Rozhovor s Martinom Ondrušom: Na Slovákoch mám rád, že sú srdcom dobrí ľudia

Martin Ondruš je mladý a veľmi šikovný chalan, ktorý sa venuje už počas štúdia žurnalistiky viacerým zaujímavým aktivitám a projektom. 

Rozhovor

Prečítaj si tento zaujímavý a inšpiratívny rozhovor, lebo už asi každý vie, že mňa veľmi baví, keď človek robí to, čo ho teší a napĺňa.

V úvode by si sa mohol, prosím, krátko predstaviť, kto si, odkiaľ pochádzaš a čo robíš?

Moje meno je Maťo a som chalan z Bratislavy. Moji rodičia sa tu narodili, takže ja som už asi taký ten pravý Prešporák. 🙂 Študujem žurnalistiku, 4 ročník na Univerzite Komenského, no venujem sa popri štúdiu aj viacerým aktivitám. Spolupracujem so Startitup Group, som členom tímu v rámci projektu Godzone Tour. Tam sa venujem tvorbe samotného programu. Ďalej som PR manažér festivalu Lumen a mám na starosti komunikáciu s médiami. Tiež som animátorom u Saleziánov, tomu sa venujem raz mesačne a vypomáham aj v jednom centre pre rodiny, kde im pomáham so sociálnymi médiami. Takže mám toho viac. 🙂

V rámci tvojich vlogov sa venuješ viacerým témam a ukazuješ svoj život vo videách. Čo ťa viedlo k takejto forme prezentácie?

Ja som si na začiatku toho celého povedal, že sa chcem natáčaniu venovať popri škole, kedy na to budem mať ešte čas. Dôvod začať bol hlavne ten, že keď som si pozrel slovenský Youtube, tak som si povedal, že je to jedna veľká katastrofa. Často sa stane, že človek si pozrie nejaké video a povie si, že práve stratil 5 minút svojho života, ktoré mu nikto nevráti. Napriek tomu, že ja sám sa nepovažujem za nejakého slovenského youtubera, tak sa snažím o to, že ak si človek náhodou nájde nejaké moje video, tak aby mu to aj niečo dalo. Nedávno som napríklad natočil video o tom, ako som si zranil koleno a čo sa dialo okolo toho. A aj po tomto videu mi písalo veľa ľudí, že sa im stalo niečo podobné, a že vďaka videu sa môžu posunúť. Snažím sa, aby moje videá mali v prvom rade hodnotu, ktorú môžem odovzdávať.

https://www.youtube.com/watch?v=9O9ah5AMfcM

Máš nejaké vzory v rámci natáčania, ktoré ťa možno motivujú?

Jedným z takých vzorov a ľudí, ktorí ma bavia je aj Casey Neistat. Ten by ma podľa mňa nabil aj za jeden jediný deň veľkou dávkou kreativity. Bavia ma aj viacerí filmmejkri, ktorí možno nie sú až tak známi, ale stoja tak za polovicou amerických videoklipov a popri tom si cestujú. A zo slovenských je to určite Patrik Paulínyi.

Mne sa páči, okrem tvojej práce, aj to, že verejne hovoríš o svojej viere. 🙂 Si veriaci už odmalička, alebo si zažil niečo, čo ťa k viere priviedlo?

Ja som veriaci úplne odmalička, v našej rodine je viera základ. Je pravda, že vždy som sníval o nejakom takom veľkom obrátení, o veľkom zázraku, že napríklad zázračne vyzdraviem. Ale potom som si raz uvedomil, že ja to zažívam každý deň, len v malom. Vtedy to bolo také malé obrátenie pre mňa, že aj vďaka takýmto maličkostiam som si uvedomil Božiu prítomnosť. Viackrát sa mi tiež stalo, že sa mi niečo v živote udialo a povedal som si, že to je Božie riadenie. Napríklad sa vrátim k tomu zraneniu kolena. Viem si totiž predstaviť, že ak by sa mi to nestalo, tak by bol môj život nasmerovaný úplne inak ako je teraz.

Môj blog je o cestovaní po Slovensku. Ak by si si mal vybrať jednu jedinú vec ako symbol Slovenska, čo by to bolo? A prečo?

Asi by som to prepojil s jedlom a s bryndzovými haluškami, pretože mám veľmi rád jedlo. 🙂 A potom celkovo príroda u nás je pre mňa takým tým symbolom. Čo sa týka možno osobností, tak pre mňa je jednou z tých najväčších Titus Zeman, vďaka tomu, čo robil a čomu sa venoval.

Máš obľúbené miesto na Slovensku, na ktoré sa vždy rád vraciaš?

Ja mám veľmi rád Bratislavu, nielen preto, že odtiaľ pochádzam. Veľmi rád sa totiž prechádzam nočnou Bratislavou, ale skôr niekde mimo centra, niekde po Ružinove napríklad. Baví ma prechádzať sa, keď je hmla a večer, viem počas toho dobre zrelaxovať či pomodliť sa. A potom mám tiež rád Oravu, Zuberec či Roháče. Práve tam som strávil veľa času svojho detstva, chodievali sme tam celá rodina pravidelne.

Ako vnímaš Slovákov ako národ?

