Tony Dúbravec: Na cesty si chodím pre oddych a inšpiráciu

Na Slovensku máme veľa mladých, šikovných a inšpiratívnych ľudí. Ja sa teším, že niektorí z nich, ktorých prácu sledujem aj ja sám, sú ochotní dať si so mnou rozhovovor na môj blog. Do tejto skupiny patrí aj Tony Dúbravec, mladý a inšpiratívny chalan, ktorý si našiel na mňa čas a mohol tak vzniknúť tento rozhovor. 

Rozhovor: Tony Dúbravec


Bavilo ťa cestovanie už od detských čias, alebo zlom prišiel neskôr?

Ako decká sme často chodievali na horskú chatu na Šumavu, čo som mal veľmi rád. Na Slovensku sme zasa mali takú tradíciu, že sme každý rok chodili stanovať na zrúcaniny hradov. Pri mori som bol prvýkrát v štrnástich, potom ešte pár krát, no stále sa vo mne neozývala láska k cestovaniu. Tá prišla až v roku 2012, keď som si z prvej vysokoškolskej brigády našetril na týždeň v Oxforde a počas toho navštívil aj Londýn. Tam sa zmenilo všetko. 😊

https://www.instagram.com/p/Bm_IsCZg0yI/?taken-by=tonydubravec

Stihol si už precestovať viacero nádherných krajín. Ktorá je tvoja najobľúbenejšia?

Bolo by nefér voči krajinám, kde som ešte nebol, keby som vybral nejakú svoju obľúbenú. Skôr ma bavia konkrétne miesta. Najviac milujem Londýn, to sa o mne vie, ale veľmi ma oslovili aj balkánske krajiny a mestá. Čo sa týka cestovateľských možností, zatiaľ u mňa vedú asi USA. Krajina tak obrovská a rozmanitá, že si tam príde na svoje každý.

Čo ťa baví na cestovaní najviac?

Toto sa u mňa tak v čase mení. Zo začiatku to bolo rozširovanie obzorov, spoznávanie neznámeho, možnosť vidieť, ako funguje svet mimo domoviny. Neskôr, najmä keď som začal cestovať sám, to bol pocit slobody. Dnes si na cesty chodím pre oddych a inšpiráciu, no stále tam zostáva aj tá sloboda.

https://www.instagram.com/p/BmN5A9qAxCv/?taken-by=tonydubravec

Máš nejaké cestovateľské sny, ktoré si chystáš v najbližšej dobe splniť?

Tých snov je určite viac. Chcel by som napríklad navštíviť všetky hlavné mestá Európy, ale to sa mi asi tak skoro nepodarí. Čoraz častejšie však uvažujem, že odletím do USA a prejdem celú slávnu Route 66 zo Chicaga do Los Angeles. To je asi ten sen, na ktorý myslím najviac a cítim, že by som si ho mohol čoskoro splniť.

Máš v zozname aj nejaké miesta či krajiny, ktoré ťa možno sklamali?

Každému sa určite stane, že príde niekam, kde to nie je úplne jeho „šálka kávy“. Pre mňa to bol napríklad Berlín. To je však spojené s tým, že som mal nejaké očakávania. V posledných rokoch však už neočakávam nič a tým pádom si každú cestu viac užívam a neriešim, čo som si predstavoval inak.

Paradoxne ma však za srdce nechytilo ani Thajsko, kam všetci mladí chodia hľadať samých seba. Je to krásna a rôznorodá krajina, no dvojtýždňová dovolenka tam úplne stačila.

Môj blog je o cestovaní po Slovensku. Máš nejaké obľúbené miesto, na ktoré sa pravidelne a rád vraciaš?

Musím si nasypať popol na hlavu, že Slovensko príliš nepoznám. Máme krásnu prírodu, no ja som skôr typ na objavovanie mestského života. V každom meste u nás sa nájde nejaké pekné miesto, kam sa rád vrátim. Ak mám však vybrať konkrétne, veľmi blízka mi je Trnava, rád sa vraciam do Piešťan a odkedy bývam v Bratislave, rád prichádzam aj domov, do Serede. 😊

https://www.instagram.com/p/Bl5OYMlgtm6/?taken-by=tonydubravec

V lete si stihol navštíviť aj viacero miest na Slovensku, kde sa ti páčilo najviac a máš možno nejaký vtipný zážitok z týchto ciest?

