Náučný chodník TELEKIA: Tip na pekný výlet pre všetky vekové kategórie

Náučný chodník TELEKIA je ideálnym tipom pre každého, pre zdatnejších i menej zdatných turistov. Nachádza sa v krásnej prírode a jeho súčasťou je nejedno zaujímavé miesto. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš základné informácie o tomto mieste.

Náučný chodník TELEKIA

Náučný chodník Telekia, ktorého východiskovým bodom je obec Hermanovce nad Topľou, je dlhý približne 6 kilometrov s prevýšením 260 metrov, dá sa prejsť obojstranne a aj ako okruh. Pozostáva z 10 zastávok, každá info tabuľa ti prezradí miestne geografické, prírodovedecké, historické a kultúrne zaujímavosti. Dostať sa sem dá autom alebo autobusom, i keď ten tu jazdí pomenej. Myslím, že je to skvelý tip pre všetky vekové kategórie, kedže chodník nemá nejaké extra náročné úseky a veľká časť sa ide po asfaltovej ceste.

TELEKIA

TELEKIA

TELEKIA

Náučný chodník dostal pomenovanie po dekoratívnej trvácej žlto kvitnúcej byline, ktorej areál z juhovýchodnej Európy, severu Malej Ázie a Kaukazu zasahuje až do Východných Karpát. Ako východokarpatský prvok našej flóry je u nás najhojnejšia vo Vihorlatských vrchoch, Bukovských vrchoch a vzácne sa vyskytuje aj v Slanských vrchoch, a to práve v doline Hermanovského potoka. 

Jedným z najväčších lákadiel náučného chodníka sú Hermanovské skaly v Údolí obrov. Tie sú najväčším útvarom v Slanských vrchoch. Tvoria ho dva andezitové komplexy – Sokolie skaly a Havrania skala. Ja som síce nevychytal úplne ideálne počasie, ale dá sa ísť aj hore a užiť si výhľady na okolitú prírodu.

Hermanovské skaly


TIP: Na začiatku náučného chodníka sa nachádza oddychová zóna, z ktorej si môžeš naplánovať rôzne túry. Dá sa odtiaľto vyraziť na Šimonku či Lúku pod Oblíkom. Vydať sa môžeš tiež na Čiernu či Kuriu horu.


Údolie obrov vo virtuálnom svete

Údolie obrov je názvom obrovské, ale vo virtuálnom svete takmer trpaslík. Existuje len niekoľko webov, ktoré majú spracované aké-také informácie o tejto lokalite. A len veľmi málo videí. Odborníci zo spoločnosti SK-NIC v tomto mieste vidia potenciál a preto si myslia, že obec Hermanovce nad Topľou, kde táto lokalita patrí, by mala trochu viac zapracovať na jeho propagácii.


TIP NA ZÁVER: Prečítaj si článok Severovýchod Slovenska: Tipy na celoročne turisticky atraktívne miesta a lokality. Verím, že v ňom nájdeš nejednu inšpiráciu na výlet.


Jasenovský hrad
Jasenovský hrad patrí medzi prvé zrúcaniny na Slovensku, ktoré sa začali opravovať, a to už koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.