Janka Bareková: Pri cestovaní som si uvedomila, akú krásnu a bezpečnú krajinu máme

Janka Bareková je mladá a talentovaná cestovateľka, ktorá sa venuje foteniu a videám už niekoľko rokov. Keďže sa mi jej práca veľmi páči, teším sa z toho, že si našla čas a mohol tak vzniknúť tento príjemný a inšpiratívny rozhovor.

Rozhovor s Jankou Barekovou


Mala si cestovanie rada odmalička, alebo si s ním začala neskôr?

Intenzívnejšie som začala cestovať až cez výšku. Vtedy sa predsa len človek môže slobodne a bezhlavo pustiť do čohokoľvek. Moja prvá väčšia cesta boli USA, kde som pár mesiacov pracovala a potom precestovala východné pobrežie. Ale Severná Amerika a iné fancy destinácie ma už lákajú menej.

Stihla si precestovať už viacero zaujímavých krajín. Ktorá z nich zatiaľ u teba vyhráva a vedela by si si tam možno predstaviť aj život?

Život si viem predstaviť asi len v Európe a najbližšie mi je Portugalsko. Volila by som menšie prímorské mestečko pri Porte alebo na juhu v Algarve. Spomalená a podmanivá atmosféra tejto krajiny s bohatou históriou, studeným oceánom, melancholickým fadom a šušlavou španielčinou ma úplne očarila. 🙂 Taktiež nemožno nespomenúť dychberúce portugalské ostrovy. Najväčšie prekvapenie minulého roka – Azorské ostrovy, sú zatiaľ pre mňa najkrajším miestom Európy.

Máš teda nejaké špeciálne kritériá, na ktoré prihliadaš pri výbere krajiny, do ktorej sa vyberieš?

Aj keď milujem mestskú atmosféru, ruch a vôňu kaviarní, v poslednom čase vyhľadávam najmä prírodné a pokojné destinácie. A keď mi niekto povie, že niekde pár týždňov nestretol turistu, tak tam chcem ísť! 🙂

Čo ťa baví na cestovaní najviac?

Intenzívne zážitky, nespútané bytie, vystúpenie z mojej introvertnej polohy a keď na mňa domáci z diaľky kývajú, porozprávajú svoje príbehy a uvaria kávu, ktorú si vypestovali za domom. Myslím, že spoznávaním nového je človek otvorenejší, prehĺbi si empatiu, získa nadhľad, a tak vie iným spôsobom vnímať všedné situácie.

Si ten typ cestovateľky, že si už doma naštuduješ všetko, čo sa oplatí vidieť? Alebo skôr ideš po dobrodružstve a necháš sa prekvapiť?

To veľmi záleží od destinácie a aktuálneho rozpoloženia. Keď sa na nejakú cestu už dlho teším a potrebujem sa každý deň veľa presúvať a spať na inom mieste, tak si robím detailný itinerár. A keď chcem len na chvíľu utiecť, tak odletím do obľúbeného mesta, kde sa rada túlam a strácam.

Ak by si mala odporučiť ľuďom jednu krajinu, ktorú by mali určite navštíviť, ktorá by to bola?

Nemusia chodiť ani ďaleko, ani míňať veľa – odporučila by som spomínané Portugalsko. A ak by som mala vybrať mimo Európy, tak určite Indonézia. Minulé leto som sa tam opäť vrátila a precestovala menej známu Východnú Nusu Tenggaru. Človek sa jeden deň potápa s mantami, druhý hľadá v lesoch varany a tretí trekuje na sopku. Takže ak niekto dychtí po rozmanitých zážitkoch, Indonézia ho určite nesklame.

A čo cestovateľské sny? Ktoré si chystáš splniť v najbližšej dobe?

O pár dní odchádzam pocestovať Sicíliu a odtiaľ do milovaného Ríma. V lete sa rada zdržiavam v Európe a nechám samú seba prekvapiť, čo to tento rok bude. V zime idem precestovať Thajsko, Kambodžu a potom Brazíliu, kde som zvedavá najmä na život v pralese, Salvador a karneval v Riu.

Môj blog je o cestovaní po Slovensku. Máš nejaké obľúbené miesta v našej krajine?

Áno, veľa miest, a najmä pri cestovaní som si uvedomila, akú krásnu a bezpečnú krajinu máme. Mám rada dedinky a hory v okolí Dolnej Breznice, kde som strávila detstvo, a veľmi ma očarila aj Banská Štiavnica, to vieš. Takisto mám veľmi rada Bratislavu, poskytuje veľa možností na rozvoj a nikdy som nepochopila nenávistné komentáre na ňu. Žijem v peknej časti Petržalky, kde si viem ísť každý deň zabehať so psom do blízkeho lesíka alebo k Dunaju. Ak by som v budúcnosti zostala žiť na Slovensku, tak určite tu. 🙂

View this post on Instagram

Na vrchole tejto sopky🌋 sú tri jazerá, ktoré každý deň nezávisle od seba menia svoju farbu. Bývajú červené, čierne, modré a zelené. Po dvoch týždňoch cestovania po tomto ostrove sme konečne stretli nejakých turistov práve na tejto sopke – ako inak Čechov😁🤔. . . . . . #backpackerinspiration #backpackerindonesia #thetravelwomen #cestolidi #dnesletim #travelfemme #moonphotography #ladiesgoneglobal #maumerentt #cestovatelky #maumereofflores #gohypetravel #nightpics #instatraveling #girlwhotravels #wearetravelgirls #nomadgirls #letenkyzababku #girldiscoverers #iamtb #dnesfotim #žijempre #firotour #thelensofntt #vsadeonline #intravelist #welltravelled #smecestovatelky #inspirujeme #thenorthernfeel

A post shared by Janka ∘ Bareková (@jankabarekova) on

Čo alebo kto je pre teba symbolom Slovenska?

Haha, pri tejto otázke často evidujem odpoveď bryndzové halušky. Ja som slovenskú kuchyňu nikdy nemala rada – je pre mňa veľmi ťažká a živočíšna. Symbolom Slovenska je pre mňa naša literatúra a príroda – či už tatranské štíty alebo voňavé lesy a lúky. Ale neviem byť veľmi hrdou Slovenkou, len preto, že som sa narodila tu a nie o pár kilometrov na západ ďalej, po čom vo svetle posledných udalostí túžim.

Ako si sa dostala k foteniu a točeniu videí?

Od malička ma fascinovala fotografia ako taká, ale viac som sa jej začala venovať až počas výšky, asi práve kvôli cestovaniu. S videom som začala len nedávno a verím, že sa mi podarí vytvoriť nejaké dobré projekty. Je to aspoň malý kúsok kreatívy, ktorá mi veľmi chýba v pracovnom živote. 🙂 S fotoaparátom v ruke pozornejšie vnímam okolie, svetlo a aktuálne okamihy. Taktiež si myslím, že by sme so stále dostupnejším cestovaním mali byť či už pri cestovaní samom alebo fotení zodpovednejší.

Pre mňa je tvoj Instagram jeden z najkrajších, ktoré sledujem. Máš možno nejaké tipy, ako na túto sociálnu sieť?

Robiť to, čo ťa baví a podeliť sa o to s ostatnými, nebáť sa vyjadriť k dôležitým veciam, ale udržať si súkromie. 🙂


Janke ďakujem veľmi pekne za rozhovor, a ty sa nezabudni mrknúť na jej Instagram plný krásnych fotiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.