Videl som veľa naozaj pekných lokalít. Či už to boli Tatry, Spiš alebo Orava. Vtipných zážitkov veľa nemám, keďže som väčšinou cestoval sám a to je viac oddych než zábava. No bolo napríklad zaujímavé vyskúšať nocovanie v autokempoch a spať v stane na streche auta. Jeden malý chlapec napríklad presviedčal mamu, aby so mnou vymenila ich auto a oni si zobrali to, na ktorom som prišiel ja. Alebo na pár dlhších ciest som zobral niekoho cez BlaBla Car a to bolo veľmi príjemné. Stretnúť cudzích ľudí, pokecať, spoznať nejaké nové príbehy.

Čo alebo možno kto je pre teba symbolom Slovenska a prečo?

Veľmi dobrá otázka. Nad tým som sa doteraz asi nikdy nezamýšľal. Slovensko má veľmi veľa šikovných ľudí, ktorí dokážu urobiť dieru do sveta. Vznikli tu svetové firmy, máme podnikateľov a osobnosti, ktoré inšpirujú ďalšie tisíce ľudí. Neviem asi povedať jednu osobnosť, ktorá by nás mohla takto zastupovať. Nech je symbolom Slovenska každý talentovaný človek, ktorý dokáže vo svete ukázať, že nie sme len nejaká zaostalá krajina východného bloku.

https://www.instagram.com/p/BmVWogAAUzP/?taken-by=tonydubravec

Na tvojom blogu nájde čitateľ aj celkom veľa motivačných článkov. Čo by si odkázal mladým ľuďom, ktorí sa možno boja vykročiť a začať si plniť sny a živiť sa tým, čo ich baví?

Aby boli trpezliví, nechceli všetko hneď, aby čo najviac času venovali spoznaniu samých seba a nerobili niečo len preto, že to vidia na Instagrame u svojho obľúbeného influencera.  Internet je plný „fejkerov“ a nešťastných ľudí, ktorí nasilu predávajú svoj lifestyle. Všetci sme iní a dreamjob niekoho iného môže byť tvojou nočnou morou. Každý by mal zistiť, v čom je dobrý, a začať na tom stavať.

A keď už niečo mladí robia, nech to robia naplno. Nie je nič zlé na práci v korporáte (aj keď veľa ľudí sa ich snaží presvedčiť o opaku), ak sa tam len nezašívaš a nečakáš stále na piatok. Nech je mladým ľuďom motiváciou ich vlastné šťastie a nie lajky od ľudí, ktorých v živote nestretnú naživo.

Okrem práce v reklamnej agentúre, blogu si nedávno spustil aj projekt „Talkshow10ka“. Čo ťa k nemu priviedlo a čo je jeho cieľom?

10ka je moja talkshow, ktorú som plánoval takmer rok. Posledných 6 rokov som pôsobil v neziskovom sektore, skúsil podnikanie popri vysokej škole, založil jeden z tých lepších travel blogov, prednášal na rôznych eventoch, školil podnikateľov o social media marketingu, stále pracujem v reklame. Keď má človek toľko aktivít, pochopiteľne stretne a spozná desiatky zaujímavých ľudí. Ja som sa rozhodol tieto stretnutia využiť a predstaviť internetovému publiku osobnosti, ktoré možno nepoznajú, no mali by.

Každý mesiac sa stretnem s hosťom z úplne inej sféry života. Miesto vyberá hosť a ja mu položím 10 otázok. Nesľubujem si od toho nič, môj jediný cieľ bol, aby sa sledovanosť dostala na štvorciferné číslo, čo sa našťastie podarilo už prvým rozhovorom. Takže teraz už len chcem urobiť obsahovo, vizuálne aj komunikačne kvalitný projekt, za ktorý sa nebudem musieť hanbiť a divákom prinesie nejakú hodnotu.

Tonymu ďakujem za príjemný rozhovor, a ty sa môžeš mrknúť aj na jeho blog plný zaujímavých článkov.


TIP: Prečítaj si aj ďalšie rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi na mojom blogu.


Ak sa ti rozhovor páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

[wpedon id=“3654″]

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.