Región GRON ponúka nejedno zaujímavé miesto či pamiatku. Prečítaj si článok, v ktorom sa dozvieš viaceré zaujímavosti o tomto regióne a rovnako aj to, ktoré miesta sa oplatí vidieť a navštíviť na strednom Pohroní.
Región GRON
Územie Regiónu GRON sa rozprestiera v doline stredného toku rieky Hron, ktorú obkolesujú pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a Vtáčnik. Táto časť Slovenska je charakteristická rozľahlými lesmi, kde sa nachádzajú viaceré turistické chodníky a cyklotrasy. Vo viacerých obciach sa zas nachádzajú pozostatky po banskej činnosti. Ja som v regióne štúroval niekoľko dní, počas krásneho Babieho leta, a vďaka tomu som stihol vidieť naozaj veľa zaujímavých miest.
Kľakovská dolina
Kľakovská dolina ponúka nielen krásne lesy, nachádza sa tam tiež množstvo turistických chodníkov a okrem zaujímavých turistických trás aj možnosti pre cyklistov. V minulosti tam fungovala lesná železnička, ktorá bola dlhá priližne 30 kilometrov. V súčasnosti sa na viacerých miestach nachádzajú jej pozostatky, info tabule či zemné mosty.
Kľakovská dolina počas druhej svetovej vojny zažila ťažké chvíle. Kvôli pomoci partizánom boli obce Ostrý Grúň a Kľak vyvraždené a vypálené. Územie má pre to aj smutnejšiu históriu, keďže je prepojené s Krvavou nedeľou, v lesoch sa nachádza pamätník či päťcípa hviezda vysadená zo stromov.
Jednou z dominánt Kľakovskej doliny je bezpochyby aj vrch Vtáčnik. Dostať sa na tento vrch je možné viacerými značenými turistickými chodníkmi. Východiskami túr môžu byť obce Ostrý Grúň, Kľak, Prochot alebo aj Veľké Pole. Nejde o príliš náročnú turistiku, cestou som si fotil asi každý jeden strom v lese, takže mi to ubehlo celkom rýchlo. Ja som hore nevychytal úplne ideálne počasie, ale za priaznivých podmienok je vidieť z Vtáčnika až na Kremnické, Štiavnické či Strážovské vrchy, Veľkú a Malú Fatru a tiež aj na celú oblasť hornej Nitry.
TIP: Na začiatku Pokútskej doliny sa nachádza Ranč Blanc, kde si môžeš vyskúšať rybolov, pochutnať si na pstruhoch, zajazdiť si na koňoch či v zime zalyžovať.
Hrad Šášov
Zrúcaniny stredovekého hradu Šášov sa nachádzajú v mestskej časti Žiaru nad Hronom, Šášovské Podhradie. Z tejto časti mesta je to k zrúcaninám hradu približne 20 minút pešo, nič náročné, no je lepšie vziať si pevnejšiu obuv. Posledné roky sa intenzívne pracuje na oprave hradu, čo je aj vidieť a je to naozaj super. V regióne sa nachádzajú aj ďalšie hrady a ich zrúcaniny spojené do Pohronskej hradnej cesty.
TIP: Pohronská hradná cesta približuje históriu 16 hradných lokalít tiahnucich sa popri rieke Hron, ktoré v minulosti plnili obrannú funkciu ciest vedúcich k bohatým stredoslovenským banským mestám. Hrady Pohronskej hradnej cesty sú prístupné pešo, do budúcna však budú prístupné aj cyklotrasami alebo vodnými trasami.
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella sa venuje šíreniu poznatkov z odboru astronómie a príbuzných prírodných a technických vied. Ja som bo v planetáriu naposledy ešte asi na základnej škole, takže to bol pre mňa opäť veľký zážitok. Sledovať čo všetko je súčasťou nášho vesmíru, a akí sme vlastne malí. Rovnako sme si vďaka ďalekohľadu, ktorý je k dispozícii aj návštevníkom, mohli pozrieť nočnú oblohu. Videl som napríklad Jupiter či Saturn, to si dovoľ. 🙂 Ak budeš mať cestu do Žiaru nad Hronom, tak to miesto určite nevynehaj, viac informácií nájdeš na tomto odkaze.
Zámok Marcus
Napriek tomu, že zámok vyzerá, že už má niekoľko stoviek rokov, opak je pravdou. Ide o novodobý rozprávkový zámok. Postaviť ho dal istý podnikateľ svojmu synovi, podľa ktorého dostal aj meno. Nachádza sa nad obcou Repište, odkiaľ vedie cesta až priamo k nemu. Zámok nie je ešte úplne dokončený a zatiaľ sa nevie s istotou povedať na čo presne bude slúžiť a či bude sprístupnený aj verejnosti.
Len niekoľko minút od zámku sa nachádza vrch Bimbíz, ktorý je typický svojím dvojkrížom. Pri kríži sa nachádza aj pamätná tabuľa na počesť slovenských hokejistov, ktorí v roku 2002 získali zlato na majstrovstvách v Göteborgu. Podľa starostu obce ide o pravdepodobne jediný kríž na Slovensku “zasvätený” slovenským hokejistom. Z vŕšku je pekný výhľad na obec, masív Vtáčnika, Kamenné more vo Vyhniach či Jeleniu skalu.
