Najväčší pohyblivý betlehem na Slovensku nájdeš v Banskej Štiavnici

Najväčší pohyblivý betlehem sa nachádza v Banskej Štiavnici a určite sa ho oplatí pozrieť, a vôbec nezáleží na tom, v ktorom ročnom období. 

Banská Štiavnica

Toto mesto patrí k tým najkrajším mestám na Slovensku, má neskutočnú atmošku, ktorá ťa pohltí hneď ako tam prídeš. Ja som si popri viacerých krásnych miestach v Štiavnici nenechal ujsť ani najväčší pohyblivý betlehem, ktorý sa tam tiež nachádza. A nevadilo mi ani to, že som tam bol (š)túrovať v októbri.

Najväčší pohyblivý betlehem

Najväčší pohyblivý betlehem

Tento betlehem zobrazuje vývoj, históriu a tradície Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe. A tak tam nájdeš všetky pamiatky, ktoré sú pre toto mesto typické a ešte oveľa viac. Samozrejme tam nájdeš aj viaceré biblické postavy a výjavy.

Najväčší pohyblivý betlehem

Vstupné 

Odkedy som na niektorých miestach musel za fotenie priplácať k vstupnému, tak sa vo mne vypestovala taká mini fóbia a radšej sa už pri kúpe lístka pýtam ako to majú s fotením. 😀

Dospelý – 1,50 €

Študent, dôchodca, diaťa od 6 rokov – 1 €

Viac detailov o tomto betleheme si môžeš pozrieť tu.

Najväčší pohyblivý betlehem

Betlehem v číslach

  • autor je Ing. arch. Peter Chovan
  • súčasné rozmery: dĺžka 21 metrov, šírka 2,5 metra a výška 3 metre
  • obsahuje približne 800 postavičiek, z toho asi 300 je pohyblivých

Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že ide o najväčší pohyblivý betlehem, dočítal som sa, že ešte nie je dokončený a že sa bude v budúcnosti rozširovať.

Najväčší pohyblivý betlehem

Najväčší pohyblivý betlehem

Betlehem je rozdelený na viacero menších častí, pričom každá z nich zobrazuje nejaký príbeh či výjav. Dočítaš sa tam viaceré zaujímavosti z histórie mesta či zo samotnej výroby betlehemu. Ja som si zapamätal jeden príbeh, ktorý je pre toto mesto vraj jedným z tých najtypickejších.

V Štiavnici každý rok na Petra a Pavla napadne sneh. Ani tebe sa to nepozdáva, aby v tomto meste v júni snežilo? Aj ja som zo začiatku nechápal, no na konci príbehu bolo aj to, že je to tak, pretože na sochy sv. Petra a Pavla na Nemeckom kostole ten sneh každý rok napadne 😛

Najväčší pohyblivý betlehem


Tip: Pozri si aj moje články:

Čo robiť v Banskej Štiavnici: Týchto 13 pamiatok sa oplatí vidieť zblízka

Čo vidieť v Banskej Štiavnici: Je kalvária najkrajším miestom u nás?


Do komentárov mi môžeš napísať, v ktorom meste sú podľa teba tie najčarovnejšie vianočné trhy. Ja sa chystám hneď na viacero, a bude to taký môj vianočný maratón trhov, lebo posledné roky som kvôli práci Vianoce akosi míňal. Tak to idem tento rok všetko dobiehať 🙂

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.