Je to zaujímavá otázka, lebo všetci o nás hovoria, akí sme dobrosrdeční a otvorení, no keď teraz cestujem po nejakých krajinách, tak nie sme asi až tak srdeční a otvorení ako sa prezentujeme. Podľa mňa Slovákom chýba úsmev, ja sa napríklad veľmi rád usmievam na predavačky v obchodoch, no nikto to nerobí. No všímam si aj to, že sa to mení trošku k lepšiemu. V minulosti sa človek bál niečo nahlas na verejnosti povedať, čo bolo spôsobené aj režimom, ktorý bol. No teraz je tá mladšia generácia viac otvorená, že si napríklad viac tykáme a to búra trošku niektoré bariéry. Na Slovákoch mám rád aj to, že sú srdcom dobrí ľudia, že im to ide z očí.

Máš možno nejaké cestovateľské sny v rámci našej krajiny, ktoré by si si chcel splniť?

Chcel by som zažiť slovenské útulne či už v Malej, alebo vo Veľkej Fatre. To sú miesta, kde môžeš spať, ale nikto o tom nevie. Či už je to nejaká chatka alebo stará maringotka. Dať si aj takéto dobrodružstvo. A tiež by som si chcel ísť pozrieť Chodník korunami stromov, ale to asi až tak o rok a pol, keď opadne ten ošiaľ.

Stihol si už precestovať viaceré krajiny. Ktorá z nich je u teba top a prečo?

Macedónsko bolo veľmi pekné, ale hlavne kvôli ľuďom. Skopje ako mesto ma až tak neočarilo, skôr tí ľudia. Sú radi, keď sa na nich usmeješ či pozdravíš ich. Stretol som tam aj viacero ľudí, ktorých si budem ešte dlho pamätať. Jedným z nich bol taký loďkár, ktorý žil 36 rokov aj na Slovensku a tiež mu išlo to dobro z očí. Tiež sme stretli jedného týpka, ktorý sa mi hodil k nohám a začal mi umývať topánky. A bol úplne šťastný, keď som si ho pri tom odfotil. Lebo tam je to biznis, buď môžeš umývať topánky, alebo máš váhu a ľudia sa môžu na nej za peniaze odvážiť.

View this post on Instagram

Viete čo som si uvedomil? Že na svete je brutálne veľa dobrých ľudí. Niekedy treba to dobro trošku podporiť, ako u tohto pána. @martinkolucanko vytiahol cigaru a ponúkol mu ju (len z dobrej vôle, podstate) Ujco sa k nám správal aj predtým veľmi pekne, no tento malý skutok ho ešte viac hecol, kecal s nami, po plavbe nám dal pifko a trošku nám porozprával o svojom živote. V očiach mal spokojnosť a radosť. Si rád, za to čo máš? #macedonia#skopje#canyon#canon#photo#people#old#lightroom#sigma#35mm#photography#vsco#photographer#photooftheday#god#merci#jesusvideo#videography#cinema#cinematographer#youtube#youtuber#dnes#dnescestujem#dnescestujem#dnes#daybyme#sky#canon#mountains#wonderland#borisbedeker @daybyme @dnes_cestujem #totosizapamatas

A post shared by Maťo Ondruš (@mato.ondrus) on

Cestuješ sám?

Cestujem väčšinou s kamošmi. No chcel by som to vyskúšať aj sám. Dal som si záväzok, že každý mesiac navštívim inú krajinu. Tak možno sa mi podarí, že do niektorej pôjdem aj sám. Chcel by som vidieť a zažiť to ako by som si poradil s nejakou krízovou situáciou, keď budem sám. Celkom sa toho bojím, ale určite to raz skúsim.

Máš ešte nejaké cestovateľské sny v rámci zahraničia, ktoré by si si rád splnil?

Lákajú ma aj miesta ako Bali či Indonézia, no tie sú podľa mňa dosť prehypované. Skôr by som teraz radšej pochodil celú Škandináviu. No povedal som si, že najprv chcem spoznať Európu, a až potom pôjdem do tých vzdialenejších krajín. A raz by som chcel ísť aj na ten vlak, čo ide Transsibírskou magistrálou. Fascinuje ma na tom, že vlakom sa vie človek dostať z Moskvy do Číny. A tiež raz by som chcel ísť aj do Afriky na isté obdobie ako misionár a tam pomáhať, či už deckám od Saleziánov alebo cez nejaké iné projekty.

Baví ma tiež aj to, keď mladí ľudia robia to, čo ich teší a napĺňa, lebo potom aj výsledok ich práce stojí za to a aj ty si toho príkladom. Čo by si odkázal všetkým tým mladým ľuďom, ktorí sa možno boja urobiť ten prvý krok?

Aj keď ja sa necítim zatiaľ, aby som mohol niečo motivačné hovoriť iným, tak možno poviem, že sa netreba báť vykročiť a ísť proti prúdu, aj keď to sú také obohraté frázičky. Možno by som tiež odkázal, že ak sledujete aj vy niekoho, kto urobil niečo, čo sa vám nepáčilo, tak to skúste spraviť vy sami a lepšie. 🙂


Tip: Pozri si aj tieto rozhovory:

Rozhovor s Patrikom Paulínyim: Cestovanie miluje, ale Slovensko vyhráva

Inšpiratívny rozhovor s chalanmi, ktorí stoja za projektom DAYBYME


Maťovi ďakujem veľmi pekne za rozhovor. 🙂 A ty si nezabudni pozrieť nejaké jeho video na jeho YouTube kanáli či sledovať jeho prácu na jeho Instáči @ondrusmart.

Ak sa ti rozhovor páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie 🙂

[wpedon id=“3654″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.