TIP: Cez Región GRON prechádza pútnická Barborská cesta na úseku od hradu Šášov cez malú kúpeľnú dedinku Sklené Teplice, kde sa dá prenocovať aj občerstviť, a ďalej do Repišťa, práve popri zámku Marcus.
Pamätná izba Andreja Kmeťa
Andrej Kmeť bol rímskokatolícky kňaz, slovenský archeológ, geológ, mineralóg, paleontológ, historik, botanik a etnograf. Narodil sa v obci Bzenica. V obci, kúsok od kostola, je budova bývalej školy, v ktorej sa nachádza v súčasnosti expozícia venovaná tejto osobnosti. Vďaka milej pani sprievodkyni sme sa dozvedeli veľa z histórie obce, a samozrejme aj z jeho života. V prípade, že by si chcel/a túto expozíciu vidieť, je potrebné ohlásiť sa vopred na obecnom úrade a dohodnúť si termín prehliadky.
Slovenský “Černobyl”
Zhoršením kvality životného prostredia činnosťou Závodu SNP bola v roku 1969 dokončená 5-ročná likvidácia obce Horné Opatovce, z ktorej bolo vysťahovaných 1380 obyvateľov. Jediné, čo z nej dodnes ostalo je kostol a cintorín. Priznám sa, že o tejto smutnej udalosti som sa dozvedel až pri štúrovaní v regióne. Ty si o tom už počul/a?
Bývalý benediktínsky kláštor a Bazilika minor sv. Benedikta Opáta, Hronský Beňadik
Hronský Beňadik sa pýši druhým najstarším opátstvom založeným na území Slovenska, ktoré je známe ako „Perla Pohronia“. Kláštor je posledné roky v správe Biskupského úradu v Nitre, na časti kláštorného komplexu prebieha rekonštrukcia, ktorej cieľom je ochrana pamiatky a sprístupnenie kláštora verejnosti. Viac informácií aj o možnostiach návštevy tohto miesta nájdeš na tomto odkaze.
Kláštor je tvorený súborom opevnených sakrálnych stavieb a ukrýva nejeden zaujímavý artefakt ako napríklad Relikviu Božej krvi. Je ňou kúsok z Veronikinej šatky s kvapkami Kristovej krvi, ktorú daroval pápež Pavol II. kráľovi Matejovi Korvínovi ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom a ten ju doniesol práve do Hronského Beňadika.
Náučný chodník Zvonička
Náučný chodník Zvonička v Novej Bani je dlhý niečo cez 6 kilometrov. Chodník je nenáročný, obojsmerný, okružný a celoročne prístupný. Prejsť celý okruh trvá približne 2 hodiny, začína sa v Kohútove, kde sa aj končí. Je vhodný aj pre rodiny s deťmi či pre seniorov. Napojiť sa na chodník je možné aj žltou značenou trasou zo železničnej a autobusovej stanice.
Postupne sa dostaneš na Červenú skalu a Havraniu skalu, odkiaľ sú krásne výhľady do údolia Hrona. Neďaleko skál smerom na Háj sa kúsok od chodníka zas nachádza šachta Klingsbitner, ktorá je jedným z dôkazov dávnej banskej činnosti v okolí Novej Bane. Obľúbenou zastávkou v rámci náučného chodníka je aj Rozhľadňa Háj.
Štôlňa Tag
Štôlňa Tag je jediným zachovaným banským dielom v areáli šachty Althandel v Novej Bani. Miesto je zaujímavé predovšetkým tým, že sa tu používal Potterov stroj, ten slúžil na odčerpávanie vody z podzemných priestorov. Bol to prvý stroj tohto typu na európskom kontinente. Štôlňa prešla v posledných rokoch rekonštrukciou, je 90 metrov dlhá a čiastočne prístupná na požiadanie.
TIP: Kľúč od bránky má pán, ktorý býva v dome č. 21 na kopci vedľa štôlne.
TIP: Mrkni sa na web Regiónu GRON, kde nájdeš ďalšie tipy, čo sa ešte oplatí vidieť v tejto časti Slovenska.
Drozdovo
Areál Drozdovo sa nachádza v centre zimných športov a letnej turistiky pod úpätím Pohronského Inovca. Súčasťou areálu je aj penzión, kde je možné ubytovať sa. Počas letných mesiacov si môžu skúsenejší cyklisti vyskúšať ich Bike park a v zime je zas areál obľúbeným lyžiarskym strediskom.
Penzión Tajch
Počas štúrovania v regióne som bol ubytovaný v Penzióne Tajch. Ten je situovaný na veľmi peknom mieste, kúsok od Tajchu v Novej Bani. Bol som veľmi milo prekvapený z prístupu pani majiteľky a personálu, celý čas sa o mňa veľmi dobre starali. 🙂 Viac si o penzióne môžeš prečítať na tomto odkaze.
„Tento projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región GRON.“