Čo robiť v Starej Ľubovni? Vidieť a navštíviť sa oplatí hneď viacero zaujímavých miest a pamiatok.
Štúrovanie v Starej Ľubovni
Už som si akosi zvykol (nútene), že počko nie je vždy ideálne a počas štúrovania niekedy aj prší. Vyskúšal som už aj kadejaké triky ako ho okabátiť, ale zatiaľ nič nevyšlo. No ani dážď mi v mojich plánoch nezabránil a ja som si Starú Ľubovňu užil najviac ako som len vedel.
Priznám sa, že som čakal, že Ľubovňa je o čosi väčšia, ale nakoniec som bol rád, že som sa vedel pohybovať po meste len pešo a všetky zaujímavé miesta a pamiatky som si tak vedel obehať bez toho, aby som sa musel časovo viazať na nejaké busy a podobne.
Kostol sv. Mikuláša
Dominantou Námestia svätého Mikuláša je práve kostol, ktorého vznik sa datuje do obdobia 13. storočia. Počas storočí prešiel kostol viacerými stavebnými úpravami až získal dnešnú podobu. Nachádza sa v ňom viacero zaujímavých diel ako napríklad kamenná krstiteľnica či náhrobné dosky. Jednou z najväčších zaujímavostí kostola sú aj nepreskúmané krypty, ktoré sa nachádzajú priamo pod ním. Tie by mali byť časom sprístupnené aj verejnosti.
Kostol je otvorený denne, ale nazrieť sa do neho dá len cez mrežu. Ak by si mal/a záujem o jeho prehliadku, tak kontaktuj mesto, farský úrad či OOCR Severný Spiš Pieniny. Oni ti radi a ochotne spravia aj prehliadku.
Pri obnove elektroinštalácie v interiéri kostola boli pred pár rokmi náhodne objavené krásne fresky z 13. storočia. Tie zobrazujú život Ježiša, od jeho odsúdenia až po ukrižovanie.
Dom ľubovnianskeho mešťana
Kúsok od kostola sa nachádza aj Dom ľubovnianskeho mešťana. Ide o mestské múzeum, ktoré približuje život obyvateľov Starej Ľubovne na konci 19. storočia. Expozícia predstavuje predovšetkým ukážku štýlu bývania, ktorú sprítomňujú figuríny v dobových kostýmoch. Tých som sa počas prehliadky aj trochu zľakol, keďže som ich na viacerých miestach v múzeu vôbec nečakal.
Súčasťou expozície je aj mincovňa, kde sa razí ľubovnianska mena, ktorou je Ľubovniansky zlatý a Ľubovniansky medenák. Tie si môže vlastnoručne vyraziť aj každý návštevník. Neodolal som ani ja a na pamiatku som si jednu mincu vyrazil. Bližšie info o múzeu a jeho otváracích hodinách nájdeš na tomto odkaze.
Hrad Ľubovňa
Hrad Ľubovňa bol postavený koncom 13. storočia. V minulosti boli na ňom uschované poľské korunovačné klenoty či uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský. Na hrade sa nachádza viacero zaujímavých stálych expozícií, no pravidelne sa tam objavujú aj nové a aktuálne výstavy.
Neviem ako to máš ty, ale ja mám radšej, keď spoznávam dané miesto sám a idem si svoje tempo. Na niektorých miestach sa pristavím dlhšie, iné zas prebehnem. Aj na tomto hrade si môžeš vybrať či prehliadku absolvuješ sám so sprievodnými textami alebo so sprievodcom. To je podľa mňa super, lebo každý si má možnosť vybrať to, čo mu vyhovuje viac. Hrad spolu s neďalekým skanzenom ponúkajú aj možnosti pre nevidiacich a nepočujúcich. Za čo palec hore. Viac infošiek nájdeš na tomto odkaze.
Hradná kaplnka
Súčasťou hradu je aj Kaplnka sv. Michala archanjela, v ktorej sa príležitostne konajú bohoslužby. V areáli hradu nájdeš aj hostinec, takže si v príjemnom prostredí môžeš dať aj kávu či niečo malé pod zub.
