Slovenské múzeá a galérie, ktoré môžeš navštíviť zadarmo

Na Slovensku máme veľký počet múzeí a galérií, ktoré sa oplatí navštíviť. Každú prvú nedeľu v mesiaci je voľne sprístupnených až 37 expozícií. Aj na tieto miesta sa tak vieš dostať úplne zadarmo.

Slovenské múzeá a galérie


Možno to znie na prvé počutie neuveriteľne, že sa dá na Slovensku dostať niekde úplne zadarmo, ale každú prvú nedeľu v mesiaci je to možné. Vybral som niektoré z múzeí a galérií, ktoré sa určite oplatí vidieť a navštíviť.

Slovenské národné múzeum v Martine

Ak patríš medzi ľudí, ktorí chcú počas jedného dňa vidieť čo najviac, určite odporúčam mesto Martin. Múzeá, ktoré sa nachádzajú v tomto meste, sú jedným z najväčších zoskupení Slovenského národného múzea. Tvorí ho totiž až 7 samostatných múzeí.

Múzeum slovenskej dediny

Toto múzeum je rozlohou najväčším múzeom v prírode na Slovensku. Nachádza sa tam dohromady až 150 objektov z regiónov Liptov, Turiec, Kysuce a Orava. Ja sa viem na takýchto miestach ako je aj toto múzeum dosť „opustiť“ a mám odfotený asi každý domček.

Slovenské múzeá a galérie - Múzeum slovenskej dediny

Slovenské múzeá a galérie - Múzeum slovenskej dediny
V strednom domčeku sa natáčala aj známa Perinbaba.

Múzeum Martina Benku

Martin Benka patrí medzi mojich obľúbených slovenských maliarov, a tak som sa na toto múzeum dosť tešil. Múzeum sa totiž nachádza v dome, kde aj on sám žil a pracoval. A tak si môžeš pozrieť jeho diela a prejsť sa jeho ateliérom či obývačkou.

Slovenské múzeá a galérie - Múzeum Martina Benku


TIP: Prečítaj si článok o jedinečných múzeách na Slovensku.


Múzeum Betliar v Betliari

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami a patrí pod Slovenské národné múzeum.

Slovenské múzeá a galérie - Betlira
Zľavy na wellness pobyty

Múzeum Bojnice v Bojniciach

Bojnický zámok je považovaný za jednu z najkrajších pamiatok na Slovensku. Už dlhé roky patrí Slovenskému národnému múzeu. V zámku môžeš vidieť viacero dobových izieb s nábytkom a súčasťou prehliadky zámku je aj návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza priamo pod ním. S touto jaskyňou je prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa.

Slovenské múzeá a galérie - Bojnický zámok

Múzeum SNP v Banskej Bystrici

Pamätník SNP v Banskej Bystrici je jeden z najvýznamnejších pamätníkov na Slovensku, ktorých úlohou je pripomínať obdobie 2. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie, centrom ktorého bola práve Banská Bystrica. Vo vnútri sa nachádza viacero expozícií, ktoré približujú práve toto obdobie z našich dejín.

Slovenské múzeá a galérie - Múzeum SNP

Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku

Skanzen je Národopisnou expozíciou v prírode Slovenského národného múzea. Nájdeš tam 50 objektov, ide o najtypickejšie pamiatky ľudovej architektúry a bývania v tejto časti Slovenska a vďaka tomu si budeš vedieť lepšie predstaviť ako žili Rusíni a Ukrajinci v minulosti na tomto území. Prečítaj si článok o tom, čo všetko sa oplatí vidieť vo Svidníku.

Slovenské múzeá a galérie - Svidník

Slovenské múzeá a galérie - Svidník
Drevená sakrálna stavba východného obradu – cerkva z 1766 z Novej Polianky (Mergeška) s bohatou interiérovou výzdobou.

Spišské múzeum v Levoči

Aj keď regiónu Spiš najviac dominuje jeden z našich najväčších hradov, táto pamiatka nie je jedinou, ktorú na Spiši nájdeš. V správe Spišského národného múzea v Levoči je okrem Spišského hradu aj Historická radnica, Výstavná sieň a Dom Majstra Pavla.


TIP: Na všetky tieto tri miesta v Levoči ti stačí jeden lístok, čo je super. 


Galéria na Zvolenskom zámku

Vedel/a si, že najväčšia obrazáreň na Slovensku sa nachádza práve na hrade v centre Zvolena? V rámci návštevy zámku si tak môžeš pozrieť nádhernú kultúrnu pamiatku zo 14. storočia a zároveň zbierku umenia od 14. do 19. storočia.

Slovenské múzeá a galérie - Zvolen

Celý zoznam 37 expozícií, ktoré sú každú prvú nedeľu v mesiaci zadarmo, nájdeš kliknutím sem.

Do komentárov mi môžeš napísať, ktoré múzeá či galérie ťa na Slovensku zaujali najviac. Som zvedavý.

 Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.