Areál Duklianskeho bojiska je venovaný Karpatsko-duklianskej operácii, ktorá sa odohrala počas 2. svetovej vojny v oblasti Duklianskeho priesmyku a pamiatke padlým vojakom.
Areál Duklianskeho bojiska
Súčasťou tohto areálu je 8 zastávok, ktoré ti ukážu a predstavia zaujímavosti z tohto obdobia. Nájsť ich môžeš vo Svidníku a v jeho okolí. Takže sa vôbec nečuduj, keď v tejto časti Slovenska uvidíš len tak pri ceste odparkovaný nejaký ten tank. 😀
Pamätník sovietskej armády
Prvým bodom je Pamätník sovietskej armády, ktorý sa nachádza vo Svidníku a patrí k tým najznámejším miestam mesta. Pred pamätníkom stojí štvormetrová bronzová socha Sovietskeho seržanta, ktorý vzdáva hold nad mohylou padlých.
Vojenské múzeum a Park vojenskej techniky
Neďaleko pamätníka sa nachádza Vojenské múzeum, v ktorom sú umiestnené expozície približujúce vojnové obdobie od začiatku 1. svetovej vojny až po oslobodzovanie nášho územia v rokoch 1944-45. Len pár metrov od tohto múzea zas nájdeš voľne prístupný Park bojovej techniky.
Údolie smrti
Údolie smrti sa nachádza od Svidníka len pár kilometrov. Počas 2. svetovej vojny sa tam odohrali ťažké boje, ktoré boli súčasťou karpatsko–duklianskej operácie. Ja som sa tam nakoniec rozhodol neísť, pretože mňa celkom odrádzal už samotný názov tohto miesta, ale vraj je to pekné miesto. Viac si môžeš prečítať tu.
Vyšný Komárnik
Vyšný Komárnik je malou obcou vzdialenou od Svidníka približne 18 kilometrov. Okrem toho, že je táto obec známa dreveným kostolom a aj ako hraničný priechod, tak sa v nej nachádza aj viacero miest a odkazov v rámci Duklianskeho bojiska:
- Delový areál Vyšný Komárnik
- Bunkre pri Vyšnom Komárniku
- Pamätník československého armádneho zboru na Dukle s vojnovým cintorínom
- Vyhliadková veža Dukla
Pamätník československého armádneho zboru na Dukle s vojnovým cintorínom
Vyhliadková veža Dukla
Táto veža je od pamätníka vzdialená približne 20 minút chôdze, no vieš sa k nej dostať aj autom a zaparkovať priamo pri nej.
- sprístupnená je od roku 1974
- nachádza sa na slovensko-poľských hraniciach
- je postavená v blízkosti niekdajšej drevenej vyhliadkovej veže a vysoká je 49 metrov
- v jej interiéroch sa nachádza viacero expozícií venovaných vojnovému obdobiu
Veža je sprístupnená od 1. mája do 15. októbra v utorok až nedeľu – 9.00 – 17.00 hod. (posledný vstup je 16.30).
Vstupné:
- Dospelí – 1 €
- Deti do 15 rokov – zdarma
- Zvyšné kategórie návštevníkov – 0,50 €
Do komentu mi môžeš napísať, či sa zaujímaš aj o túto časť našich dejín. Ja sa musím priznať, že mňa to až tak neberie, ale myslím si, že je dobré na to nezabúdať aj prostredníctvom takýchto miest ako je Areál Duklianskeho bojiska. Viac tipov na výlety v tejto časti Slovenska nájdeš na stránkach KOCR Severovýchod.
Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂
[wpedon id=“3654″]