Aktuálna výstava na hrade
Na hrade sa popri stálych expozíciách pravidelne objavujú aj nové expozície. V deň, keď som bol na hrade ja sa otvárala výstava La femme fatale hradu Ľubovňa – výstava o ženách, ktoré sa zapísali do dejín hradu Ľubovňa. Mal som možnosť pozrieť si ju ako jeden z prvých vôbec, to si dovoľ. 😛
V rámci výstavy prišiel hrad so zaujímavým nápadom a hľadá ten najlepší parfém hradu. K dispozícii je niekoľko druhov parfémov, ku ktorým môže návštevník privoňať a potom vhodiť do misy kamienok s farbou, pre neho, najlepšieho parfému.
Ľubovniansky skanzen
Skanzen sa nachádza priamo pod hradom a jeho súčasťou sú objekty ľudovej architektúry Spiša a Šariša z prvej tretiny 20. storočia. Pozrieť si tak môžeš zblízka obydlia ľudí, ktorí žili v tejto časti Slovenska v minulosti.
Mňa takéto miesta, z ktorých je cítiť minulosť z každej strany, veľmi zaujímajú, pretože si myslím, že je dobré, aby sme vedeli a poznali život našich predkov. O veciach, ktoré berieme my už ako bežnú súčasť našich životov, ľudia v minulosti ani len nesnívali. Preto by sme si mali vážiť to, čo nám zanechali napriek ťažkému životu, ktorý žili.
Medzi jeden z najvzácnejších objektov skanzenu patrí zrubový grécko-katolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Ten je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi a radí sa k významným pamiatkam drevenej cirkevnej architektúry na východnom Slovensku.
Neďaleko hradu a skanzenu sa nachádzajú aj:
- vojenská expozícia Michala Strenka
- Stredoveký vojenský tábor
Tip na dobré jedlo
Salaš u Franka sa nachádza pri hlavnom dopravnom ťahu do Starej Ľubovne od Popradu po ľavej strane. Reštaurácia ponúka jedlá typické pre slovenskú kuchyňu. A čo iné by som si mal dať, ak nie dobré a chutné bryndzové halušky?
Tip na ubytko
Počas štúrovania v Starej Ľubovni som bol ubytovaný v Hoteli Familia. Ten je situovaný na veľmi dobrom mieste, nachádza sa totiž len pár metrov od železničnej a autobusovej stanice. Rovnako tak je to do centra mesta z hotela pešo približne 15 minút. Milo ma prekvapil interiér hotela na vysokej úrovni a rovnako aj ponúkané služby. Viac si o tomto hoteli a o tom, čo všetko ešte ponúka, môžeš prečítať na tomto odkaze.
Čo vidieť v okolí Starej Ľubovne?
Okolie Ľubovne ponúka viaceré zaujímavé miesta, pamiatky či turistické chodníky. Ja som, trošku limitovaný dažďom, zvolil návštevu Nestville Park-u v neďalekej obci Hniezdne. Pre viac tipov, čo sa oplatí vidieť v tejto časti Slovenska sa môžeš mrknúť na web OOCR Severný Spiš Pieniny.
TIP: Prečítaj si článok Pieniny: splav Dunajca, Červený Kláštor a Tri Koruny
Nestville Park
Pár desiatok metrov od hotela, kde som bol ubytovaný, sa nachádza cyklistický chodník, ktorým som sa v rámci splnenia denného počtu krokov, vybral aj ja sám. Obec Hniezdne sa od Ľubovne nachádza približne 5 kilometrov a dostať sa tam vieš samozrejme aj autobusom či autom.
Nestville Park je miesto, ktoré ponúka expozíciu tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva na severnom Spiši. Jej cieľom je priblížiť rad pracovných činností spojených s pestovaním a zúžitkovaním obilia na výrobu liehu podľa zvykov a receptúr a s využitím tradičných remesiel s náväzným prepojením na súčasnú najmodernejšiu výrobu liehu v Európe. Viac infošiek o tomto jedinečnom mieste nájdeš na tomto odkaze.
Jediná slovenská whisky
Súčasťou prehliadky areálu sú aj miesta, na ktorých máš možnosť vidieť spracovanie obilia až po výrobu liehu. V areáli Nestville Park-u sa vyrába aj prvá slovenská whisky s rovnomenným názvom Nestville.
Nestville Chocolate
Po absolvovaní prehliadky určite nevynechaj ani čokoládovňu, ktorá je súčasťou areálu. Príjemné miesto plné čokolády je to pravé na menší oddych a prestávku. Ja som sa tam cítil doslova ako v raji a nevedel som, čo si mám vybrať, keďže by som si dal asi všetko.
„Financované Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.“
Komentáre
Author
Dakujem 🙂
Pekná propagácia regiónu.