Zrúcanina hradu Gýmeš je miesto, kde stratíš pojem o čase

Zrúcanina hradu Gýmeš sa nachádza asi 5 kilometrov od obce Jelenec a už z diaľky na seba púta pozornosť. Mňa dostala úplne, a tak som si ani neuvedomil, že dostať sa k nej nie je žiadna sranda.

Zrúcanina hradu Gýmeš

Podobne ako iné stredoveké gotické hrady, tak aj Gýmeš bol postavený v priebehu 13. storočia. Zrúcanina tohto hradu leží na strmom kremencovom kopci Dúň a ani ja som jej neodolal, pretože pri svojom štúrovaní som zistil aj to, že som závislý na zrúcaninách, a aj tieto zrúcaniny hradov som už stihol vidieť ja.

Zrúcanina hradu Gýmeš

Zrúcanina hradu Gýmeš

Ako sa ku Gýmešu dostaneš?

Dostať sa k zrúcanine môžeš:

 • z Jelenca (rekreačné stredisko Remiťáž) – po červenej alebo žltej značke – asi hodina
 • z Kostoľan pod Tribečom – po červenej značke

Ja som začal v obci Kostoľany pod Tribečom, začiatok trasy je na parkovisku, ktoré nájdeš na konci dediny (alebo na jej začiatku, záleží odkiaľ prídeš) a nachádza sa tam aj socha sv. Krištofa, ktorá je takým záchytným bodom. Nájdeš tam aj info tabule, a tie ti ukážu ten správny smer. Odtiaľ mi výstup k tejto zrúcanine trval približne 1,5 hodiny. Len sa priprav na to, že to nie je žiadna sranda, a celkom som si po ceste hore ponadával. 😀

gýmeš
sv. Krištof

Čo všetko tam nájdeš?

Zachovaných je viacero častí hradu, a ja som mal pocit, že si na tomto mieste fotím asi každý kameň hradu. Takže som tam úplne stratil pojem o čase. Na viacerých miestach je vidieť, že sa pracuje na jeho obnove, čo je samozrejme super. 🙂

Vstup na zrúcaninu je na vlastné riziko, pretože sa tam nachádza pár nebezpečnejších a strmších miest, tiež môžu z múrov padať uvoľnené kamene, tak si treba dávať pozor. No určite sa oplatí ísť si pozrieť aj túto zrúcaninu.

Zrúcanina hradu Gýmeš

Kaplnka hradu

Gýmeš
Ani taký výhľad odtiaľ nie je vôbec zlý. 🙂

Kostolík sv. Juraja

V Kostoľanoch sa nachádza aj tento kostolík, ktorý je treťou najstaršou zachovanou predrománskou architektonickou pamiatkou na Slovensku. A keď tam budeš, tak sa nezabudni ísť pozrieť aj na neho. Len taký malý tip, nesadaj si na tie kamene, ktoré sú rozložené okolo neho. Ide totiž o pozostatky hrobov. Ja som to samozrejme najprv nevedel a veselo som si na tých kameňoch robil selfíčka. 😀

Kostol sv. Juraja

Ja sa dozeraz neviem rozhodnúť, ktorá zrúcanina hradu u mňa zatiaľ vyhráva, lebo sa mi páčil aj Beckov, no aj taký Pajštún. Do komentu mi môžeš napísať, či si na zrúcaninách ulietavaš aj ty a ak áno, tak ktorá zrúcanina hradu je pre teba top. Som zvedavý na tipy a určite pôjdem štúrovať niekedy aj tam.

Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂 Stačí kliknúť na „donate“.

[wpedon id=“3654″]

Komentáre

 1. Anonym

  Bol som na hrade Gýmeš so synom a so synovcom.Súhlasím s názorom,že výstup naň nie je žiadna sranda.Auto sme zaparkovali v Kostoľanoch pri kaplnke sv.Krištofa a odtiaľ sme išli na hrad.Musím uznať,že prehliadka hradu stála za tú námahu.
  Miro.

 2. Post
  Author
 3. Post
  Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.