Čo vidieť vo Vlkolínci a jeho okolí? Tieto miesta určite nevynechaj

Vlkolínec patrí, bezpochyby, k najunikátnejším slovenským lokalitám. Poď sa so mnou v tomto článku pozrieť do jednej z najčarovnejších pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku.

Na Liptov chodievam štúrovať veľmi rád a pomerne často, pretože je tam toho veľa, čo sa oplatí vidieť a navštíviť. Po Demänovskej doline či Liptovskom Mikuláši som si to tentokrát namieril priamo do Vlkolínca. A nebolo to náhodou! Vlkolínec je podhorskou osadou, miestnou časťou okresného mesta Ružomberok, ale predovšetkým je známy ako pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Práve tento rok oslavuje 30-te výročie zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Mnohé z budov vo Vlkolínci sú rovnako aj národnými kultúrnymi pamiatkami. 

Vlkolínec Nie je túra bez Štúra

Miluješ históriu a slovenské tradície? Na tomto mieste si prídeš na svoje. Avšak nezabúdaj na to, že Vlkolínec nie je skanzen v pravom zmysle slova, ale dedinka, kde normálne žijú aj ľudia, takže treba brať určite ohľad aj na nich. Atmosféru tohto čarovného miesta možno do istej miery “narušia” autá parkujúce pri domčekoch alebo stavebné práce, tak ja len, aby si bol/a na to pripravený/á. Avšak za mňa by mal určite toto miesto aspoň raz za život navštíviť každý Slovák a Slovenka.


TIP: Audio sprievodca Vlkolíncom ťa prevedie po Vlkolínci a prezradí ti to najzaujímavejšie o jednotlivých súčastiach tejto osady. Skvelý nápad!


Ako sa dostať do Vlkolínca?

Vlkolínec sa nachádza približne šesť kilometrov od Ružomberka a vybrať sa tam môžeš autobusom z autobusovej stanice a vystúpiť na zastávke Biely Potok, pri moste. Odtiaľ sú to však ešte nejaké 4 kilometre po asfaltovej ceste. Preto je pohodlnejšie zobrať si taxík alebo ísť autom a zaparkovať na parkovisku priamo pod Vlkolíncom. Parkovné stojí 2 €. V prípade, že zvolíš auto, tak sa vydaj z Ružomberka po hlavne ceste I/59 (smer Banská Bystrica). V mestskej časti Biely Potok, sa nachádza tabuľa a smerovník do Vlkolínca, kde je potrebné prejsť cez most ponad rieku Revúca.  

Vlkolínec

Vo Vlkolínci

Vlkolínec
Charakteristickým prvkom domov je šindľová sedlová strecha s lomeným ostreším. Doskové štíty domu majú malé otvory (dýmniky) slúžiace na odvod dymu.

Vstupné do Vlkolínca

Do Vlkolínca je možné dostať sa denne medzi 9.00 – 17.00 hod., vstupné pre dospelého je 4 €, s tým, že vďaka tomuto vstupnému sa dostaneš do viacerých expozícií vo Vlkolínci a rovnako takýmto spôsobom prispeješ k údržbe tohto unikátneho miesta a pamiatok, ktoré sa tam nachádzajú. Nezabudni si však vziať so sebou hotovosť, lebo kartou sa vstupné zatiaľ platiť nedá! A ešte taký malý tip pre teba, ak si zadovážiš LIPTOV REGION CARD, tak získaš na tomto mieste 25% zľavu zo vstupného a určite kartu využiješ a ušetríš nejaký ten peniaz aj na iných miestach naprieč regiónom. Popri viacerých zaujímavých pamiatkach, o ktorých budem písať viac v ďalšej časti článku sa vo Vlkolínci vieš aj najesť a vychutnať si tradičné liptovské jedlá.

