VEĽKÝ SOKOL: Tip na okružnú túru v Slovenskom raji s množstvom krásnych zastávok

Národný park Slovenský raj je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Ponúka nejedno pekné miesto, tentokrát nájdeš v článku informácie spojené s roklinou Veľký Sokol.

Veľký Sokol

Roklina Veľký Sokol sa rozprestiera v centrálnej časti Slovenského raja, na západnom okraji planiny Glac. Patrí medzi menej navštevované, pretože sa nachádza mimo hlavných turistických centier, no určite sa ju oplatí vidieť a prejsť. Platí tu piaty, teda najvyšší stupeň ochrany prírody. Často je táto roklina označovaná aj ako najmohutnejšia roklina Slovenského raja. Veľký Sokol je turistom prístupný v každom ročnom období. 


TIP: Informácie a výšku poplatku pre návštevníkov za vstup do Národného parku Slovenský raj nájdeš TU.


Okružná túra

Začať túru je možné na viacerých miestach. Ja som zvolil túto okružnú túru, ktorá určite stojí za to. Okruh Podlesok-Veľký Sokol-Glac-Suchá Belá/vrch-Pod vtáčím hrbom-Podlesok je pomerne náročná vyše 21 kilometrová túra s exponovaným výstupom cez tiesňavu, ktorý zabezpečujú rebríky, stúpadlá, reťaze a mostíky. Treba si dávať pozor a byť vhodne oblečený. Budeš prechádzať korytom tečúceho potoka, s množstvami napadaného dreva. Nepremokavá obuv by mala byť na tejto túre samozrejmosťou. Prejsť tento okruh zaberie približne 7 hodín s prevýšením 440 metrov. Podrobnejší popis celej trasy nájdeš TU.

Veľký Sokol

Veľký Sokol

Nezabúdaj tiež na to, že v rokline Veľký Sokol, ako aj na celom území Slovenského raja, platí návštevný poriadok. Výstup je tu jednosmerný, môže sa ísť len proti toku potoka. Úvod a záver trasy vedú príjemným terénom, väčšinou po lesných cestách a cestičkách. Trasa je dobre značená, len sa dosť často menia farby turistických značiek, treba byť pre to pozorný.

Napriek tomu, že ide o pomerne náročný okruh, tak sa počas túry ocitneš na nejednom krásnom mieste, čo určite stojí aj za tú námahu a nachodené kilometre v nohách. Veľký Sokol je turistom prístupný v každom ročnom období. Ja sa tam určite ešte vrátim niekedy počas poriadnej zimy, už teraz sa na to teším.

Veľký Sokol

Veľký Sokol

Veľký Sokol

Veľký Sokol

Veľký Sokol

Veľký Sokol


TIP: Prečítaj si aj článok Suchá Belá, jedna z najkrajších tiesňav Slovenského raja


Veľký Sokol vo virtuálnom svete

Mohutná roklina v Slovenskom raji má mohutné zastúpenie aj vo virtuálnom svete. Veľké množstvo videí, článkov, tisíce fotografií. Avšak žiadne úplne vlastné webové sídlo, iba miesta spolu s inými. Odborníci zo spoločnosti SK-NIC uvádzajú, že najrelevantnejšia stránka je www.slovenskyraj.sk, no zároveň dodávajú, že grafické spracovanie na nej bohužiaľ zaspalo niekoľko rokov a tak krásne miesto, akým je Veľký sokol v Slovenskom raji, by si zaslúžilo nové šaty v podobe nového webu.

Do komentárov pod článkom mi môžeš napísať, ktoré miesta v tomto národnom parku ešte stoja za to, som zvedavý. 🙂


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.