Obec Vígľaš ukrýva európsky unikát, o ktorom vie len málokto

Obec Vígľaš sa nachádza len 14 kilometrov od Zvolena. Vieš, čím je táto obec špeciálna? Ja som bol na troch jej miestach, ktoré sa oplatí vidieť. 

Obec Vígľaš

Pri svojom štúrovaní po Slovensku sa snažím ukazovať, že aj v takej možno na prvý pohľad obyčajnej dedinke sa nachádza nejedno zaujímavé miesto či pamiatka. Rovnako na tom je aj obec Vígľaš, kde sa nachádza parádny zámok, historická parná lokomotíva a zaujímavý európsky unikát. Obec Vígľaš je  okrem iného zaujímavá aj tým, že ešte v roku 1929 v nej bola nameraná najnižšia teplota na území dnešného Slovenska, -41 °C. V súčasnosti sa v obci nachádza aj pamätník, ktorý tento rekord približuje.

Vígľašský zámok

Asi najväčšou dominantou tejto obce je miestny zámok. Ten prešiel posledné roky výraznou rekonštrukciou a v súčasnosti je z neho krásny hotel. Ja som na tomto zámku strávil jednu noc a cítil som sa ako jedna z hlavných postáv nejakého historického filmu.

Obec Vígľaš - zámok

Obec Vígľaš - zámok

obec Vígľaš - zámok
Spinkal som jak taký kráľ najväčší. 😀

Niektoré časti zámku je možné vidieť aj bez toho, aby si tam bol/a priamo ubytovaný, pretože sa v ňom konajú pravidelné prehliadky. A tak sa môžeš približne za 40 minút dozvedieť veľa zaujímavých informácií z minulosti, ale aj zo súčasnosti hotela.

obec Vígľaš - zámok
Na nádvorí nájdeš aj tento meč.

TIP: Od mája do októbra sú prehliadky zámku počas víkendov spojené so sokoliarskym vystúpením Sokoliarov Biatec. Počas letných mesiacov sa zas oplatí výlet na tento zámok aj s deťmi, pretože ich na zámockom nádvorí čaká bohatý animačný program.


Historická parná lokomotíva

V obci sa nachádza aj historická parná lokomotíva, ktorú nájdeš priamo pri hlavnej ceste v západnej časti obce. Ide o pozostatok úzkorozchodnej lesnej železnice, ktorá bola v minulosti využívaná na zvážanie dreva z Poľany. Táto železnica spočiatku fungovala na konský povoz, až neskôr bola vybavená parnou, a napokon i motorovou lokomotívou. Počas druhej svetovej vojny zásobovala partizánov, ktorí sa ukrývali v stredoslovenských horách. Do dnešného dňa zostal zo železnice iba krátky úsek, ktorý je chránený ako technická pamiatka.

obec Vígľaš - parná lokomotíva

Unikátny most z vagóna

Vígľaš je zaujímavý aj unikátnym mostom z vagóna, ktorý nájdeš vo Vígľaši-Pstruši a nachádza sa nad riekou Slatina. Z tejto časti obce to k nemu pešo trvá len pár minút. Ide o veľmi zaujímavé a jedinečné miesto, veď mať most z vagóna je skvelý nápad, čo povieš? Táto dnes už historická pamiatka je zaujímavá aj tým, že je vytvorená bez jediného zvaru na konštrukcii a je spájaná len pomocou nitov. Už si o tomto unikátnom moste niekedy počul/a?


TIP: Pozri si môj článok o slovenských unikátoch v tejto časti Slovenska.


obec Vígľaš - most

obec Vígľaš - most
Foto: Alex Kováčová

Do komentu mi môžeš napísať, ak ešte vieš o takýchto jedinečných a zaujímavých miestach na Slovensku. Budem rád za každý tip.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.