3 roky v zahraničí, čo mi to dalo a čo mi to (možno) vzalo?  

Aj napriek tomu, že už som si neraz vypočul to, že vraj sa Rakúsko za zahraničie nepočíta, lebo je len kúsok od Slovenska, tak myslím, že mi dá za pravdu každý, že žiť tam je niečo celkom iné ako na Slovensku. Čo všetko mi tieto roky života v zahraničí dali a čo mi možno vzali? 

Život v zahraničí


Učenie jazykov tam ide rýchlejšie

Nie je to sranda, len tak sa vybrať do krajiny, kde si zrazu sám, každý na teba hovorí jazykom, ktorého ty ovládaš len základné frázy. Je úplne iné sedieť v lavici a bifliť sa slovíčka ako v cudzom jazyku zrazu denne komunikovať. Na začiatku som mal totiž problém aj pri obyčajnom nákupe v obchode. Pri učení nemčiny ma motivovalo hlavne to, aby som mohol normálne komunikovať, lebo ten pocit, keď na teba niekto hovorí a ty mu nerozumieš nie je dvakrát príjemný…


TIP: Pri učení cudzieho jazyka pozeraj filmy v danom jazyku a s titulkami daného jazyka. A prekladaj si všetky slovíčka, ktorým nerozumieš. Je to mega zdĺhavé, ale o to viac účinné.


Ľudí si netreba púšťať blízko k sebe

V zahraničí som si všimol aj jednu z tých nie najlepších vlastností nás Slovákov, že akonáhle prídeme k lepším peniazom, tak si myslíme, že sme majstri sveta. A tak som sa veľmi so Slovákmi v Rakúsku nekamošil, aj keď samozrejme nie sú všetci takí.

Máš aj ty podobné skúsenosti? Tiež je pravda aj to, že ja som ten typ človeka, ktorý ťažšie nadväzuje nové kontakty. O to viac to bolo pre mňa ťažšie v Rakúsku, keďže som na začiatku bojoval ešte aj s nemčinou.

Často sa mi stávalo, že som sa pristihol pri tom, aký som vlastne sám a opustený. Boli to ťažké momenty či dni, a neraz som si aj poplakal. Aj v takýchto chvíľach som si však začal uvedomovať, že to, kde som a čo robím, ovplyvňujem len a len ja.

Aj v zahraničí vedia s človekom „vydrbať“

Jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol odísť zo Slovenska, bol aj ten, že so mnou vydrbali v istej práci. Hovoril som si, že v zahraničí takí ľudia určite nebudú, ale mýlil som sa. V jednej práci som skončil tak, že aj napriek tomu, že som mal v zmluve, že ubytko mám mať zadarmo, tak mi moji šéfovci za všetky mesiace peniaze strhli.


TIP: Ak sa chystáš do zahraničia a chceš riešiť prácu cez agentúru, tak si poriadne over či ide o dôveryhodnú agentúru.


Najlepšie je spoliehať sa sám na seba 

Boli to pre mňa naozaj dlhé roky, a práve tam som dospel. Ísť sám za seba nie je sranda, o to viac som rád, že som sa na to odhodlal. Postupne sa mi podarilo nemčinu zlepšiť a mať fajn prácu (robil som junior managera v jednej reštike), no zistil som aj to, že peniaze nie sú úplne všetko. Ten pocit, keď robíš to, čo ťa baví, stojí tiež naozaj za to.
Zľavy na wellness pobyty

Byť odolný voči hlúpym rečiam

Dodnes počúvam ľudí, ktorí sa čudujú a nechápu, že som sa vrátil zo zahraničia späť na Slovensko, keďže trend je posledné roky práve opačný. Vraj som to vzdal a podobne. Ale nech si každý hovorí, čo chce, ja som doma šťastný a aj tieto dôvody rozhodli o mojom návrate. Aj keď je pravda aj to, že posledné mesiace to u nás vyzerá naozaj kadejako…

 A čo mi to vzalo?

Dlho som rozmýšľal nad tým či mi zahraničie aj niečo mega veľké vzalo, a okrem času, ktorý som mohol stráviť viac s kamošmi či rodinou, asi nič… Aj keď to asi znie dosť klišé.

Práve život v zahraničí a všetko čím som si tam prešiel mi pomohli odhodlať sa robiť už len to, čo chcem ja a to makať na svojom projekte Nie je túra bez Štúra.

Musím však napísať aj to, že si myslím, a teda asi aj viem, že ja som mal aj tak trošku dosť smolu na práce a na ľudí v Rakúsku. Poučil som sa, dávam si odvtedy dosť veľký pozor a robím všetko predovšetkým pocitovo.

Určite by som ťa však nechcel týmto mojím článkom od zahraničia odhovoriť, teda ak nad odchodom zo Slovenska premýšľaš. Podľa mňa by si mal každý mladý človek zahraničie vyskúšať, aby vedel, čo je to svet a tak. Ale tiež som za to, aby sa po čase mladí ľudia vracali domov. 🙂

Aký je tvoj názor na život v zahraničí? Skúsil/a by si to? Alebo už máš niečo v zahraničí odžité? Podeľ sa v komentároch.😉


 Ak sa ti článok páčil, môžeš mi kúpiť kávu a zvýšiš tak moje pracovné nasadenie. 🙂

Komentáre

  1. Post
    Author
  2. Katka

    Ahoj, čo sa týka pobytu v zahraničí, nemusíš sa báť, nie si jediný, kto sa vrátil. Ja som bola tiež v Rakúsku, pri Salzburgu 1,5 roka a od prvého momentu som vedela, že sa vrátim. Nie kvôli práci, nie kvôli ľuďom, ale kvôli tomu, že tu mám svoju rodinu, ktorá je pre mňa podstatná a chcem, aby aj moje deti raz videli krásy Slovenska 🙂 a som rada, že som neostala v Rakúsku, pretože som získala svojho manžela tu na Slovensku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.