si bol pozrieť miesta ako jeho školu či budovu redakcie jeho novín. Samozrejme som nevynechal ani taký Devín, kde v roku 1836 aj so svojimi kamošmi Štúr uskutočnil výlet.

Ľudovít Štúr

Ľudovít Štúr
Pamätná tabuľa na Devíne

V Liptovskom Mikuláši

Oproti Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa stojí stará evanjelická fara, v ktorej je v súčasnosti umiestnená expozícia Tatrín  a pred budovou sa zas nachádza socha môjho kamoša. Keďže je Liptovský Mikuláš prepojený aj s našimi národnými dejinami, tak som ho nemohol vynechať.

V Záhorskej Vsi

Záhorská Ves je známa predovšetkým tým, že ide o najzápadnejšiu obec na Slovensku. No ja som objavil Štúrove stopy aj na tomto mieste. Práve cez túto dedinku utekal na Slovanský zjazd do Prahy. Vedel/a si o tom?

Ľudovít Štúr

V Košiciach

Štúr bol aj v tomto meste, kde rokoval o národnom programe Slovákov a ja som tam objavil pamätnú tabuľu, ktorá túto udalosť pripomína.

Ľudovít Štúr

Vo Zvolene

Aj mesto Zvolen je prepojené s mojím kamošom Štúrom. Ten totiž toto mesto zastupoval ako poslanec na uhorskom sneme v rokoch 1847-1848. A tak som park, ktorý je po ňom aj pomenovaný, nemohol vynechať a odísť bez novej selfie do mojej zbierky.

V Trenčíne

Rod môjho kamoša Štúra je tiež po stáročia spojený s mestom Trenčín.

Ľudovít Štúr


Tip: Pozri si aj Rozhovor s Ľudovítom Štúrom: Všetci dnes vyzerajú ako ja, no hovoria si hipsteri


Všetko naj k narodkám kamoško!

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.