(Š)túrujem po Slovensku: Kďe všaďe som natrafiu na Štúra

To, že sa muoj blog volá Ňje je túra bez Štúra je aj pre to, že práve Ludevít Štúr je pre mňa jednou z tích osobností, ktorje najvjac simbolizujú naše Slovensko.

(Š)túrujem po Slovensku

Mňa velmi baví, že sa mi darí postupňe (š)túrovať aj po mjestach, kďe bou kedisi sám Štúr. Tak sa muožeš pozrjeť spolu so mnou, kďe som už bou a našjeu ňejakí jeho odkaz.

Ludevít Štúr (1815-1856)

„Ak chceš zmeňiť svoj stav, najvjac sebe duoverovať muožeš a musíš, veť sám máš prístup k hlbinám srdca, citou a misleňja svojho, musíš sa spitovať, či buďeš vitrvalí, či buďeš pripravení znášať ňeprjazňivosťi, ktorje bi sa v premeňe tvojho stavu na odpor položili.“ (1835)

Modra

V Modre som bou na mojej prvej túre, samozrejme iňje mjesto mi ňeprišlo vhodňejšje ako mesto, kďe sám Štúr žiu posledňje roki svojho života. V mesťe nájďeš hňeď vjacero odkazou na ňeho. Či už sochu na námestí, jeho múzeum alebo aj jeho pametnú izbu, z ktorej som mau ja mega velkí zážitok.

(Š)túrujem po Slovensku


ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Návšteva Ľudovíta Štúra : 9 tipov, ktoré som sa naučil na túre v Modre


Ďevín

Na Ďevíňe som bou hňeď dvakrát, lebo moja strategja leňivjeho turistu sa ňje vždi viplatí a jednu radu ťi dám, pozri si otváracje hoďini 😀 Na tomto hraďe nájďeš pametnú tabulu, pretože v roku 1836 sa uskutočňiu vílet štúrovcou, ktorí je považuvaní za jeden z najvíznamňejších historicko-obroďeňeckích podujatí Slovenskej mláďeže v procese národnjeho uvedomovaňja sa v prvej polovici 19. storočja.

(Š)túrujem po Slovensku


ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Výlet na hrad Devín: Po stopách legendárnych štúrovcov


Prešporok – Námesťje L. Štúra

Po celom Slovensku je vela ulíc či námestí pomenovaních práve po Štúrovi, jedno námesťje je aj v našom hlavnom mesťe. A ňetreba zabudnúť aňi na Jazikovední ústav Ludevíta Štúra.

(Š)túrujem po Slovensku

Levoča

Z toho, že som objaviu jeho sochu aj v Levoči som bou naozaj prekvapení, lebo som to akosi ňečakau 😀 Predsa len zo školi som vonku už ňejakí ten pjatok a to, že v roku 1844 štúrovci oďišli študovať na proťest práve do Levoče mi akosi vipadlo.

(Š)túrujem po Slovensku


ŤIP: Pozri si aj muoj článok: Výlet do Levoče: Moja prvá prespávačka a hneď splnený sen


Napíš mi do komentárou, kďe všaďe ešťe muožem nájsť odkaz na Ludevíta Štúra a ja sa tam určiťe puojďem pozrjeť 🙂


ŤIPI:  Zvišňje článki v štúrovčiňe:

Nie je túra bez Štúra: Prečo som si vybral práve Ľudovíta Štúra?

Dovolenka na Slovensku: 9 duovodou, prečo dať šancu Slovensku


Ak sa Ťi článok páčiu, ňezabudňi dať like a pozďjelať ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.