Nie je túra bez Štúra vo Vlkolínci
Táto zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 je jedným z najcharakteristickejších objektov v osade.
Vlkolínec - kostol
Barokovo-klasicistický rímskokatolícky Kostol Navštívenia Panny Márie

Vlkolínec - reštaurácia

Roľnícky dom  

Typickým príkladom vlkolínskeho domu je roľnícky dom, ide o jednu z expozícií Liptovského múzea v Ružomberku. Jeho zachované pôvodné vnútorné členenie a zariadenie interiéru približujú autentický spôsob života obyvateľov osady na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Takže si môžeš pozrieť, ako tam kedysi žili ľudia či to, aké náradie používali pri práci a na poli. Niektoré z objektov sú normálne obývané, čo znamená, že sú v súkromnom vlastníctve a nedá sa do nich nazrieť.

Roľnicky dom vo Vlkolínci

Roľnicky dom vo Vlkolínci

Roľnicky dom vo Vlkolínci

Dom UNESCO

Dom UNESCO sa nachádza uprostred pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry. Stojí na mieste drevenice, ktorá zhorela počas Slovenského národného povstania. Pre verejnosť je sprístupnený od roku 2018, návštevníkom je k dispozícii celoročne. Vstup je zdarma a vieš si tu zakúpiť aj nejaký ten suvenír. V priestoroch sa nachádzajú rôzne expozície spojené s propagáciou Vlkolínca a UNESCO pamiatok na celom Slovensku. Súčasťou sú rôzne diela maliarov, fotografov či ľudových umelcov.  


TIP: Počas leta sa vo Vlkolínci konajú rôzne podujatia a môžeš tu stretnúť napríklad aj rôznych remeselníkov, ktorí budú robiť ukážky tradičných remesiel.


Dom Unesco vo Vlkolínci

Dom Unesco vo Vlkolínci

Farma – Gazdovský dvor  

Vedel/a si, že vo Vlkolínci sa nachádza aj pomerne veľký gazdovský dvor plný nielen hospodárskych zvierat? Táto časť osady určite očarí predovšetkým malých turistov a turistky, takže za mňa je Vlkolínec ideálny tip aj na rodinný výlet, ale určite aj pre iné vekové kategórie.

Farma vo Vlkolínci

Čo vidieť v okolí Vlkolínca?

Vlkolínec ponúka hneď viacero zastávok, ktoré jednoducho treba vidieť! Dal som však dokopy aj zopár tipov, čo sa oplatí vidieť v okolí tejto osady. 

  • Vybrať si môžeš jeden z náučných chodníkov a prejsť sa krásnou prírodou v okolí Vlkolínca.
  • Stredisko Ski & bike family park Malinô Brdopočas letnej sezóny môžeš využiť 8-miestnu kabínkovú lanovku, ktorou sa vyvezieš priamo do strediska. Okolie strediska prináša viaceré zaujímavé možnosti pre turistiku a cykloturistiku.
  • Vrch Sidorovo – Vrch ponúka krásne výhľady na Malinô Brdo, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Liptovskú kotlinu či Vysoké Tatry.
  • Mini farma Sidorovo – toto miesto sa určite bude páčiť deťom a rovnako sú tam aj možnosti navariť si kotlíkový guláš alebo niečo chutné opiecť. 
  • Jazierske travertíny – sú prírodnou pamiatkou, jedná sa o zriedkavú geomorfologickú formu travertínovej terasy a doslova čarovné miesto.

Jazierske travertíny pri Vlkolínci

Jazierske travertíny pri Vlkolínci


TIP : Počas letných mesiacov bude premávať aj Vlak Korýtko, využi jedinečnú možnosť previesť sa na historickom vlaku cez mesto Ružomberok z Hlavnej stanice do stanice Zápalkáreň. 


Vlkolínec je miesto, ktoré jednoducho #TrebaZazit, a preto verím, že som ťa mojím článkom inšpiroval k tomu, aby si ho v blízkom čase navštívil/a. Keď tam budeš, nezabudni mi poslať fotku alebo ma priamo označiť na Instagrame, kde ma nájdeš ako @nie_je_tura_bez_stura a nezabudni označiť aj profil @visitliptov.


Článok vznikol v spolupráci s VISIT LIPTOV. Pozri si web visitliptov.sk, kde ťa čakajú ďalšie zaujímavé tipy na výlety. Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.