Dovolenka na Slovensku nikdy nie je zlý nápad. Súhlasíš? A aj keď je cestovanie po našej krajine aktuálne obmedzenejšie, človek môže aj vo svojom okolí navštíviť zaujímavé miesta, kde nestretne veľa ľudí a vychutná si ich atmosféru naplno.
Po dlhšom čase som si pripravil nový článok s tipmi na miesta, ktoré sa oplatí vidieť a navštíviť. Verím, že medzi nimi nájdeš niečo aj priamo v tvojom okrese. A rovnako verím, že už čoskoro budeme môcť opäť spoznávať našu krajinu naplno.
Rozhľadňa “Vtáčie hniezdo”
Po celom Slovensku je možné nájsť rôzne rozhľadne a vyhliadky, ktoré zaujmú nielen výhľadmi, ale aj samotnou stavbou. To platí aj pre netradičnú rozhľadňu „Vtáčie hniezdo“ v Malinove. Tá ponúka výhľady zo 7 metrovej výšky na Malý Dunaj a okolitý mokraďový lužný les. Na týchto miestach v minulosti vznikala čierna skládka s odpadkami, no teraz to tam vyzerá naozaj super. Toto miesto je pekným príkladom úcty k prírode a svojmu okoliu, ale predovšetkým ukážka šikovnosti a spolupráce miestnych obyvateľov.
Galéria Šrot Park
Bratislava ponúka veľa zaujímavých pamiatok a miest od Bratislavského hradu až po Vyhliadkovú vežu UFO. Avšak v našom hlavnom meste nájdeš aj miesta, o ktorých možno veľa ľudí ani nevie, no sú tiež unikátne. Šrot Park je jedinečná galéria, nachádza sa v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves a autorom tohto projektu je Branislav Pokorný. Ten vyrába zvieratá zo starého šrotu, skrutiek či ventilov. Mňa tento nápad zaujal aj skvelým prepojením prírody a recyklácie starého železa. Keď sa niekedy vyberieš do nášho hlavného mesta, určite tak urob na viacero dní. Nájdi si pekné ubytovanie v Bratislave a objavuj krásy mesta, je tam toho naozaj veľmi veľa.
Rozprávkový chodník Škriatka Mikluša
Rozprávkový chodník škriatka Mikluša v obci Miklušovce je úžasný spôsob, ako sa dá u detí vzbudiť záujem o prírodu. Súčasťou chodníka je viacero zastávok, vďaka ktorým sa postupne oboznámiš s príbehom škriatka Mikluša a malej Zuzky. Rozprávkový chodník sa nachádza v mierne náročnom teréne a nie je vhodný na kočiar. Zvládnu ho prejsť aj menšie deti, ideálne asi od 3 rokov, pretože budú nielen vnímať príbeh, ale rovnako si budú vedieť užiť aj rôzne interaktívne zastávky, ktoré sú v rámci chodníka pre ne tiež pripravené. Celý okruh chodníka je dlhý približne 4,5 km a prejsť ho nezaberie viac ako dve hodiny.
Slovenský “Černobyl”
Región Gron ukrýva viacero nezvyčajných miest, medzi ktoré určite patrí aj miesto označované ako “Slovenský Černobyl”. Zhoršením kvality životného prostredia činnosťou Závodu SNP bola v roku 1969 dokončená 5-ročná likvidácia obce Horné Opatovce, z ktorej bolo vysťahovaných 1380 obyvateľov. Jediné, čo z nej dodnes ostalo je kostol a cintorín. Priznám sa, že o tejto smutnej udalosti som sa dozvedel až pri štúrovaní v regióne. Ty si o tom už počul/a?
Zrúcaniny v Štefanskej Hute
Súčasťou obce Kluknava na Spiši je časť s názvom Štefanská Huta. Nachádzajú sa v nej zrúcaniny prvej továrne v Európe na elektrolytickú výrobu medi, ktorá bola postavená v polovici 19. storočia. Kúsok od týchto zrúcanín sa zas nachádza drevený most, ktorý je zaujímavý svojím ojedinelým technickým riešením a je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku.
Most z vagóna vo Vígľaši
Obec Vígľaš je zaujímavá aj unikátnym mostom z vagóna, ktorý nájdeš v jej časti Vígľaš-Pstruša a nachádza sa nad riekou Slatina. Z tejto časti obce to k nemu pešo trvá len pár minút. Ide o veľmi zaujímavé a jedinečné miesto, veď mať most z vagóna je skvelý nápad, čo povieš? Táto historická pamiatka je zaujímavá aj tým, že je vytvorená bez jediného zvaru na konštrukcii a je spájaná len pomocou nitov.
Zámok Marcus
Napriek tomu, že zámok vyzerá, že už má niekoľko stoviek rokov, opak je pravdou. Ide o novodobý rozprávkový zámok. Postaviť ho dal istý podnikateľ svojmu synovi, podľa ktorého dostal aj meno. Nachádza sa nad obcou Repište, odkiaľ vedie cesta až priamo k nemu. Zámok nie je ešte úplne dokončený a zatiaľ sa nevie s istotou povedať na čo presne bude slúžiť a či bude sprístupnený aj verejnosti.
Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach
Slovenský architekt Ladislav Hudec je dodnes označovaný ako „Otec ázijských mrakodrapov“. Vo Vyhniach, neďaleko Banskej Štiavnice, sa nachádza aj krásna Kaplnka Panny Márie Kráľovnej, ktorá je jeho jedinou stavbou mimo územia Číny.
Skalné obydlia
Jedným zo svetových unikátov v našej krajine sú aj skalné obydlia Brhlovce. V neveľkej obci, východne od Levíc, sa nachádzajú jedinečné domy vysekané priamo do skaly a patria k najvýznamnejším pozostatkom ľudovej architektúry u nás. Hovorí sa, že prvé takéto obydlia vznikli už v 16. storočí, v období tureckých vojen ako odpoveď na hroziace nebezpečenstvo. To, že ide o jedinečné stavby, dokazuje aj fakt, že vyhĺbiť obydlie do skalnej steny trvalo v niektorých prípadoch dlhé roky. Tieto skalné obydlia zaujmú nielen tým, ako vyzerajú, ale aj špeciálnou vlastnosťou, pretože v lete chladia a v zime zas príjemne hrejú.
Tip, ako si nájsť ideálne ubytko
Pri mojom štúrovaní a cestovaní po Slovensku pomerne často chodievam aj na viacero dní, takže bez ubytovania sa nezaobídem. Mojím verným pomocníkom pri hľadaní vhodného ubytka, nech už sa vyberiem do ktorejkoľvek časti našej krajiny, je portál Hauzi.sk. Do vyhľadávania zadám kritériá ako lokalitu, dátum či typ ubytovania. Následne sa mi zobrazí niekoľko ponúk, z ktorých si vyberiem tú, ktorá sa mi pozdáva najviac. Neváhaj a pri najbližšom plánovaní výletu a hľadaní vhodného ubytka nielen v rámci Slovenska, ale dokonca aj Česka, mrkni na Hauzi.sk.
Verím, že si si našiel/našla v článku nové tipy na výlety a že sa na niektoré z týchto miest vyberieš. Rovnako, že už vieš, kde hľadať rôzne ubytká, chaty či hotely naprieč našou krajinou. Do komentárov mi môžeš napísať, ktoré jedinečné a možno menej známe miesto si navštívil/a naposledy. Som zvedavý.