Výlet do Bardejova: Prechádzka po kúpeľoch je fajn, ale neohúrila

Výlet do Bardejova bol mojím splneným snom, a teším sa aj z toho, že som sa tam zdržal hneď dva dni. A tak som stihol aj výlet do Bardejovských kúpeľov.

Výlet do Bardejova

A práve týmto výletom som si splnil jeden z mojich najväčších cestovateľských snov v rámci Slovenska 🙂 Aj keď mi veľa ľudí hovorí, že sa nedá mať cestovateľské sny, keď tu žijeme. Ale ja ich mám hneď niekoľko a verím, že postupne si ich všetky aj vďaka môjmu (š)túrovaniu splním.


ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Výlet do Bardejova: Splnil som si jeden z najväčších cestovateľských snov


Bardejovské kúpele

 • nachádzajú sa len 5 kilometrov od Bardejova
 • do kúpeľov ide z centra mesta, zastávka Dlhý rad, autobus č. 1
 • cesta trvá nejakých 20 minút a lístok stojí 50 centov

Neviem síce, čo som od výletu do kúpeľov čakal, ale bol som trošku šokovaný tými komunistickými budovami, ktoré tam majú 😀 Ale našiel som aj veľa pekných budov hotelov, ktoré mi miestami pripomínali tie v Tirolsku a pár takých, ktoré sa mi naozaj aj páčili.

Výlet do Bardejova
Jeden z tých krajších hotelov.

Hneď na začiatku areálu je Info centrum. Oplatí sa, keď si vypýtaš mapu areálu, je naozaj veľký, tak sa budeš vedieť pomocou neho po ňom v pohodičke pohybovať. Ja som vybral do článku to, čo zaujalo v kúpeľoch mňa a pokojne mi potom napíš, čo sa v kúpeľoch páči tebe.

Výlet do Bardejova

Kostol Povýšenia sv. Kríža

Výlet do Bardejova

Výlet do Bardejova

Významné osobnosti v kúpeľoch

Liečila sa tu aj uhorská kráľovná Alžbeta, manželka rakúskeho cisára a uhorského kráľa Františka Jozefa I.

Výlet do Bardejova

Výlet do Bardejova
Liečil sa tu aj ruský cár Alexander I.
Výlet do Bardejova
Liečila sa tu aj dcéra rakúskeho cisára Františka I., cisárovná Mária Lujza, neskôr manželka cisára Napoleona.

Lávka priateľstva

Ide o jednu z piatich najdlhších drevených lávok na Slovensku.

Výlet do Bardejova

Výlet do Bardejova

Pri prechádzke som natrafil aj na palmy. A myslím, že nie všade vieš vidieť palmy a ihličnaté stromy vedľa seba ako práve tu 😀

Výlet do Bardejova

Výlet do Bardejova
Čo sa tam nesmie, tak čo sa tam smie?

Múzeum ľudovej architektúry

Ja som vedel o kúpeľoch len to, že sa tam nachádza práve toto múzeum. Tak som bol rád, že som ho tam našiel a mali otvorené. Múzeum je vlastne malým skanzenom, kde môžeš vidieť viaceré budovy z našej minulosti a tiež to, čo bolo povinnou výbavou každého gazdu či gazdinej.

Výlet do Bardejova

 • skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku
 • nachádza sa tam 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva
 • viac o skanzene si môžeš prečítať tu.

Vstupné 

Dospelý – 2 €

Študenti a dôchodcovia – 1,50 €

Deti – 1 €

Výlet do Bardejova
Dom z rusínskej obce Petrová
Viac o skanzene si môžeš prečítať tu.
Aj takto nejako vyzerala izba v minulosti.
Viac o skanzene si môžeš prečítať tu.
Sýpka z obce Kračunovce

A nechýbajú ani drevené kostoly, ktoré sa mne veľmi páčili.

Viac o skanzene si môžeš prečítať tu.
Drevený kostolík východného obradu z dediny Zboj z roku 1766
Viac o skanzene si môžeš prečítať tu.
Kostol zo Zboja
Viac o skanzene si môžeš prečítať tu.
Interiér kostola zo Zboja
Viac o skanzene si môžeš prečítať tu.
Gréckokatolícky drevený kostol z Mikulášovej z roku 1730

Viac o skanzene si môžeš prečítať tu.

Zmenšeniny týchto a ešte aj iných kostolov z okolia nájdeš na Výstave Ikon Šarišského múzea v Bardejove, ktoré sa nachádza na jeho námestí.


