Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? Týchto 13 pamiatok stojí naozaj za to

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? Miest a pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť, je aj v tejto časti naozaj veľa. Vybral som niekoľko miest a tipov mimo Banskej Bystrice a Zvolena, pretože aj v malých dedinkách a obciach sú pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť. Súhlasíš?

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?

Pri svojom štúrovaní a cestovaní po Slovensku sa snažím ukázať, že aj v malých dedinkách a obciach sa nachádza veľa zaujímavých a jedinečných miest či pamiatok. Rovnako je to aj v prípade tých, ktoré sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Drevený kostol v obci Hronsek je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco a zaujímavý je aj tým, že ide o jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami a taktiež je jediným dreveným kostolom svojho druhu na Horehroní.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? - drevený kostol Hronsek
Vedľa kostola býva tetuška, ktorá má od neho kľúče a vpustí ťa dnu.
Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?
Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ v obci
Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?
Goticko-renesančný kaštieľ – Vodný hrad v obci

Chmarošský viadukt pri Telgárte

Tento viadukt patrí medzi tie najväčšie a najznámejšie technické pamiatky na Slovensku. Ide o historicky prvú členenú oblúkovú konštrukciu zo železobetónu v Československu. Viac si o tejto jedinečnej technickej pamiatky môžeš prečítať v článku o Telgártskej slučke.

Most z vagóna vo Vígľaši

Vígľaš je zaujímavý aj unikátnym mostom z vagóna, ktorý nájdeš vo Vígľaši-Pstruši a nachádza sa nad riekou Slatina. Z tejto časti obce to k nemu pešo trvá len pár minút. Ide o veľmi zaujímavé a jedinečné miesto, veď mať most z vagóna je skvelý nápad, čo povieš? Táto dnes už historická pamiatka je zaujímavá aj tým, že je vytvorená bez jediného zvaru na konštrukcii a je spájaná len pomocou nitov. Čo všetko ešte v tejto obci nájdeš si môžeš prečítať v tomto článku.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? - Vígľaš

Kaštieľ v Dolnej Mičinej

Tento kaštieľ bol pôvodne hradom, ktorý bol postupne prestavaný na renesančný kaštieľ. Napriek tomu, že v súčasnosti je dosť schátraný, tak má jedinečnú atmošku.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? Dolná Mičiná

Kostol sv. Martina v Čeríne

Dominantou obce Čerín je rannogotický kostol Sv. Martina, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia. Tento kostol je zaujímavý predovšetkým tým, že sa v ňom zachovali parádne stredoveké nástenné maľby.

View this post on Instagram

Najbližšie dni štúrujem aj s @crazysexyfuntraveler v spolupráci s @centralslovakia vo Zvolene a jeho okolí. Dnes to bol aj tento parádny kostol v dedinke Čerín. Ktoré miesta máš v tejto časti Slovenska najradšej?🤔 A nezabudni mrknúť na moje stories pre viac fotiek.😉👣🇸🇰 👣 👣 #centralslovakia #blog #cestovatelskyblog #niejeturabezstura #sturovanie #slovakblogger #travelblogger #bloggerlife #dnescestujem #travel #slovensko #slovakia #visitslovakia #turistikanaslovensku #cestovanie #cestovatel #turistika #milujemcestovanie #milujemslovensko #travelgram #cestujem #takeslovenske #praveslovenske #slovak #instaslovak #goodideaslovakia #skcztravel #instatravel #thisisslovakia #cerin

A post shared by Radoslav Hoppej (@nie_je_tura_bez_stura) on

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? Čerín

Hrad v Slovenskej Ľupči

Hrad Ľupča je aj napriek prebiehajúcim prácam stále sprístupnený pre verejnosť, samozrejme, s ohľadom na práce a bezpečnosť návštevníkov môže byť niektorá z častí hradu dočasne uzavretá.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?
Ak by ťa omrzeli bežné spôsoby dopravy, tak tu máš niekoľko tipov.

Stred Európy v Kremnických Baniach

Vieš, kde presne sa nachádza Stred Európy? Stred Európy sa nachádza v Kremnických vrchoch pri gotickom kostole svätého Jána Krstiteľa.

Mičinské travertíny

Medzi obcou Čerín a obcou Dolná Mičiná sa nachádzajú Mičinské travertíny, ktoré patria medzi významné travertínové lokality na Slovensku. Vidieť sa tam dá viacero menších kráterov, z ktorých vyteká minerálna voda. Nachádza sa tam aj chodník, na ktorého začiatku nájdeš info tabuľu, tiež prístrešok s prameňom upraveným na naberanie minerálnej vody a tiež malé posedeníčko.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?

Zrúcanina hradu Dobrá Niva

Na vŕšku nad obcou Podzámčok sa nachádza zrúcanina hradu Dobrá Niva, ktorá je voľne prístupná. Napriek tomu, že sa z hradu nezachovalo už veľa, tak sa oplatí navštíviť aj túto zrúcaninu.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?

Vodný žľab Rakytovo  

Pri obci Dolný Harmanec sa nachádza vodný žľab Rakytovo, ktorého dĺžka je 2,5 kilometra. Tento žľab je zaujímavý predovšetkým tým, že ide o posledný žľab v strednej Európe. Postavený je celý z dreva a v minulosti sa využíval na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji?

Špania dolina

Špania dolina alebo aj Španka je baníckou obcou, ktorá je zaujímavá nielen tým, že má jedinečnú atmošku, ale aj tým, že sa tam nachádza unikátny banský historický vodovod, ktorý bol postavený v 16. storočí. Ide o najstarší a najdlhší banský vodovod na Slovensku. Viac si o tejto čarovnej dedinke môžeš prečítať v tomto článku.

Do komentára pod článkom mi môžeš napísať tvoje obľúbené miesta či pamiatky v tejto časti Slovenska. Som zvedavý.

Komentáre

  1. Post
    Author
  2. Anna Kubasekova

    Zaujímavé a pekné…. niektoré miesta poznám, iné navštívim…. ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.