Spišský Hrhov: Obec, z ktorej sa ti nebude chcieť odísť

Región Spiš patrí k najkrajším a najvyhľadávanejším regiónom Slovenska. Tentokrát som sa vybral štúrovať do obce Spišský Hrhov, ktorá toho ponúka oveľa viac, ako by si si možno myslel/a.

Občas sa ma ľudia pýtajú, či mám ešte v rámci Slovenska kam ísť… Ja im vždy s úsmevom odpovedám, že napriek tomu, že Slovensko nie je rozlohou veľká krajina, tak ponúka veľa krásnych miest či zaujímavých pamiatok. Rovnako tak sa snažím navštevovať miesta, ktoré nie sú možno až tak známe, ale zároveň sú nejakým spôsobom jedinečné a ukrývajú nejeden poklad. To platí aj o obci Spišský Hrhov, v ktorej som bol nedávno štúrovať, nachádza sa medzi Levočou a Spišským Podhradím. Ak ťa baví história a zároveň turistika, tak čítaj ďalej! Práve táto obec je ideálnou kombináciou týchto dvoch oblastí a prídeš si tu určite na svoje… 


TIP: Do obce pravidelne premávajú autobusy z rôznych smerov, a v prípade, že sa sem vyberieš autom, tak zaparkovať môžeš na parkovisku pri obecnom úrade. 


Neobarokový kaštieľ

Kaštieľ patrí nielen k dominantám obce, ale určite aj celého regiónu. Postavený bol v 19. storočí významným uhorským rodom Csákyovcov. Zaujímavosťou tohto kaštieľa je aj jeho strategicky významná poloha. Bol súčasťou varovného systému Spišského hradu, medzi hradom a týmto kaštieľom (ako i ďalšími z hradu viditeľnými kaštieľmi v Bijacovciach a Hodkovciach) sa komunikovalo prostredníctvom svetelných signálov.

Kaštieľ Spišský Hrhov

Kaštieľ Spišský Hrhov

Kaštieľ v Spišskom Hrhove

Počas júla a augusta (2023) je ŠPECIÁLNE každý deň sprístupnený od 13.00-18.00 hod., tak sa určite oplatí využiť to a prísť si ho obzrieť aj zvnútra. Vstupné je dobrovoľné! Počas prehliadky kaštieľa môžeš vidieť niektoré pôvodné miestnosti či Kaplnku sv. Anny, ktorá je jeho súčasťou. Viac však neprezradím, nech si aj trošku prekvapený/á, keď v ňom budeš. V súčasnosti v kaštieli prebiehajú rôzne výskumné práce a cieľom obce je postupne ho zrekonštruovať do čo najviac pôvodného stavu. Už teraz sa teším, keď si ho o pár rokov prídem znovu pozrieť. 

Kaštieľ Spišský Hrhov - interiér

Kaštieľ Spišský Hrhov - interiér

Kaštieľ Spišský Hrhov - kaplnka
Kaplnka sv. Anny postavená taktiež v novobarokovom štýle.

Muzikmuzeum

Toto múzeum je zaujímavé tým, že sa v ňom aktuálne nachádza približne 400 hudobných nástrojov. Pochádzajú nielen z oblasti Karpát, ale aj z rôznych kútov sveta. Vďaka tomuto vysokému číslu ide o jednu z najväčších dostupných zbierok hudobných nástrojov v Európe. Jednotlivé hudobné nástroje sú uložené vo vitrínach, pri ktorých sú umiestnené tablety. Na tých si môžeš prečítať viac o jednotlivých nástrojoch či vypočuť si, ako znejú. Rovnako je súčasťou múzea aj interaktívna časť, v ktorej si môžeš na nástrojoch z odpadových rúr či starého koryta dokonca aj zahrať. Múzeum je sprístupnené počas letnej sezóny, takže ďalší dôvod, prečo sa tu vybrať. 

Muzikmuzeum v Spišskom Hrhove

Muzikmuzeum v Spišskom Hrhove

Muzikmuzeum v Spišskom Hrhove - výstava
Súčasťou sú aj iné výstavy, niektoré sú stále, iné pravidelne obmieňajú.

Kúpalisko

Vedel/a si, že v obci nájdeš aj menšie kúpalisko? Ak budeš mať chuť trošku sa schladiť počas letných horúčav, tak si popri objavovaní skrytých pokladov obce môžeš trošku oddýchnuť aj na ich kúpalisku. A ak by si mal/a chuť stráviť na kúpalisku čas so svojou rodinou či kamarátmi v súkromí, tak sa dá dokonca prenajať aj takto. 


TIP: V obci sa nachádza aj lesná sauna, pri lese a starom ovocnom sade, na dohľad od Spišského hradu. Dostupná je zadarmo pre každého, kto si ju rezervuje na lesnasauna.sk.


Kúpalisko v Spišskom Hrhove

Kredenc

Mojou ďalšou zastávkou v obci bol ich miestny obchod Kredenc. Ten ma zaujal predovšetkým tým, že v ňom nájdeš lokálne produkty, čapovanú drogériu či bezobalové potraviny. Priznám sa, že som bol veľmi milo prekvapený, že už aj na Spiši je takáto možnosť nákupu a verím, že ľudia si na to postupne zvyknú a budú tam radi nakupovať. A aj takýmto spôsobom prispejú k ekologickejšiemu Slovensku.

Rozhľadňa na Medveďom vrchu

Dostať sa k tejto rozhľadni je možné priamo z obce, po žlto značenom turistickom chodníku. Nejde o príliš náročný výstup a približne za pol hodinu si v cieli. Ide sa však po poľnej ceste, takže neodporúčam kočíky. Odmenou ti bude krásne prostredie, v ktorom je rozhľadňa umiestnená a rovnako tak aj čarovné výhľady z nej. Vidieť môžeš Vysoké Tatry, Levoču, Mariánsku horu či Spišský hrad. Zaujímavý je aj jej tvar, ide o box z piatich modulov s celkovou výškou 12 metrov v tvare čísla 1. Má štyri podlažia, len si treba dávať pri výstupe pozor, lebo schody sú skôr rebríkom. 

Rozhľadňa na Medveďom vrchu
Autorom rozhľadne je Jakub Ptačin a jeho tím, pričom projekt darovali obci.

Spišský Hrhov z rozhľadne

Hojdačka na Medveďom vrchu
Pár metrov pod rozhľadňou nájdeš dve hojdačky zavesené na strome.  

Región Spiš je fascinujúci a unikátny z mnohých dôvodov. Popri Spišskom hrade či Dreveníku určite nevynechaj ani túto obec. Ak sa tu vyberieš, nezabudni sa mi pochváliť nejakou fotkou alebo ma rovno označ na Instagrame, kde má nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura.


Článok vznikol v spolupráci s obcou Spišský Hrhov. 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.