Palcmanská Maša: TIP na letné kúpanie a východiskový bod do Slovenského raja

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou nádržou na území Slovenského raja a rovnako vraj aj najchladnejšou vodnou nádržou Slovenska.

Slovenský raj

Slovenský raj je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku a ponúka nejedno zaujímavé miesto, či už Tomašovský výhľad, Suchú Belú alebo krásnu vodnú nádrž Palcmanskú Mašu a samozrejme ešte omnoho viac.

Tomašovský výhľad

Palcmanská Maša

Leto je v plnom prúde a tentokrát som sa vybral štúrovať k Palcmanskej Maši. Ideálne je zvoliť auto, cesta k nádrži je zo smeru Spišská Nová Ves pomerne zničená a tvorená veľkým množstvom zákrut, tak je lepšie jazdiť pomalšie a opatrne. V obci sa nachádzajú dve záchytné parkoviská, jedno pred Hotelom Priehrada Dedinky a druhé nájdeš v centre obce pod kostolom. Dostať sa sem dá aj autobusom zo Spišskej Novej Vsi, prípadne vlakom v smere od Margecian a Banskej Bystrice.

Palcmanská Maša

Napriek tomu, že nie som úplný fanúšik kúpania sa na takýchto miestach, tak už samotná vodná nádrž a jej okolie stoja za návštevu. Palcmanská Maša je dôležitou súčasťou prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná, prvej prečerpávacej elektrárne na Slovensku. Samotná nádrž leží v údolí pod skalnatými zrázmi Geráv, vápencovej plošiny s množstvom krasových útvarov. Jej okolie ponúka mnoho možností pešej turistiky i cykloturistiky. Neďaleko nádrže sa nachádza napríklad aj vstup do najkratšieho kaňonu Slovenského raja, ktorý je vhodný aj pre tých najmenších turistov.

Napriek tomu, že sa o tejto vodnej nádrži hovorí ako o tej najchladnejšej na Slovensku, tak ľuďom, ktorí si tam vychutnávali teplý letný deň to zjavne nevadilo. Nachádza sa tam viacero reštaurácií či bufetov, okrem kúpania (na vlastné riziko) si môžeš užiť aj vodné bicykle, paddleboardy či člny. Ideálny tip na letnú dovolenku, ak sa chceš vyhnúť tým najznámejším slovenským vodným nádržiam.

Palcmanská Maša


TIP NA ZÁVER: Obec Dedinky, do ktorej katastra patrí Palcmanská Maša je príkladom domény, ktorá je v údržbe niekoho iného a teda obec nemôže svoje verejné stránky zverejniť na doméne so slovenskou koncovkou .sk. Oficiálna stránka je teda s doménovou konvcovkou .eu. Na stránke obce je pomerne dosť návrhov na turistické vyžitie v okolí, ale určite by bolo vhodné dať viac podrobnejších informácií. Odborníci zo spoločnosti SK-NIC poslali obci niekoľko návrhov a podnet k zváženiu novej domény s koncovkou .sk.

Na stránke KamNaVylety.sk nájdeš detailný popis trasy a pútavé fotografie priamo od tvorcov webu, nakoľko všetky výlety absolvujú sami a následne si ich „hodia“ na web. Súčasťou článkov je aj história miest a zaujímavosti. A našli sme aj niečo pre štvornohých miláčikov – stránka filtruje turistické miesta, ktoré sú vhodné aj pre psíkov. Tvorcovia webu sú aktívni aj na sociálnych sieťach. Ide o skupinu dobrovoľníkov a nadšencov, ktorí pripravujú obsah pre milovníkov turistiky bez nároku na honorár.

Ďalšie stránky, na ktorých sa dozvieš viac infošiek o Palcmanskej Maši sú napríklad:


Do komentárov mi môžeš napísať tvoje tipy, kam sa chodievaš počas leta kúpať. Som zvedavý. 🙂


Článok vznikol v spolupráci s SK-NIC v rámci projektu „Spoznaj Slovensko reálne aj virtuálne“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.