ŤIP: Ak chceš veďeť, čo všetko treba na Slovensku viďeť a spoznať, stačí sa prihlásiť na odber 🙂


Bardejov je jedným z tých miest, ktoré musíš vidieť a zažiť, do kúpeľov si urob výlet a prechádzku tiež, ale za mňa stačí úplne raz. Viem, že keď sa vrátim do Bardejova, budem už (š)túrovať inde ako v kúpeľoch. Máš aj ty také miesto, ktoré ťa možno trošku sklamalo po tom ako si ho navštívil/a? Daj vedieť, som zvedavý.

Ak sa Ťi článok páčiu, ňezabudňi dať like a pozďjelať ho.

Komentáre

 1. Martin

  Komentár začnem asi tým, že taktiež rád objavujem krásy našej krajiny (za hranicami som bol najďalej v ČR a PL). Som toho názoru, že by sme mali poznať krajinu v ktorej žijeme a taktiež, že na Slovensku je rozhodne veľmi veľa zaujímavých a nádherných miest.

  Teraz k podstate…Bardejovské kúpele, resp. kúpele na Slovensku. Počas môjho spoznávania Slovenska mi doslova učarovali kúpeľne miesta. Rozhodol som sa, že navštívim všetky prírodné liečebné kúpele na Slovensku (kúpele, ktoré v rámci liečby využívajú zdroje prírodnej liečivej vody). Tento týždeň sa mi podarilo cieľ splniť, návštevou posledných kúpeľov v zozname.

  Za mňa osobne kúpele predstavujú „magické miesto“ s vlastným plynutím času,…žiaľ niekedy doslova a to nie v pozitívnom zmysle. Napriek všetkým negatívam ako chátrajúce objekty,…sú to miesta, ktoré veľmi rád navštevujem. S istotou môžem povedať, že všetky kúpeľne miesta majú niečo spoločné, niečo čo je ich charakteristickým znakom okrem prírodnej liečivej vody a to upravený kúpeľný park, niektoré dokonca lesopark.

  Neviem či si si už zopakoval návštevu Bardejovskych kúpeľov, ale ako uviedla už Lekida, tak určite netreba vynechať ani lesný náučný chodník Čierna mláka. Mňa osobne Bardejovske kúpele oslovili už pri prvej návšteve a dodnes aj po návšteve všetkých kúpeľných miest patria medzi moje najobľúbenejšie, dokonca sú jedine, kde som doteraz absolvoval aj kúpeľný pobyt (napriek nepochopenie okolia, vraj na kúpele ešte nemám „vek“ 🤭).

  Okrem Bardejovských kúpeľov rozhodne za návštevu stoja napr. aj Kúpele Sliač. Aby si však nemal prehnane očakávania, tak určite tam nájdeš jeden z najkrajších kúpeľných parkov a taktiež aj 5 zdrojov veľmi chutnej liečivej vody, ktorú si môžeš aj nabrať a taktiež aj termálne kúpalisko. Zároveň však musím upozorniť, že rozsiahly areál je aj plný chátrajúcich budov (výsledok dlhotrvajúceho sporu o vlastníctvo, avšak plánuje sa obnova kúpeľov), no napriek tomu je to miesto, ktoré sa oplatí navštíviť (ja som ich navštívil už niekoľkokrát)…má svoju atmosféru, čaro.

  Slovensko je s výnimočným prírodným bohatstvom okrem iného aj v podobe minerálnych prameňov
  – „krajina tisícich minerálnych prameňov“, niektoré dokonca liečivé. S týmto bohatstvom bol spojený aj rozvoj kúpeľníctva na Slovensku, kedy v predvojnovom období bolo v prevádzke približne 120 kúpeľných miest. Z toho počtu je aktuálne prevádzkovaná približne 1/5. Snáď raz opäť zažijeme „zlatú eru“ kúpeľníctva, obnovu kúpeľov, ktoré „očaria“ už na prvý pohľad 😉.

  PS: samozrejme aj napriek prípadnej obnove nemusia niekoho kúpeľne miesta osloviť

 2. Post
  Author
 3. Lekida

  Veľmi podobné pocity som mala z Bardejovských Kúpeľov aj ja a prvotný dojem nebol najlepší, no mala som možnosť stráviť tam viac času, keďže som tam bola na mesačnom liečení a za tú dobu ma presvedčili, že prvý dojem nie je vždy ten nasprávnejší a je ich mať prečo rada 🙂 Nesúhlasím, že Astória je najkrajšia budova, pre mňa to bola Alžbeta a ak si nebol na náučnom chodníku, ak sa do kúpeľov rozhodneš niekedy vrátiť, určite odporúčam, je to prechádza doslova zelenou oázou. Viac prípadne v mojom článku 🙂 https://www.lekida.sk/l/ako-mi-pobyt-v-kupeloch-obratil-zivot-hore-nohami-a-preco-ho-odporucam-absolvovat-kazdemu-mlademu-workoholikovi/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.